Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Редник Димитър Димитров: Покорих братчето на Еверест два пъти за един ден

[post-views]
[post-views]
Редник Димитър Димитров: Покорих братчето на Еверест два пъти за един ден
Favicon_File

Светлозар Стоянов

Един бифтек от як обаче за малко не ме погуби с остра бактериална инфекция, споделя алпинистът в униформа.

Какво е алпинизмът като усещане? Битка с най-високите върхове на планетата, недостъпни за простосмъртните, битка със самия себе си, дробове, пълни със свобода, воля, победа – може това ще ми кажете вие. Така е, ще ви отвърна аз, но алпинизмът е и неволя, недостижимост, изтощителни многочасови полети до другия край на планетата, кацане на опасни летища с къси писти, отвъд които самолетът аха-аха да се забие в пропастта, огромни равнинни преходи от десетки километри до базовия лагер, разреден кислород и риск, огромен риск от нелепа смърт, но и от бактериални инфекции, които организмът ти дори не си е представял.

И каква е целта на всичко това? Смисълът? Предполагам неповторимо е да останеш сам със себе си след поредното преодоляно изпитание, когато покорената грамада от скали, сняг, лед и глетчери е вече в краката и си само ти,

ти срещу победения си аз

срещу надмогната си човешка слабост, срещу собственото си несъвършенство. Не е малко, като се замислиш.

Това усетих след срещата си с редник Димитър Димитров, макар и казано не точно с тези думи. Преди две седмици той се завърна от Непал, след като изкачи вр. Кала Патар – петхилядник в нозете на Еверест. В дивизиона той служи като радиотелефонист и шофьор на командно-щабна машина КЩМ Р-142Н. В редовете на българската армия е от 2002 г., като първоначално е бил разпределен в несъществуващия вече свързочен полк в Ловеч. В Плевен е от 2008 г. Занимава се с алпинизъм отпреди 15 години. Първият му покорен връх е Мальовица през зимата. Оттогава се запалва по опасния височинен спорт и от няколко години катери предимно в чужбина. Покорил е Монблан, Гросглокнер в Алпите, словенския първенец Триглав, Елбрус, Олимп, вр. Молдовяну в Румъния, Доломитите. „Екипировката е скъпа, събирана е малко по малко, а и през годините трябва да се сменя, тъй като от нея ти зависи животът“, споделя Димитров.

Женен е, с две деца, които се притесняват, разбира се, но въпреки това го подкрепят. Колегите – също. Отказвал се е няколко пъти от изкачване в подножието на атакувания връх, например отначало не му провървява с румънския първенец Молдовяну. Но военната дисциплина и

18-годишният стаж като военнослужещ му помагат

и в хобито.

Но – за Непал като за Непал. Лети се до Доха, столицата на Катар, а оттам до столицата на високопланинската държава – Катманду. Следва вътрешен полет до най-опасното летище в света – Лукла, сгушено сред най-високите планини в света. Единичната писта е дълга едва 527 м, с огромен наклон от близо 12 градуса. Намира се на 2845 м височина. Πилoтитe тpябвa дa ca изпълнили нaй-мaлĸo 100 пoлeтa зa ĸpaтĸo излитaнe и ĸaцaнe (ЅТОL) и дa имaт eднa гoдинa oпит в ЅТОL в Heпaл и дa ca изпълнили дeceт миcии в Лyĸлa cъc cepтифициpaн пилoт-инcтpyĸтop, пpeди дa мoгaт дa ĸaцнaт нa лeтищeтo. Зa cъжaлeниe oбaчe, имa мнoгo ĸaтacтpoфи и cepиoзни инцидeнти.

Редник Димитров тръгва с група от десет българи. След летището в Лукла се отправят на близо 75-километров преход пеша, съпровождан от спиращи дъха гледки, които ги отвеждат до базовия лагер под Кала Патар и Еверест. Няма друг начин, нито транспорт, тъй като най-близката автогара се намира на шест дни път пеша от летището. Изкачването продължава една седмица, за да може тялото да се аклиматизира. Кала Патар е висок точно 5550 м, но редник Димитров успява да го изкачи два пъти, и то в рамките на 12 часа.

Всеки ден се сменят всички сезони. До обяд – слънце, следобед – в по-добрия случай сняг, иначе – дъжд. Имаш резервен ден в случай на лошо време, но пък трябва да следваш и определен график, който трябва да се спазва.

Придружават ги шерпи и местни водачи. Бакшишът е задължителен и се събира от всеки член на групата. Бакшишът, който получава един непалец, е 150 евро. За техния стандарт това са много пари, тъй като Непал е бедна държава. Средната месечна заплата е не повече от 100 долара. В планината местните разчитат основно на туризма. Носят 30–50 кг, като част от товара поемат челото и вратът на носача.

Животът им е изключително суров. Готви се само на газ, тъй като над 3500 м няма никаква растителност, камо ли гора, и шерпите са принудени да

събират фекалиите на товарните якове

за да се отопляват.

„Повечето са вегетарианци, храната не ми допадна, много е пикантна, основното им ястие е тау-бат“, разказва редник Димитров. „Това е ориз, който се смесва с леща и се консумира с голи ръце. Опитах и пържола от як на връщане, тъй като вече умирах от глад, въпреки че предварително бях чел, че в никакъв случай не бива да се консумира месо в Хималаите. Местните не колят в планината животните, а ниско долу. Месото се носи на ръце. Не е нещо особено на вкус, като телешко е, но на слизане не издържах и си взех една пържола от як, от която получих бактериална инфекция. Наложи се да ме транспортират, два часа преди да стигнем летището Лукла, с хеликоптер до на-близката болница. Там, в Непал, хигиената е много ниска, в магазините за месо бутовете са хвърлени отвън на маси на улицата, кацат ги мухи, вятърът ги засипва с прахоляк и пепел.“

Възстановява се с антибиотици от силните пристъпи на повръщане, в болницата лежи на системи, добре че медицинската му застраховка покрива всички разходи, включително и полета на хеликоптера (4 хил. долара).

На всичкото отгоре на връщане ги хваща локдаун, с което престоят им се удължава с още две седмици. Благодарение на почетния ни консул в Непал успяват да се приберат с извънреден полет, организиран от германското правителство за немци и европейци.

И заслужаваше ли си рискът? Да покориш върха, а после да загинеш в болнично легло? Това го питам.

Малко ли наши алпинисти загинаха?

Христо Проданов, Боян Петров, Атанас Скатов също.

А редник Димитров ми обяснява: „Има си рискове, но никой не мисли за най-лошото. Всеки се надява да се върне. Няма как да се обясни, докато не го изпиташ. Височинният спорт си има доста трудности, изисква се да си много силен физически и психически, тъй като можеш да попаднеш в изключителни ситуации, в които планината те смазва“.

Следващата цел на алпиниста са вр. Тубкал в Мароко, първенецът на Северна Африка, и най-високият в Близкия изток връх – Дамаванд в Иран.

Редник Димитров гледа и към осемхилядниците, но на този етап признава, че е малко вероятно да му се случи, тъй като такива експедиции са доста скъпи и невъзможни без спонсори. Един Еверест струва от порядъка на 60–70 хил. долара.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани