Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
Наследници на катюшите
Favicon_File

Михаил Григоров

111-1На 16 и 17 ноември финландската армия проведе стрелби за изпитване на нови управляеми реактивни системи за залпов огън GMLRS, производство на американската компания „Локхийд Мартин“. Целта на изпитанията е да се проверят ефективността и прецизността на системата при поразяване на цели на големи разстояния. Изпитанията показват, че далекобойността на системата достига почти 80 км. Системата на „Локхийд Мартин“ е една от най-ефективните в съвременния свят. Разработена е през 1983 г. И към настоящия момент е на въоръжение в 14 държави. 

Наричат днешните реактивни системи за залпов огън „внуци на легендарните катюши“ или „стоманен дъжд“. Тези „неядрени“ оръжия, за които, общо взето, не се говори много, всъщност спадат към най-мощните и ефективни наземни бойни системи. През 80-те години, когато започват да ги разработват, задачата, която трябва да се реши, е проста. На разстояние 32–40 км на площ от 300 дка да не остане „камък върху камък“, тоест всичко да бъде взривено и унищожено. С това първите системи се справят доста успешно. 
Рeактивната система за залпов огън (MLRS) може да се зарежда с 12 неуправляеми ракети, като касетъчната част на всяка от тях е „натъпкана“ с 644 кумулативно-осколочни бойни елемента или с 28 противотанкови мини. Първите бойни опити със системата показват, че това оръжие причинява много жертви сред гражданското население. По тази причина на въоръжение са приети управляеми ракети с далекобойност до 70 км, които се водят от глобалната система за позициониране GPS. MLRS е разработена съвместно от Обединеното кралство, САЩ, Западна Германия, Франция и Италия.
111-2Руският аналог на американската  MLRS е Реактивната система за залпов огън (РСЗО) „Смерч“. Тя е въоръжена с 12 броя 300-мм ракети, които „покриват“ 620 дка площ  на 70 км разстояние. „Смерч“ първоначално е приета на въоръжение през 1987 г. Теглото на една ракета е 800 кг, а на бойната част – 280 кг. 
При  MLRS ракетата тежи 310 кг, а бойната част от 100 до 160 кг. Сравнително компактните размери на  MLRS са продиктувани от изискванията за мобилност. Те могат лесно да се транспортират със стандартни военнотранспортни самолети по целия свят. 
РСЗО Торнадо-С е резултат от дълбоката модернизация на „Смерч“. В сравнение със „Смерч“ „Торнадо-С“ е с подобрени тактически и технически характеристики, по-специално значително увеличен обхват и точност на стрелбата. Торнадото стреля с 300-мм ракети с обсег до 120 км. Снарядите се управляват чрез спътникова навигация и системата притежава способността да се задават индивидуални данни за полета на всеки снаряд. РСЗО „Торнадо-С“ се счита за най-мощното неядрено оръжие, предназначено за тактически и стратегически цели по суша, което ще замени „Смерч“ през 2027 г.

БМП от следващо поколение

222-1Германската компания „Рейнметал“ представи първите три бойни машини на пехотата (БМП)  Lynx KF4, произведени за програмата  LAND 400 Phase 3 на Австралийската общност за 18,1 млрд. долара. Lynx е иновативно, дигитализирано и силно защитено бойно превозно средство за пехотата, от следващо поколение, създадено да отговаря на строгите изисквания на програмата  LAND 400 Phase 3 за доставка на 400 броя  Lynx KF4 за Австралийския съюз. Като централен елемент на програмите  LAND 400 Phase 2 и Land 400 Phase 3, „Рейнметал” ще създаде Център за върхови постижения във военните превозни средства в Ипсуич, Кунсланд. 
Новата бойна машина на пехотата има двигател с мощност 1050 к. с., развива до 70 км/ч и има пробег от 520 км. Максималното тегло е до 50 т, като за пехотата е 44 т, с трима души екипаж и още осем места за пехотинци. Снабдена е с 30-мм оръдие. Може да носи полезен товар до 6 т. От машината се интересуват още Чехия, САЩ и Унгария. Бронята на машината предпазва от противотанкови оръжия, боеприпаси със среден калибър до 40 мм, артилерийски обстрел и бомби. Има монтирана картечница 7,62 мм с три цеви, като при загряване на едната, се сменя с другата за по-малко от 3 сек. Има още дигитализирана система за видеонаблюдение, лазерен далекомер и компютъризирана система за управление на огъня.
БМП  Lynx KF4 има още едно голямо предимство и това е, че е модулна. За кратко време може да се преобразява както в команден пункт, така и да бъде оборудвана за борба с асиметрични заплахи или за участие в мироопазващи мисии.

Многоцелеви безпилотен робот

333-1В края на ноември стана ясно, че американската компания FLIR Systems получава комбинирана поръчка на стойност 32 млн. долара за доставка на 250 наземни безпилотни превозни средства „Кентавър“ за сухопътните войски и военновъздушните и военноморските сили на САЩ. 
Кентавърът се управлява дистанционно и може да открива, потвърждава, идентифицира и унищожава опасности, включително мини, невзривени боеприпаси и импровизирани взривни устройства по пътя на войските. Роботът може да се използва от Инженерни войски и подразделенията за ядрена, химическа и биологична защита. 
Машината има по три колела от двете страни на корпуса. Разполага с пакет от камери и може да изпълнява задачи при всякакви метеорологични условия. 
Роботът е оборудван с ръка за манипулации, дълга 1,8 м, която прави пет различни движения. Тежи 74 кг и има товароподемност до 15 кг. Роботът се управлява с лаптоп и ръчен контролер. При пряка видимост може да се контролира до разстояние 800 м, а без пряка връзка в радиус от 150 м. Камерата на машината работи в инфрачервените спектри. Тя може да разпознава лица до 300 м разстояние при слаба осветеност и нощно време, а на дневна светлина до 600 м.
Работната скорост на робота е 4 км/ч, а работната му издръжливост – 8 ч. Може да изкачва стълби с наклон до 43 градуса и да пресича склонове до 30 градуса.  Може да си „протяга“ ръката на височина до 1,80 м, а фотоапаратът му снима до височина 1 м над земята.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани