Днес университетът обучава кадри за целия състав на Въоръжените сили, казва началникът на училището
– Г-н бригаден генерал, какво е мястото на Националния военен университет „Васил Левски“ в системата на военното ни образование и въобще в системата на българското образование?
– Националният военен университет е най-голямата военнообразователна институция. Ние осигуряваме кадри за цялата Българска армия и Министерството на отбраната. Като наследник на най-старото военно училище в България днес НВУ обучава кадри за целия състав на Въоръжените сили. От създаването му до днес са обучени и възпитани 142 випуска. Старите майстори казват, че най-важното при градежа на една къща са темелите, правилното поставяне на основите. Ето там е мястото на военния ни университет, в основите на личностното и професионалното изграждане на българските офицери и бъдещите специалисти с висше образование по граждански специалности. Каквото и да постигат в кариерата си след обучението си при нас, предпоставка за реализация и успехи на нашите възпитаници винаги е дипломата от нашия университет. Смятам, че той се е утвърдил като водеща институция във военнообразователната система и полага усилия за утвърждаване на авторитета на Министерството на отбраната и Българската армия чрез добре подготвени, мотивирани и възпитани в духа на морала и ценностите в Българската армия офицери.
– И преди сме говорили с Вас за лидерите, но какъв тип лидери обучавате и възпитавате Вие във Военния университет?
– На мен ми се иска на първо място нашите възпитаници да са отговорни. Аз вярвам, че офицерът на първо място трябва да бъде отговорен, дисциплиниран и мотивиран за това, което прави. Нашите лидери трябва да са знаещи и можещи, мислещи и действащи. Такива лидери обучаваме ние. Те трябва да бъдат добри воини и професионалисти, родолюбци, да не се плашат от предизвикателствата и да заразяват своите подчинени с примера си, да бъдат добри хора. Основен приоритет за мен като началник на университета на първо място е възпитанието на курсантите. Аз смятам, че то е много важно, защото добре възпитаните в ценностите, потребни за армията, а и не само за армията, но и за държавата, млади хора са нашето богатство. Преди време началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов спомена, че основен приоритет в Министерството на отбраната и Българската армия и основен инвестиционен проект е инвестицията в младите хора и смятам, че той е напълно прав. В тази посока особено важно е всички държавни институции да им покажат ангажираност и отношение към развитието им като воини. Бих искал да благодаря на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов за непрекъснатата подкрепа, която получаваме от тях. Те винаги показват уважение към нашата институция, а институцията са именно курсантите ни, защото те са основата на военнообразователната система.
– Как се отбелязва празник в условията на пандемия от COVID-19?
– Както навсякъде, така и тук ние се съобразяваме със ситуацията. Това не пречи да отбележим нашия празник. По програма сме предвидили в криптата на храма на университета „Св. Седмочисленици“ да се проведе богослужение. В присъствието на военния министър с ритуал сме предвидили полагане на пръст от военните гробища в Сливница, Прилеп и Гургулят. Предвидили сме и връчване на стипендия „Подпоручик Александър Панайотов“ и откриване на кабинет по военна история „Гоце Делчев“. Празникът е ограничен откъм посещение на гости заради обстановката в страната, но ние отдаваме значимото за празника на нашата институция.
– Каква е перспективата пред Националния военен университет през настоящата учебна година, все пак това е една по-различна година предвид извънредните мерки заради пандемията?
– Ние по някакъв начин се адаптираме към новата ситуация, но не бива да забравяме, че преди всичко сме военнослужещи. Ние винаги се готвим за такъв тип ситуации. Военнослужещите трябва да бъдат подготвени за извънредни ситуации, в които те трябва да вземат решения в сложни и непредвидими обстановки. В този случай нашата подготовка не смятам, че по някакъв начин се нарушава. Всъщност идеята на подготовката на тези млади хора е те да мислят, да се развиват и да действат точно в такива сложни и непредвидими условия. Въпреки всичко ние по някакъв начин сме облагодетелствани, защото тук е изградена система за дистанционно обучение, която за наше щастие е акредитирана от Националната агенция по оценка и акредитация като среда за дистанционно обучение и в тази връзка използваме и нея. Ние имаме възможност да продължим нашия учебен процес в рамки, които са близки до нормалния ежедневен процес, защото на първо място самият университет позволява това да го направим. Ограничен е достъпът до нашите курсанти. Аз разчитам на съзнанието на всички мои колеги, които са в контакт с тях. Те по своя преценка са ограничили външните си контакти с цел да не създаваме предпоставки за влошаване на здравето на нашите курсанти. Отговорността както на преподавателския състав, така също и на командния състав е много голяма. Тя е насочена предимно към това, да пазим здравето на нашите възпитаници.
– Какво пожелавате за празника на Вашите възпитаници и на Вашите подчинени?
– Пожелавам на всички тях да бъдат горди, че са част от Националния военен университет. Това е една велика институция и тя непрекъснато ще защитава своя авторитет. Убеден съм, че оттук ще излизат само достойни хора, които ще бъдат основата на Българската армия и българската държава.