Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Щедър жест на княз Лобанов–Ростовски

[post-views]
Щедър жест на княз Лобанов–Ростовски

2_2_ALTER_EGO_na_MILENA_JOICHiБлагодарение на рядко срещаните в наши дни примери за меценатство излезе една на пръв поглед насочена към тънката аудитория на ценителите на живописта книга. Щедрият жест на финансова подкрепа за издаването й е на княз Никита Лобанов – Ростовски, човек на света, роден и учил в София, съученик и приятел на поета Любомир Левчев. Негова е и идеята.  Заглавието е „Петдесет жени в българската живопис”. Албумното издание е подкрепено и от печатницата „Лито Балкан” и международната фондация „Св.св.Кирил и Методий”.

Всъщност авторите и съставителите на книгата, изпълнена с илюстрации, Милена Балчева-Божкова и Чавдар  Попов  са били принудени да ограничат творческите имена само до създателките на живопис до края на ХХ в. Но извадката е достатъчна, за да очертае пътя на вписването на жените в кипежа на обществения живот в младата българска държава след създаването й. Те се образоват и у нас, в Държавното рисувално училище, и в Европа. И някои от тях са сред първите модернисти в изкуството ни, преминали през фазите на академизма, импресионизма, символизма, сецесиона, на експресионизма и на други течения и тенденции през това време.

Сред имената има и по-познати като това на Екатерина Конслулова-Вазова, Мара Цончевя, княгиня Евдокия, Вера Недкова, Магда Абазова, Дора Бонева, Лиляна Русева, Калина Тасева, Лика Янко, Мария Столарова, така и немного популярни днес, но вплели творчеството си в българската изкуство. Сред всички имена е и това на Милена Йоич, завършила в Париж и творила там две десетилетия. Тя е и единствената българска художничка, чиято картина „Алтер его” е част от колекцията на  Националния музей на жените в изкуството  във Вашингтон редом с творби на Камий Клодл и на Фрида Кало. Жалко е обаче, че не е изложена нито една нейна творба в българската Национална галерия…

От днес: Master of Art в зимно онлайн издание

От 12 до 28 февруари на живо по платформата Neterra.TV+ можем в аванс да гледаме филми от шестото издание на фестивала за документални филми Master of Art. Това е единственият в Източна Европа кинофестивал за документални филми за изкуство, създаден от Найо Тицин и има вече своите заклети почитатели. Това предварително издание включва 30 пълнометражни и 17 късометражни заглавия. Включени са 15 премиерни заглавия и 15 от най-гледаните от предишни издания. НДК е традиционен партньор на фестивала.

Сред филмите са този за италианската актриса Клаудия Кардинале „Клаудия, мистериозната”, както великият Федерико Фелини я нарича. „Тайните на Модиляни” е за митовете около живота на големия художник и бохем „Елиът Ъруит: Мълчанието звучи добре” за света на един от знаковите фотографи документалисти на ХХ в. и любопитният за любителите на архитектурата и оригиналните решения за градската среда „Да си направиш планина” за това, как датчанинът Бярке Ингелс превръща покрива на голям завод за преработка на отпадъци в скиписта в самия център на Копенхаген. За градовете и тяхната история са „Монреал в светлината на спомените” и „Варшава: Разделен град”, основан на наскоро открити и непоказвани любителски кадри от началото на 40-те г. на ХХ в. от полската столица и еврейското гето.

Българското участие е с филма на Андрей Кулев „Човекът с лулата” за проф. Иван Веселинов, който оставя следа в съдбата на 3 поколения с разностранните си таланти на режисьор, сценарист, художник, карикатурист и поет. Един аниматор отдава почит на друг аниматор, носител на Златна палма от филмовия фестивал в Кан за късометражен филм.

На https://neterra.tv/festival/master-of-art са достъпни два пакета: пълен (25 лв.) или за 15 филма по избор срещу 15 лв. (в него всички късометражни филми се равняват на един пълнометражен).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани