Подполковникът от запаса Михаил Неделев е роден на 17 май 1949 г. в гр. Стрелча, Пазарджишка област. Завършва средното си образование в ТМП „Иван Манев” в родния си град. Започва военната си служба през 1970 г. С пълно отличие приключва обучението му в Школата за запасни офицери „Гоце Делчев” във Враца. На 20 май 1976 г. става комендант на пост №1 на Мемориалния комплекс „Априлци” в Панагюрище. Завършва курсове в НВУ „Васил Левски” – Велико Търново, и ВА „Георги С. Раковски” в София. Създава първите отряди „Млади приятели на Българската армия и МВР”. Води обучение и подготовка на Специализирания ученически батальон „Васил Левски”. Негови възпитаници са станали офицери, сержанти и войници от Българската армия.
– Господин Неделев, кога поставихте началото на вашата родолюбива дейност по военното обучение на ученици?
– Може да се каже, че скоро ще се навършат 45 години, тъй като началото бе поставено през май 1976 г. Тогава беше създаден легендарният Пост № 1 в Панагюрище и започнах да създавам първите специализирани отряди „Млади приятели на Българската армия и МВР”. През годините много ученици се обучаваха в тези отряди и те получаваха не само знания и умения, а и придобиваха качества като родолюбие, упоритост и всеотдайност. Имаше известно прекъсване в дейността ми, но я възстанових през 1997 г. по предложение на Общинския детски комплекс в Стрелча.
На 12 юни 2000 г. отрядите бяха обединени в ученически батальон, регистриран като сдружение с нестопанска цел. В него децата се обучават да оцеляват в екстремни ситуации, да оказват помощ при природни бедствия и се запознават с военна техника и оръжие.
– Може ли да кажете колко от вашите възпитаници са постъпили на служба в Българската армия?
– Направих равносметка преди около две години, когато от Националното сдружение на запасното войнство „За честта на пагона” внесоха предложение да стана почетен гражданин на Стрелча за принос към военно-патриотичното възпитание на поколения младежи и попълването на редовете на български държавни институции с достойни млади хора. В армията ни са постъпили мои възпитаници – 9 офицери, 1 офицерски кандидат, 7 сержанти и 47 кадрови войници. Сега може и повече да са станали. Много членували в ученическия батальон служат в полицията.
– Освен морални награди през годините получавали ли сте някакво друго възнаграждение?
– Около две години получавах по половин заплата. Водих също така четири години свободно избираем предмет „Отряд за противодействие на природни бедствия, аварии и катастрофи” и за тези часове взимах малко възнаграждение.
– През септември 2014 г. на тържество в Стрелча бе открит обновен кабинет по военна подготовка за обучение на школниците от Специализирания ученически батальон „Васил Левски”. Той бе преоборудван със съдействието на Централното военно окръжие и с помощта на Военно окръжие – Пловдив, и Областния военен отдел в Пазарджик. Но през февруари т.г. този кабинет беше закрит. Защо стана това?
– Не знам каква е причината. Изнесох всички материали от кабинета и… все едно ученическият батальон не е съществувал.
– Това означава ли край на вашата 45-годишна „лудост”?
– Да, и друг път сте определяли така моята дейност, знам, че го казвате най-добронамерено. Дори преди години един полковник заяви, че съм последният мохикан на военното обучение на учениците. Ако продължа да се занимавам с тази дейност, то това ще стане в Панагюрище, където срещам подкрепа.
Показът на ученици и командоси предизвика идеи и високи оценки
„В показното занятие „Съвместни усилия – Млад спасител 2008” участваха школници от Специализирания ученически батальон „Васил Левски”, командоси от 68-а бригада „Специални сили”, представители на Национална служба „Жандармерия”, МВР и Противопожарна безопасност и защита на населението. Всички те си взаимодействаха отлично при изпълнението на задачи по радиационно и химическо разузнаване, гасене на пожар, ескортиране на особена важна личност, преминаване на лица през контролен пост и ликвидиране на терористичен акт в училище „Св. св. Кирил и Методий” в гр. Стрелча. Сценарият на занятието бе разработен с помощта на командосите от 68-а бригада начело с капитан Тодор Грибачев. Действията на участниците в показа предизвикаха сред присъстващите много положителни отзиви и коментари. Дадени бяха идеи за в бъдеще, като провеждането на лагер на ученици от цялата страна в Стрелча и тяхното обучение да бъде подобно на видяното в занятието…” в. „Българска армия”, 19 май 2008 г.