Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Мини Шенген”, „Отворен Балкан” или нещо друго?

[post-views]
„Мини Шенген”, „Отворен Балкан” или нещо друго?
Favicon_File

Костадин Филипов

Отказът на Косово да се присъедини към инициативата за регионално икономическо сътрудничество най-добре показва съмненията в нейната ефективност.

Постизборните игри у нас, пожарите в съседните държави, пък и на наша територия, летният сезон някак оставиха встрани от вниманието развитието в инициативата за регионално икономическо сътрудничество. В Скопие в края на юли се събраха лидерите на 3 съседни държави – премиерите на Албания и на Северна Македония Еди Рама и Зоран Заев, както и президентът на Сърбия Александър Вучич. Те оповестиха официално новия етап в развитието на идеята за пътуване помежду им от 1 януари 2023 г., когато товарният превоз между тях ще се извършва без гранични и митнически формалности.

Инициативата, наречена „мини Шенген”, вероятно поради характера си на откритост в бъдеще, бе прекръстена на „Отворен Балкан” с идеята самото название да съдържа в себе си същността й. Някои я приписват преди всичко на сръбския президент Александър Вучич, но и двамата му партньори от Тирана и от Скопие показват достатъчна доза готовност за участие. На срещата си в Скопие и тримата показаха, че разбират предимствата на подобна идея за регионално икономическо сътрудничество и оценяват

ползите както за всяка отделна страна, така и за района като цяло

А и медиите в трите държави, близки до властта, внесоха активно своя дял в триумфализма, с който договореностите в Скопие бяха обвити. И от друга страна, за блестящите перспективи на трите държави като членки на „Отворения Балкан”.

Този триумфализъм бе добре разбран от скептиците и критиците на регионалното сътрудничество между Албания, Северна Македония и Сърбия. Най-малкото, защото той се ползва като оръжие за изтеглянето към трите страни участнички на останалите още три държави от Западните Балкани. Става дума за Черна гора, Босна и Херцеговина и, разбира се, Косово. Всяка от трите извън инициативата си има достатъчно свои вътрешни проблеми, за да се натиска да се присъединява към учредителите. В Подгорица например  политическото напрежение е достатъчно високо, след като партията на Мило Джуканович след 30 години на власт изгуби управлението на страната. Това напрежение до голяма степен се поражда и от недоверието по отношение на поведението на големия съсед от Сърбия.

Сред привържениците на Джуканович се шири мнението за непрекъсната дискретна, а и не толкова дискретна намеса на Белград във вътрешните дела на Черна гора. Затова едно евентуално включване в „Отворен Балкан” според тях и част от политическия елит само ще усложни още повече двустранните отношения със Сърбия. И ще даде още повече възможности на президента Вучич да се намесва във вътрешните работи в Подгорица, колкото това и да се отрича. А в Черна гора все още нямат ясен и категоричен отговор на основния въпрос: Няма ли евентуалното участие в „Отворен Балкан” да постави под заплаха усилията на Подгорица да ускори приемането си в ЕС? И

не противоречи ли тази регионална форма на икономическо сътрудничество

с критериите за членство в Съюза и реформите, които би трябвало да бъдат извършени в тази посока – европейската?

Впрочем тези въпроси стоят с пълна сила и пред страните учредителки, както се разбрахме да ги наричаме. И трите – Албания, Северна Македония и Сърбия, са сред кандидатките за членство в ЕС. Те са на различен етап от дългото пътуване към членството. Сърбия вече отвори глави в рамките на преговорния процес, но новата методика, въведена от Брюксел след настояването на Франция, някак си спря „устрема” на Белград да завърши по-скоро процеса на присъединяване. Тирана и Скопие са ясни – движейки се в тандем, както някога София и Букурещ, ветото на България по отношение на Северна Македония спря и Албания.

И двете съседни държави очакваха да стартират преговорния процес през м.г. – повече в Скопие, по-малко в Тирана. И сега, в получилата се ситуация, двете се чувстват обидени, че не могат да започнат преговорите за членство. Да, обидени – повече в Скопие, по-малко в Тирана. Въпреки историческата непоносимост между Тирана и Белград, между сърби и албанци тя е преодоляна, щом като Албания, която винаги се е смятала за Пиемонт на албанците, влиза в един взаимноизгоден съюз със Сърбия. Премиерът Еди Рама по този повод си спечели доста остри критики от опозицията у дома, пък и от страна на част от политическия елит в Прищина, столицата на Косово.

Но Рама, който на последните парламентарни избори получи с мнозинство трети пореден мандат начело на изпълнителната власт в страната, демонстрира самочувствие на победител, отхвърляйки всякакви критики, че предава албанските интереси и албанската идея. Според него участието в „мини Шенген”, вече прекръстен на „Отворен Балкан”, не отдалечава, а напротив, внася спокойствие в страната, нужно за извършване на реформите, изисквани от Брюксел. И тук не ставало дума за сръдня, а за

реална ситуация относно възможностите Брюксел да продължи активно с процеса на разширение

към държавите от Западните Балкани. Даже някои балкански анализатори приемат, че един от мотивите Албания и Северна Македония да прегърнат с такова задоволство идеята на Белград за регионално икономическо сътрудничество е разочарованието им от невъзможността Европейският съюз да гарантира вътрешен компромис и пълен консенсус между страните членки по въпроса за старта на преговорния процес за членство. А консенсусът, поне формално, се нарушава от позицията на България, за която сме писали неведнъж тук. Друг е въпросът, че все повече се трупат съмнения, че становището на София е удобен параван за някои други страни – членки в ЕС, които имат резерви по началото на преговорите на Тирана и на Скопие, но предпочитат на преден план да е българската държава, чиито отношения с уж най-близката ни държава – Северна Македония, са в кьорсокака. Е, и братовчедите не остават по-назад, след като приеха странна и абсолютно излишна резолюция в парламента за т.нар. „червени линии” в преговорите с България. А мислещи хора в Скопие като професор Денко Малевски например изразиха дълбокото си съжаление от този акт на депутатите, с който стесниха до невъзможност и без това тесния коридор, по който можеше да се търси споразумение между Скопие и София.

Премиерът на Северна Македония Зоран Заев не крие своя възторг от бъдещите възможности, които „Отворен Балкан” евентуално би дал на неговата държава. И демонстрира задоволството си, че е „вътре” заедно със Сърбия въпреки предупрежденията от различни страни, че инициативата е начин Белград да разшири влиянието си сред съседните държави. От друга страна, участието на Тирана за Заев е гаранция, че местните албанци в Северна Македония няма да му правят проблеми, защото е известна максимата, че премиерът на Албания, който и да било той, винаги е неформалният лидер на всички албанци независимо къде живеят. От трета страна, Заев я докара дотам

да поставя условия на Европейската комисия

щом като нееднократно заяви, че Северна Македония е напълно  готова за преговори за членство. И че щом в Брюксел решат да ги започнат, да му звъннат и да го поканят, щял да се отзове. Той повече нямало да ги търси…

Но най-любопитното в случая са противоположните позиции между Тирана и Прищина. В Косово си позволиха да реагират остро на участието на Еди Рама заедно с Вучич и Заев в срещата в Скопие. Младият премиер Албин Курти отхвърли поканата за присъединяване, защото смята, че най-напред Косово трябва да бъде признато от Сърбия, а след това да следва участие в регионално сътрудничество. Рама мисли обратното – косовската независимост може по-лесно да бъде призната от страна на Сърбия в рамките на един общ пазар или каквото и там да се получи. След като посолството на САЩ в Прищина даде да се разбере, че „САЩ подкрепят усилията за развитие на регионалната икономическа интеграция на Западните Балкани”, позицията на Курти започна да омеква. Той приема участие на страната му в някакъв общ регионален пазар, но не под тази форма, каквато сега се очертава да бъде „Отворен Балкан”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани