Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Вермахтът използва руския „Судаев“

[post-views]
Вермахтът използва руския „Судаев“

Доц. д-р инж. Георги Маринов
Полски вариант М 43-52Масовото използване на картечните пистолети се утвърждава едва в хода на Втората световна война независимо от тяхната поява още през 1915 г. Мощен стимул за това е претърпеният разгром на съветските войски от съседна Финландия, която в труднодостъпните планински и горски терени успешно противопоставя картечния пистолет Suomi на дългите руски пушки „трилинейки”. Убеждавайки се в перспективността на автоматичните оръжия тогавашното командване на Червената армия взема спешни мерки за разработването на алтернативни персонални автоматични оръжия. 
В това отношение най-популярно оръжие се явява знаменитият „Шпагин” (ППШ-41). Независимо от широкото му използване през войната той притежавал редица недостатъци, като неудобството му при използване в тесни окопи и в ограничени пространства поради сравнително големите му габаритни размери и маса, особено с пълен дисков пълнител. Той бил неподходящо оръжие за разузнавачи, десантни, инженерни и други специални  подразделения, както и за екипажите на бойните машини. Това наложило през 1942 г. да бъде обявен конкурс за разработването на ново, по-леко, по-компактно и по-евтино автоматично оръжие, което да не отстъпва по тактико-технически характеристики на ППШ-41.
ППС-43В конкурса вземат участие всички изявени по това време конструктори на съветската оръжейна школа като В. А. Дегтярьов, Г. С. Шпагин, Н. В. Рукавишников, С. А. Коровин и др. Най-пълно отговорил на изискванията младият конструктор Алексей Иванович Судаев, чийто опитен образец успешно издържал всички видове заводски, войскови и сравнителни изпитвания.   
Младият конструктор е роден на 23 август 1912 г. в гр. Алтаир в Република Чувашия, разположена в източната част на Европейска Русия. Останал от рано без баща, той учи в технически училища и работи като техник в транспорта. През 1934 г. постъпва в железопътните войски на армията. През 1938 г. е приет в  Артилерийската академия „Ф. Дзерджински”. Дипломната му работа при завършването е ръчна картечница с калибър 7,62 мм. 
Придобил известен опит в конструирането на автоматични оръжия, през 1942 г. Судаев представя на комисията своя проект, който е приет без забележки. На сравнителните изпитвания картечният пистолет на Судаев се оказва с около 1,7–1,8 кг по-лек от ППШ-41 и от ППД-34, като освен това изисква два пъти по-малко метал и около три пъти по-малко труд за изработването му. Това се оказва решаващо при оценката му и на 28 юли 1942 г. картечният пистолет е приет на въоръжение. Интересно е решението той да се  произвежда в намиращия се под блокада Ленинград. Конструкторът също работи под обсада, лично наблюдава процеса на изработването му и в хода на производството дори подобрява конструкцията. 
Китайски вариант M 43Само през 1943 г. са произведени 46 572 картечни пистолета, като до края на 1945 г. техният брой нараства до около половин милион. В много литературни източници това оръжие е определяно като най-добрия картечен пистолет през Втората световна война. 
 Работата на автоматиката на ППС се основана на принципа на използването на отката на свободния затвор. Неговата скорострелност е в границите от 500 до 600 изстр./мин, която зависи от степента на смазване на подвижните части и от степента на замърсяване при стрелба. 
Най-простият принцип на работа, естествено,  позволява да бъде сравнително проста и цялостната конструкция на оръжието. В нея липсват съставни части на затвора, забавители на темпа, отделни ударници и др., които са характерни за аналогичните образци. Ударната игла е неподвижно закрепена в челната част на затвора. По този начин е отпадала необходимостта от наличието на отделен ударник. Сравнително ниският темп на стрелбата се осигурява от дългия ход на затвора и от пистолетния патрон 7,62х25 (ТТ), който по мощност отстъпва значително на пушечните и на междинните патрони. Затова и възникващият откат на оръжието е незначителен и с него може да се води огън без използване на приклада.
За да бъде опростен спусковият механизъм, оръжието е предвидено  да води само автоматичен огън. Това не се счита като сериозен недостатък, тъй като в условията на бойните действия по това време насищането на определено пространство с огън се е считало за необходимост. Блокирането на затвора се извършва както в предно, така и в задно крайно положение. Лостчето на предпазителя е разположено под цевната кутия. Изхвъргачът на изстреляната гилза е закрепен в предната част на затвора, а отражателят е в дъното на цевната кутия. 
Картечният пистолет е снабден с кутиеобразен двуредов пълнител, който събира 35 патрона. Той се сменя бързо и лесно се зарежда  с патрони. 
Цевта на оръжието е разположена в перфориран кожух с правоъгълен профил. Целта е подобряване на охлаждането и предпазване от изгаряне на дланите при интензивна стрелба. В предната част на кожуха е закрепен дулен спирач, който намалява силата на отката и стабилизира оръжието при стрелба. Почти целият картечен пистолет е от метал. 
Изработката на оръжието е леко и това дава възможност да се извършва в малки предприятия, снабдени с не най-сложна техника. Това е било особено важно за обсадения Ленинград, който е страдал от недостиг на метал и на технологично оборудване. Първоначалният вариант получава обозначението „Пистолет пулемëт Судаева обр. 1942 г.” или съкратено ППС-42.
Още през следващата година в конструкцията на ППС-42 конструкторът внася някои несъществени изменения (във формата и материала на ръкохватката, целостта на кожуха и цевната кутия, формата на сгъваемия приклад и др.), като усъвършенстваният вариант приема обозначението ППС-43. 

9 мм финландски вариант 9 М-44Ефективната му далекобойност е около 200 м Общата дължина на новия вариант е 615 мм, а на ППС-42 е 640 мм. При разгънат приклад дължината на ППС-42 е 900 мм, при 820 мм на ПП-43.
 През 1951 г., оценявайки положителните качества на ППС-43, Полша започва лицензното му производство във Варшавската военна фабрика с обозначение М-43/52. Цевта му е с около 18 мм по-дълга от оригиналния вариант. Една година по-късно полските конструктори направили някои усъвършенствания – сгъваемият приклад е заменен с дървен, ръкохватката на затвора при стрелба остава неподвижна, премахнат е надлъжният отвор, в който се движи ръкохватката на затвора, и др. Модификацията получава обозначението  M-43/52. 
През 1950 г. в Китай също започва производството на ППС с обозначение M-43. Неговата конструкция е почти пълно копие на оригинала, но има пластмасова ръкохватка и по-добър общ дизайн.
Интересен е фактът, че трофейни ППС  под наименованието Maschinenpistole 719(r) се намирали на въоръжение във Вермахта, във войските на СС и някои военизирани формирования на Третия Райх и на неговите съюзници. Дори през 1944 г. Финландия адаптира ППС-43 за патроните 9 mm Parabellum, като за кратко време организира производството на около 10 хил. бр. в завода Tikkakoski с обозначение Model 44. Този модел използвал пълнителите от финландския картечен пистолет Suomi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани