Специалният докладчик на ООН за правата на човека в Иран, призова за независимо разследване на твърденията за наредени от държавата екзекуции на хиляди политически затворници през 1988 г. и на ролята на новоизбрания президент Ебрахим Раиси в тях в качеството му на зам.-прокурор по онова време, предаде Ройтерс.
Джаваид Рехман каза в понеделник за Ройтерс, че неговата служба е събирала през годините свидетелски показания и доказателства и е готова да ги сподели със съвета на ООН по правата на човека или с друг орган, ако те започнат независимо разследване.
Рехман каза, че е загрижен от съобщенията за унищожаване на масови гробове като част от усилията за продължаващо прикриване на извършеното.
Мисля, че е време и това е много важно сега, когато Раиси е новоизбран президент, да започнем да разследваме какво се е случило през 1988 г. и ролята на отделни лица, каза Рехман от Лондон, където преподава ислямско право и международно право.
Той подчерта, че такова разследване е в интерес на Иран и може да донесе успокоение на семействата. В противен случай ще остане много сериозната загриженост за ролята, която се твърди, че президентът е имал в тези екзекуции.
Раиси е твърдолинеен съдия, който е обект на американски санкции. Причината е, че е бил един от четиримата магистрати, които са упражнявали надзор по време на убийствата през 1988 г.
Според „Амнести интернешънъл“ броят на екзекутираните е около 5000, но реално те може да са и повече.
Запитан за твърденията, че е замесен в убийствата, Раиси каза пред журналисти, че ако съдия или прокурор е защитавал интересите на народа, той трябва да бъде похвален. Горд съм, че съм защитавал човешките права на всеки пост, който съм заемал досега.
Рехман каза, че е осъществена връзка с ислямската република заради опасения, че политиката е да бъдат унищожени масови гробове или доказателствата за съществуването им.
В изявление организацията „Справедливост за жертвите на убийствата през 1988 г. в Иран“ приветства призива на Рехман и подчерта, че разследването на ООН на извънсъдебните екзекуции е „много закъсняло“.
Източник: bta.bg