Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Възходът на талибаните връща руското влияние в Централна Азия

[post-views]
Възходът на талибаните връща руското влияние в Централна Азия
Favicon_File

Пламен Димитров

Мащабни военни учения се проведоха на таджикистанско-афганистанската граница.

Руската авиация нанася удар по противниковите жива сила и техника на таджикистанско-афганистанската граница. Руснаците са подпомагани от бойци от Таджикистан и Узбекистан. Във въздуха са звено самолети Су-25, ударни вертолети Ми-24 и транспортно-бойните Ми-8 в различни модификации. Пилотите изпълняват задачи по издирване на замаскирани бази на противника и нанасяне на ракетно-бомбени удари по мишените. Всичко това засега е само сценарий на учение. То бе проведено между 5 и 10 август на полигона „Харб-Майдон“ в Хатлонска област, Таджикистан. Участваха над 2500 бойци с около 500 единици въоръжение и военна техника. Десантчиците са отработили прийоми за измъкване от удари с преносими зенитно-ракетни комплекси на условния противник. Който всъщност не е чак толкова условен – ясно е от какво се опасяват руснаците и техните съюзници от бившите съветски републики в Централна Азия. Стремителното настъпление на талибаните в съседен Афганистан поражда хаос и нестабилност, които могат да се прелеят през северните граници на размирната държава. Така че „условният противник“, удрян по време на августовското учение, са ислямистките радикални групировки, които в един момент могат да се появят по южните рубежи на постсъветското пространство. Няколко дни преди съвместните маневри на полигона „Харб-Майдон“ в планинска база край гр. Термез в Узбекистан бяха проведени руско-узбекистански учения.

Три от петте бивши съветски републики в Централна Азия имат обща граница с Афганистан. Това са Таджикистан, Узбекистан и Туркменистан. Те имат сложни културно-исторически и етнически връзки с Афганистан. Между една четвърт и една пета от 30-милионното население на размирната държава се състои от етнически таджики. Практически в Афганистан живеят почти толкова таджики, колкото и в самия Таджикистан – около 6–7 млн. Узбеките са близо 9% от афганистанското население, а туркмените – 3%.

За разлика от радикални ислямистки групировки като „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“, които имат претенции за глобален обхват и глобално действие, движението на талибаните е

национална организация с пущунски етнически облик

То се бори да вземе властта в Афганистан, където пущуните са малко под половината от населението и нямат претенции за териториална експанзия в други държави. Има обаче два момента, които държат бившите съветски републики нащрек. Първо, талибаните се стремят да поставят под свой контрол и северните райони на Афганистан, където преобладават таджикското и узбекското население. Логично е част от тези малцинства да потърсят спасение на север, в страните на техните етнически братя. Това означава масиран бежански поток, в който могат да се инфилтрират радикални ислямисти. И второ, дестабилизацията в Афганистан отваря поле за поява на най-различни радикални групировки в пограничните райони, които пък търсят връзка с привържениците на т. нар. нетрадиционен (разбирай – радикален) ислям в бившите съветски републики.

Самите бивши съветски републики в Централна Азия са светски диктатури, чиито президенти разглеждат радикалния ислям като свой най-сериозен и опасен конкурент за властта.

Най-слабото звено

в битката срещу опасностите, идващи от Афганистан, са Таджикистан и Киргизстан. Те са най-бедните бивши съветски републики. На киргизката политическа сцена периодично се разиграват драматични събития, властта се мени често. Таджикистан изглежда привидно стабилен в желязната хватка на президента Емомали Рахмон, който управлява от 1992 г., но страната е планинска и в някои по-изолирани райони има остри сблъсъци между местните кланове и централната власт. Таджикско-афганистанската граница е дълга цели 1430 км и откъм южната й страна по-голяма част от нея вече е под контрола на талибаните.

