Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Пресяваме кандидатите за доброволния резерв

[post-views]
Спорт плюс 09.03.2021
Favicon_File

Венцислав Жеков

dimit_matevПомагат ни и военнослужещи от формированията в гарнизона, казва полковник Димитър Матев

Полковник Димитър Матев е началник на Военно окръжие – I степен, Стара Загора. Преди това е бил началник на Военно окръжие II степен – Перник. Това е основата, която му е необходима за придобиване на опит по управление и качествено ръководене не само на военно окръжие – I  степен, но и на подчинените военни окръжия. Участвал е в три мисии в Афганистан, последната е била през 2014 г. като съветник в Кандахар. Преди това е служил в Министерството на отбраната в продължение на десет години, в Дирекция „Отбранителна аквизиция“. 

Г-н полковник, какво е мястото на военното окръжие в Стара Загора в системата на военните окръжия в страната?

– Военно окръжие – I степен, Стара Загора, е подчинено на Централно военно окръжие, в неговите правомощия са подчинените Военни окръжия – II степен в Сливен, Ямбол, Бургас и Хасково. Основните задачи на военните окръжия са по отчета на ресурсите, било то за личния състав и техниката, набирането на кандидати за военна служба, срочната служба в доброволния резерв и адаптацията на военнослужещите, които излизат от Въоръжените сили  и не на последно място е патриотичното възпитание на гражданите, запознаването на учениците от 9 и 10 клас с елементи от системата на отбрана на страната.

Предвид последната Ви дейност, която не е последна по значение разбира се, какви са ангажиментите Ви с учениците и как печелите тяхното внимание и интерес?

– С учениците от деветите и десетите класове от училищата се водят поредица от лекции. В девети клас лекциите са пет, в десети клас също са пет.

Как става набирането на кандидатите за военна служба?

– Периодично излизат заповеди на министъра на отбраната по набирането на кандидати за военна служба, както за войници, така и за сержанти, а разбира се и за лица, изпълнявали вече военна служба. След излизането на заповедта, в обявата и в правомощията на съответния командир са записани изискванията, на които трябва да отговарят кандидатите, сроковете за подаването на документи и необходимият набор от документи, който трябва да се подготви своевременно.

Какво е мястото на вашето Военно окръжие в този процес, освен да приема документите на кандидатите за военна служба?

– Военното окръжие се явява ситото при подбора на кадрите, тези които отговарят на изискванията се изпращат за прегледи във Военномедицинска академия за определяне на физическата и психологическата пригодност за работа в системата на Въоръжените сили. След като преминат медицинските прегледи, кандидатите се връщат със съответните документи и протоколи и целият набор от документи се изпраща във военното формирование. Задачата на военното окръжие е да запознае кандидата със съответната специалност, какво представлява и какви задължения ще има той в процеса на работата си.

А как точно подпомаuchilishteгате кандидатите в самия процес на кандидатстване за определена длъжност във Въоръжените сили?

– С кандидатстването има и изпит по физическа подготовка, както и тест за интелигентност, и накрая е събеседването. Прави се точкова система и по този начин се класират кандидатите за военна служба, след това се сключва договор и така започва службата във Въоръжените сили. С целия този процес ние имаме ангажимент да запознаем кандидатите за всяка стъпка, която трябва да изпълнят, за да се представят добре на отделните изпитни процедури и да стигнат успешно до финала на своето кандидатстване за реална военна служба.

Как става отчетът на ресурсите и адаптацията на военнослужещите?

– Личният състав се води на отчет, а така също и техниката.  Но една от най-важните ни функции е адаптацията на военнослужещите. Тези, които им предстои да излязат от редовете на Българската армия, трябва да бъдат запознати  с условията за адаптиране, както и какви курсове могат да бъдат преминати, кой ги финансира и каква е стойността за финансирането.

В какво се изразява функцията Ви по военно-патриотичното възпитание на българските граждани?

– Функцията на военните окръжия по военно-патриотичното възпитание на българските граждани е една от основните ни. Ние организираме различни мероприятия по различни поводи – празници и чествания и по този начин привличаме хората към националните идеали и историческите ни достижения като народ. Такъв беше и случаят на 1 март, когато празнувахме баба Марта. Наред с връчването на мартеници, аз запознах накратко присъстващите ученици от старозагорско училище и с традициите, които са от елинската и тракийската история. Също така ги запознах и с историята на Националния празник на страната ни – 3 март. Децата бяха малки, от 3 клас, но те тепърва залагат основите на своите знания и в един по-късен етап ще можем заедно с тях да коментираме за историята ни и за развитието ни през вековете, както и за славните победи на Българската армия .

Това ли е начинът да комуникирате с гражданите на Стара Загора и колко успешен е той?

– Разбира се това е един от начините, но когато тези деца пораснат и стигнат до девети и десети клас, тогава ще можем да изнасяме пред тях и лекции вече като пред големи хора, като ги запознаваме с основни моменти от системата на отбрана на страната ни. Лекциите се изнасят от служители на Военно окръжие I степен – Стара Загора. Помагат ни също и военнослужещи от различните военни формирования в гарнизона. Най често такива са от 2-ра Тунджанска механизирана бригада, от Свобода и Змеево, които помагат в процеса на изнасяне на лекциите пред учениците от деветите и десетите класове от всички училища в района.

Как се сработвате с ръководствата на училищата, приемат ли те добре инициативата за тези лекции?

– Да, разбира се, някои от директорите на училища, вместо класно-урочна форма възприемат практическо занятие и понякога се ползват и избират дните ни на отворени врати. Тогава се прави показ на бойна техника. Учениците идват организирано от различните училища, запознават се с въоръжението и техниката, както и с обслужващия ги личен състав, задават въпроси и в рамките на учебното време се отчита тази дейност по запознаване на гражданите с отбраната на страната.

Нови задължения с нови отговорности

Една от дейностите на военните окръжия ще бъде и приемането на кандидати за срочна служба в доброволния резерв, в какво точно ще се изразяват тези задължения, попитахме полковник Димитър Матев.

„Предстои организирането на срочна служба в доброволния резерв. Тя ще бъде два пъти в годината на шест месеца. Тази служба ще бъде на два етапа – индивидуална и колективна подготовка. Срочната служба е доброволна. Кандидатите ще имат статут на военнослужещи, с договор“, посочи полковник Матев.

Със заповедта на министъра на отбраната военните окръжия ще бъдат ангажирани с набирането на кандидатите за срочна служба в доброволния резерв. Те ще са ситото за определяне на хората, които да отговарят на определените критерии и изисквания за заемане на конкретните длъжности, стана ясно от думите на полковник Матев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани