Барселона – ПСЖ 1 : 4

Пари Сен Жермен с титлата във Франция

pszh-parizhПари Сен Жермен, който игра без контузените Анхел ди Мария и Неймар, постигна обрат от 0:1 и спечели с категоричното 4:1 при гостуването си срещу Барселона в първи осминафинален двубой от Шампионската лига. Килиан Мбапе реализира три гола в полза на столичани и спечели дуела с Лионел Меси. В 27-ата минута аржентинският национал даде аванс в полза на каталунците след точно изпълнение на дузпа, отсъдена за нарушение на Лейвен Курзава в наказателното поле срещу Френки де Йонг. Това е десети гол за Меси в последните десет двубоя. Нападателят е с рекордните 28 попадения в 31 изиграни осминафинални мача в Лигата. Той има голове в най-силния клубен турнир в света във всеки един сезон между 2005 и 2021 година, изравнявайки рекорда на Раул (1995-2011 година). Само пет минути след това френският шампион изравни чрез гол на Мбапе и асистенция на Марко Верати. В 65-ата минута френският национал се разписа на празна врата, давайки аванс за Пари Сен Жермен, а ситуацията беше разгледана от ВАР заради съмнения за засада. Пет минути по-късно Мойзе Кен покачи аванса за гостите на две попадения, а Мбапе оформи хеттрика си в 85-ата минута след пас на Юлиан Дракслер. Килиан Мбапе е първият футболист, който реализира три гола за гостуващ отбор на „Камп Ноу“ от 1997 година. Тогава украинецът Андрий Шевченко вкарва хеттрик в полза на Динамо Киев. Пари Сен Жермен може да отстрани Барса от Шампионската лига за първи път от 1995 година. През 2013 и 2015 година испанският гранд елиминира ПСЖ в същия турнир. Килиан Мбапе има 111 гола за парижани, с което става третият най-добър реализатор в клубната история, изпреварвайки Педро Паулета. Реваншът между двата отбора е на 10 март на „Парк де Пренс“.