Централноазиатските републики са наясно, че трудно могат да управляват рисковете, идващи откъм Афганистан, само със собствени сили. В търсене на съюзник те логично обръщат поглед към бившата метрополия Москва. С изключение на Казахстан в останалите републики вече са останали много малко етнически руснаци, но Кремъл осъзнава стратегическата важност на региона.

Големи руски военни бази има в Таджикистан и Киргизстан

а таджикистанско-афганистанската граница се охранява от руски граничари. По-сложна е картината на руско-узбекистанските отношения. Властите в Ташкент напуснаха доминираната от Москва военна Организация на Договора за колективна сигурност (ОДКС) още преди няколко години. Непосредствено след атентатите от 11 септември 2001 г. и последвалото нападение на САЩ срещу Афганистан, те дадоха на американците военни бази на своя територия. Сега обаче Вашингтон загуби предишните си силни позиции в региона, в централноазиатските републики отдавна няма никакви американски военни бази. Намекът на САЩ, че могат да разположат част от изтеглящите се от Афганистан войски в Централна Азия, бе категорично отхвърлен, не без подсказка от Москва. Изглежда, ще се провали и другата идея на американците – да евакуират в бившите съветски републики – около стотина хиляди свои афганистански помощници (предимно преводачи), чийто живот е заплашен от талибаните.

Засега единствената централноазитаска държава, която не търси открито военно-политическо сътрудничество с Москва, е Туркменистан. Тамошният президент Бердимухамедов се е самоизолирал от света и се отнася с подозрение към всички външни сили.

Трябва да се има предвид, че най-силната връзка на Москва с централноазиатските републики са няколкото милиона таджики, киргизи и узбеки, които работят в Русия. Само в самата Москва те са поне 2 млн. С този човешки поток на руска територия могат да проникнат и радикални ислямистки елементи, още повече че в Русия живее значително мюсюлманско население. През централноазиатските републики минава и

пътят на наркотиците

идващи от Афганистан и пласирани в големите руски градове. Опасенията на Москва са, че може да има преплитане на терористичните мрежи от Сирия, Ирак, Афганистан и Централна Азия с тези в руския Северен Кавказ. Има данни, че в редовете на „Ислямска държава“ в Сирия и Ирак са се сражавали поне 5 хил. бойци от Централна Азия. Част от тях са се върнали в родните си държави, а някои са се прехвърлили в Афганистан.

В заключение – настъплението на талибаните в Афганистан отново хвърля централноаизатските републики в обятията на Кремъл. От една страна, Москва печели геополитически терен, защото американците напускат Афганистан, но от друга, опасността от преливане на радикален ислям, престъпност и наркотрафик към Централна Азия и оттам към самата Русия нараства.

Властта в Кабул може да падне до месец

Настъплението на талибаните в различни райони на Афганистан става все по-устремно и според някои песимистични прогнози до месец те могат да овладеят цялата страна, включително столицата Кабул. Вчера талибаните превзеха гр. Газни. Това е съобщил пред AФП старши местен депутат. Газни е десетата столица на афганистанска провинция, която пада в рамките на седмица. Градът е само на 150 км от столицата Кабул.

Ден по-рано, в сряда, стотици членове на силите за сигурност, оттеглили се край летището в Кундуз, Североизточен Афганистан, след падането на града през уикенда, се предадоха на талибаните. „Тази сутрин стотици войници, полицаи и хора от силите за съпротива (милициите), разположени на летището, се предадоха на талибаните с цялата си военна техника“, заяви Амрудин Уали от управата на провинция Кундуз.

В сряда падна и гр. Файзйбад, столица на северната провинция Бадахшан. Там талибаните не бяха навлизали никога досега, дори и през 90-те години, когато бяха на власт в Кабул.

Междувременно изпълняващият длъжността финансов министър на Афганистан Халид Паинда напусна своя пост и отпътува от страната, съобщи представител на министерството. По думите му Паинда „излезе в оставка и напусна страната с оглед на намалелите доходи на Афганистан“, след като талибаните превзеха ключови митнически постове.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани