Руски военен кораб заплаши с таран американския миноносец „Джон Маккейн“ в залива Петър Велики
Заплахата от Третата световна война отново ескалира, след като руски военен кораб заплаши с таран американски миноносец, който, както Москва уверява, е нарушил руската граница в залива Петър Велики в района на Владивосток, пише британският вестник Daily Express, цитиран от Агенция Фокус.
Руското министерство на отбраната заяви, че в 6,17 ч. местно време (22:17 ч. българско време в понеделник) американският миноносец „Джон Маккейн“ (USS John S. McCain), който е влязъл в Японското море преди няколко дни, е нахлул в териториалните води на страната, „навлизайки на 2 километра зад морската граница“. Екипажът на руския кораб „Аадмирал Виноградов“, посочва министерството в изявление, предупреждава американския кораб, че ще използва „маневра за таран“, ако чуждият плавателен съд не напусне набързо руските териториалните води на страната. Когато „Адмирал Виноградов“ промени курса си, американският миноносец последва примера му и се върна в международните води.“
„Големият противоподводен кораб на Тихоокеанския флот “ Адмирал Виноградов“, който е следвал американския миноносец, е предупредил американския кораб чрез международния комуникационен канал за недопустимостта на подобни действия и възможността за използване на таранна маневра за изтласкване на нарушителя от руските териториални води“, се казва в изявлението на руското министерство на отбраната.
„След полученото предупреждение и промяната на курса на големия противоподводен кораб на Тихоокеанския флот“ Адмирал Виноградов „, американският кораб незабавно тръгна към неутрални води“, се казва в изявлението.
За инцидента съобщават всички големи руски медии. РИА Новости пуска и видео, направено от руското военно министерство.
САЩ отричат да са нарушавали руските териториални води и твърдят, че съвсем законно са се намирали в района.
В същото време Русия изрази притесненията си и от навлизането в Черно море на американския миноносец „Доналд Кук“. Национален център за контрол на отбраната заяви, че Черноморският флот го наблюдава. „Силите и средствата на Черноморския флот започнаха да наблюдават действията на разрушителя на американския флот„ Доналд Кук “, който влезе в Черно море на 23 ноември 2020 г.“, се казва в изявлението на руското министерство на отбраната.
По-рано Шести американски флот съобщи, че миноносецът „Доналд Кук“ се е насочил към Черно море. В понеделник Шести американски флот разпространи изявление в „Туитър“: „Доналд Кук е започнал транзит през Проливите и това е седмият път, в който военноморски флот на САЩ присъства в района на Черно море. Корабите на американския флот редовно патрулират по тези води, подкрепяйки нашите съюзници и партньори в НАТО „.
В изявлението се казва, че докато е в Черно море, миноносецът ще провежда „редовни операции, за да гарантира сигурността в морето и да поддържа регионалната стабилност“. В него се добавя още, че операциите на кораба в Черно море укрепват оперативната съвместимост между съюзниците и партньорите от НАТО и „демонстрират ангажираност към колективната сигурност на Черно море чрез операция „Атлантическа решителност“. Командващият на „Доналд Кук“ Кели Джоунс каза: „Работата в Черно море отразява ангажимента ни към партньорите и съюзниците в региона. Това е важна дипломатическа мисия и „Доналд Кук“ вече не веднъж се е радвал на гостоприемството на страните от Черно море.
Шести американски флот нарече Черно море „фундаментално важен път за морска търговия и стабилност в цяла Европа“, отбелязвайки, че неговите сили „редовно“ действат в района в сътрудничество със съюзници и партньори от НАТО, включително България, Грузия. Румъния, Турция и Украйна. „В интерес на целия свят е да се поддържа стабилност и просперитет в Черноморския регион и да се възпират агресивните играчи, които се стремят да го дестабилизират в своя полза“, се казва в изявлението.
Руското външно министерство многократно е предупреждавало, че присъствието на кораби в Черно море извън региона не води до укрепване на регионалната стабилност. Но САЩ настояват, че действат съгласно конвенцията от Монтрьо от 1936 г., която регламентира военната употреба на Босфора и Дарданелите. Четири разрушителя, включително „Доналд Кук“, са базирани в испанското пристанище Рота, за да подкрепят „интегрираната архитектура на НАТО за противовъздушна отбрана“. От Флота добавиха, че военноморските сили и кораби имат способността да действат във водите на Европа и Африка от нос Добра надежда до Северния полярен кръг.
Източник: segabg.com