Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

След констатирано неизпълнение на споразуменията от Минск – ЕС удължава икономическите санкции срещу Русия с 6 месеца

[post-views]
ЕС въвежда възможност за налагане на санкции при дестабилизиращи действия от страна на Русия

Съветът на EС потвърди в понеделник предварителната информация, че удължава санкциите срещу руската икономика с шест месеца заради състоянието на изпълнение на споразуменията от Минск. Това означава, че те ще бъдат преустановени на 31 януари 2022 г., ако преди това не последва четвърто подред удължаване.

Както изтъкнаха от Съвета, днешното решение е свързано с оценката на Европейския съвет за неизпълнение на споразуменията и с призива Русия да поеме изцяло своята отговорност в това отношение.

Икономическите санкции бяха въведени за първи път на 31 юли 2014 г. и разширени два месеца по-късно, а през март 2015 г. Европейският съвет реши ограниченията да се запазят до изпълнение на споразуменията.

Политическото решение за удължаване на ограниченията сега вече беше одобрено на 24 юни на среща на върха в Брюксел, като то е третото подред.

„Санкциите ограничават достъпа до първични и вторични капиталови пазари в ЕС за някои руски банки и компании и забраняват форми на финансова помощ и посредничество към руските финансови институции.

Мерките също така забраняват прекия или непрекия внос, износ или трансфер на всички свързани с отбраната материали и установяват забрана за стоки с двойна употреба за военна употреба или военни крайни потребители в Русия. Санкциите допълнително ограничават достъпа на Русия до някои чувствителни технологии, които могат да бъдат използвани в руския енергиен сектор, например при добива и проучването на петрол“, се посочва в прессъобщението на Съвета.

ЕС въведе и санкции за незаконното присъединяване на Крим и град Севастопол към Русия, и за умишленото дестабилизиране на Украйна. Това включва дипломатически мерки, запор на имущество и забрана за пътуване, гласи още съобщението.

Въпреки продължаващият финансов натиск обаче, боевете между украинските сили и подкрепяните от Русия сепаратисти продължават, като Кремъл дори засили напрежението по-рано тази година и разположи десетки хиляди войници край границата на съседката си.

По този повод, в момента ЕС се опитва да преработи стратегията си, за да държи огромната си източна съседка под контрол, като френският президент Еманюел Макрон твърди, че Общността била „на границите“ на санкционната си политика.

Като част от опитите за промяна, в края на юни Европейският съвет възложи на Европейската комисия да проучи допълнителни възможности за нови икономически санкции срещу Русия.

В изявление тогава ЕС отбелязва нуждата от твърд съгласуван отговор на всяко следващо злоумишлено и незаконно действие от страна на Русия и постави задачата да се проучат възможности за налагането на допълнителни ограничения срещу Русия, включително в областта на икономиката. Тази мисия бе възложена на ръководителя на европейската външна политика Жозеп Борел и на Европейската комисия.

Дипломати казват, че допълнителни санкции могат да ударят прането на пари в Русия или влиятелни олигарси, заподозрени в сериозна корупция в чужбина, както направи това за първи път Великобритания през април. Съюзът вече наложи и икономически санкции срещу Беларус, съюзник на Русия, който Кремъл вижда като буферна държава между Русия и НАТО.

Източник: в.“Монитор“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани