Евролига – 18-и кръг на турнира

SPORT_BASKETBALL_EVROLIGAБаскония сложи край на серията от 12 поредни победа на ЦСКА Москва в Евролигата с драматичен успех с 95:93 в мач от 18-ия кръг на турнира. Шампионите на Испания имаха 12 точки аванс преди последната четвърт, но трябваше да треперят до финалната сирена, за да си осигурят деветата победа през сезона. Яникс Стриелнекс пропусна да изравни за „армейците“ 9 секунди преди края, когато изтърва последния от трите последователни наказателни удара, които изпълни. Веднага след това гостите направиха фаул срещу Юсуфа Фал. Центърът на Баскония вкара само втория от наказателните си удари и със сирената Майк Джеймс можеше да изравни за 95:95, но не успя да го направи. Пиерия Хенри и Ахил Полонара бяха най-резултатни за Баскония с по 18 точки, като Хенри добави и 10 асистенции. Със 17 точки остана Рокас Гиедрайтис, а 16 вкара Юсуфа Фал. За ЦСКА Москва, който остава начело в класирането на турнира с 14 победи и само 4 загуби, Майк Джеймс вкара 20 точки, а с по 13 останаха Жоел Боломбой и Торнике Шенгелия. В изцяло испански сблъсък Барселона се наложи над Валенсия 89:72. По този начин каталунците прекъснаха серията си от три последователни поражения. Домакините поведоха в резултата в четвъртата минута на мача и до края не предадоха отново инициативата на съперника си. В отсъствието на Никола Миротич най-резултатен за Барселона бе Алекс Арбинес, който вкара 16 точки. Адам Ханга и Кори Хигинс добавиха по 13. За Валенсия Луи Лабейрие реализира 17 точки, а с 14 остана Майк Тоби. Турският Фенербахче постигна трета поредна победа, след като се наложи в Белград над Цървена звезда със 73:71. Двубоят в сръбската столица вървеше кош за кош през цялото време и решителните се оказаха последните две минути, в които гостите показаха по-голяма концентрация. Първо Дайшон Пиер успя да изравни за 71:71 1:16 минути преди края, а със сирената Лоренцо Браун вкара победния кош за „фенерите“. Именно Пиер и Браун бяха най-резултатни за турския тим с по 13 точки, докато за Цървена звезда 17 вкара Джони О'Брайънт. В други мачове от снощи Макаби Тел Авив записа трета победа в последните си четири мача, след като се наложи над Алба Берлин като гост с 85:73, благодарение на 25 точки на резервата Тайлър Дорси, докато в Атина руският Зенит Санкт Петербург спечели с 89:77 над Панатинайкос след 25 точки на Артурас Гудайтис.