Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Войната се завръща като начин на мислене в световната политика

[post-views]
Войната се завръща като начин на мислене в световната политика
Favicon_File

Пламен Димитров

Политолози и историци обсъждаха новата система на международни отношения и мястото на България в нея.

Войната се завърна като начин на мислене в международната политика. Тя вече се разглежда като легитимна възможност за решаване на спорове, нещо, което не бе така през целия период на Студената война – тогава военната сила беше изключена от арсенала на средствата за разплитане на възела от геополитически противоречия. Тази теза на дългогодишния дипломат и бивш заместник-министър на външните работи д-р Любомир Кючуков бе един от най-впечатляващите изводи, около които се обединиха участниците в научната конференция „Светът между мира и войната“, проведена във Варненския свободен университет в края на миналия месец.

В своя пленарен доклад на тема „Завърна ли се войната в Европа?“ д-р Кючуков коментира и популярната теза, че днес светът е навлязъл в нова Студена война, в която от едната страна стоят САЩ и западните демокрации, а от другата – Русия и Китай. Според докладчика това твърдение не е съвсем правомерно, защото за разлика от епохата на класическата Студена война сега Русия не предлага идеологическа алтернатива на системно ниво. Освен това днешният свят не е двуполюсен, а многополюсен. Д-р Кючуков въведе интересния термин „вторична биполяризация“, с който той обозначава противостоянието между САЩ и Китай. Започнало главно в сферата на икономиката, днес то се превръща във всеобхватно, разширявайки се в полето на политиката и сигурността. Това противостояние ще бъде дългосрочно и вече започва да се идеологизира, особено от страна на САЩ.

Сегашната ситуация в света е дори по-опасна от времето на Студената война, защото

динамиката на конфликтите е в посока ескалация

а не към замразяване, каза Любомир Кючуков. Тревожен знак е оттеглянето на водещите световни сили от редица споразумения за контрол и ограничаване на въоръжаването. Сега контролът в тази сфера е по-труден, отколкото през втората половина на ХХ век поради наличието на множество несистемни играчи и проксита на големите сили. Полето на конфронтация е разпръснато, а не ясно очертано, както по време на Студената война, и затова нараства рискът от неконтролируема ескалация на напрежението.

Докъде може да продължи ескалацията на тази конфронтация? В отговор на този въпрос д-р Любомир Кючуков очерта три възможни сценария. Първият от тях е евентуална военна победа на някоя от страните, но това е немислимо и нереално. Сценарият „едностранни отстъпки“ също изглежда невъзможен, защото никоя от страните не е готова да ги направи, а и относителното равновесие на силите не предполага такова действие. Третата хипотеза на докладчика бе обозначена като „статукво и замразяване на конфликтите“. Това е реалистичен вариант, ако целта е да се печели време, но в съвременния свят има дефицит на добра воля, а не на време, заключи д-р Кючуков. Според него най-тревожна е пълната липса на доверие между основните играчи в днешната международна политика. Диалогът между страните се е превърнал в трибуна за оповестяване на взаимни претенции, а не в път за търсене на решения.

Лъч оптимизъм в ситуацията д-р Кючуков вижда в това, че конфронтацията на военното поле не може да продължава до безкрайност и това се осъзнава от страните. Пример за тази тенденция е военното напрежение по руско-украинската граница през април т.г., което завърши с постепенното изтегляне на руските войски, съсредоточени в Крим и в близост до Източна Украйна. В същото време именно от постсъветското пространство дойде потвърждението на тезата за завръщането на войната в международните отношения – през есента на миналата година Азербайджан и Армения водиха пълномащабна война помежду си, след като усилията на Русия и на Запада да посредничат в преговорите между тези две държави се провалиха. В заключение Любомир Кючуков изрази надежда, че САЩ и Русия осъзнават риска от задълбочаването на конфронтацията и предстоящата в средата на този месец среща между президентите Байдън и Путин може да бъде знак за деескалация на напрежението.

Тезата, че днес

светът наистина е навлязъл в нова Студена война

застъпи проф. д-р Нина Дюлгерова. Точно така бе озаглавен и нейният доклад – „Предизвикателствата на новата Студена война“. Проф. Дюлгерова отбеляза, че светът се движи в спирала от омраза и конфронтация. Тя акцентира върху конфликтите в постсъветското пространство, върху които се проектира по-мащабното американско-руско съперничество за влияние в Евразия. То се изразява и под формата на хибридна война. Във виртуалното пространство се излива водопад от факти и процеси, които могат лесно да бъдат изтрити или фалшифицирани. Даже и истината да се появи, трудно ще бъде възприета и разбрана в изобилието от лъжи и полуистини, каза проф. Дюлгерова.

Много интересни тези за мястото на България в логистичните схеми на новата система на международни отношения представи доцент д-р Георги Чанков от УНСС. Той започна с констатацията, че наблюдаваме преподреждане на световния ред, при което икономическата и политическата тежест се преместват към Източна Азия. Липсата на стратегическо мислене пречи на нашия Европейски съюз да вземе решение как да се позиционира в новата система на международни отношения. Според доцент Чанков ЕС трябва да заложи на сътрудничество с Китай. В противен случай много скоро в света ще има три основни центъра на сила – САЩ, Русия и Китай , а Европейският съюз ще изпадне от играта.

Георги Чанков говори за лансираната от Пекин инициатива Нов път на коприната и я нарече

единственият стратегически проeкт за ХХI век

Целта на това начинание е да свърже пазарите на Китай с тези на Европейския съюз. Пътят на коприната не е едно-единствено магистрално трасе, а мрежа от маршрути, минаващи през Русия (респ. Казахстан и Русия), Централна Азия и Каспийско море, а също и през Турция и България. Докладчикът лансира идеята за създаване на свободни икономически зони в българските черноморски пристанища Варна и Бургас с цел да се намалят цените на стоките, идващи от Китай. Част от дейностите по производството на тези стоки могат да се извършват в свободните икономически зони и така те да станат продукти с произход от ЕС, като съответно върху цената им няма да тежат мита и такси. Варна и Бургас могат да станат европейски входни точки от трасето на Пътя на коприната, което минава през Централна Азия, Каспийско море и Грузия. За целта трябва да се установят редовни фериботни връзки между грузинските и българските пристанища.  Георги Чанков смята, че България и Румъния трябва да загърбят конкуренцията помежду си и да поискат от Европейския съюз стратегическо преориентиране към Китай и укрепване на търговския коридор Изток–Запад. На въпрос, защо им е на китайците да инвестират в транспортни коридори в Европа, които може и да не се изплатят никога, докладчикът отговори, че Пекин е готов да плаща данък „сигурност“, защото алтернативата на сухопътния Път на коприната е доставката на стоки през океаните, но там доминира американската военна сила и следователно търговията на Китай може да бъде застрашена.

Конференцията

Конференцията „Светът между мира и войната“ бе инициирана от Студентския съвет на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Тя събра известни политолози и историци от няколко университета, сред които СУ „Св. Климент Охридски“, Великотърновския университет, УНСС. Участие във форума взеха и български журналисти, както и кореспондентът на руската агенция ТАСС в България Игор Ленкин. Информационният център на Министерството на отбраната също бе представен на конференцията с доклад на пишещия тези редове на тема „Как Гърция измести Турция във военните планове на САЩ“. Това е първото научно събитие, което се провежда присъствено във Варненския свободен университет от година и половина насам. Участниците бяха приветствани от вицепрезидента на университета Яни Янев и от генералния консул на Руската федерация във Варна Владимир Климанов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани