България чества 144-та годишнина от Шипченската епопея.
Националните тържества са на историческия връх, където през август 1877 година между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на генерал Столетов се водят епични боеве на най-високите точки на Шипченския проход.
Стотици българи се изкачиха на историческия връх, за да почетат паметта на героите на 144 годишнина от Шипченската епопея.
Президентът Румен Радев заяви в словото си, че всяка крачка към върха укрепва връзката на историята с българския народ.
„Преди 144 години на този връх се решава изходът от Руско-турската освободителна война и съдбата на България. От тогава всяка година, поколения наред, хиляди българи от всички краища на Родината изкачват Шипка, за да отдадат почит пред паметта на онези, на които дължим свободата си. Пета поредна година съм тук заедно с вас – на това свято място, което обединява народа ни и ни вдъхва сила, достойнство и вяра. Тук сме заедно в жегите на август и във виелиците на трети март. Има лица, които разпознавам и ръце, които стискам за пореден път. Вие ми давате силата да вървим напред. Благодаря ви от сърце! Шипка е чутовен подвиг на българските опълченци и на руските воини, които заедно отстояха прохода – онази врата, през която влезе българската свобода.
Но Шипка е и символ на онази битка, която всеки българин, без оглед на възраст, етнос и религия, води дълбоко в сърцето си. Битката между страха и смелостта, между малодушието и доблестта, между егоизма и родолюбието, в която се решава личното и националното ни бъдеще.
Нямам грам съмнение, че всички ние заедно, с общи усилия и солидарност, ще победим страха, колебанието, унинието, за да може да просперира България. Защото никой не може и няма сила, която да спре осъзнатите хора по пътя към свободата“.
Държавният глава прие в подножието на върха и почетния строй на националната гвардейска част.
Предстои заупокойна молитва в памет на загиналите български опълченци и руски воини да отслужи великотърновския митрополит Григорий в съслужие с габровски свещеници. Програмата на връх Шипка започна с открит урок по история. Родолюбци от националното дружество „Традиция“ са изложили в импровизиран музей на открито оръжия от Руско-турската война. Те са облечени в униформи на опълченци.
„Опълчението е от най-патриотичните организации. В исторически план на тях никой от големите генерали, никой от големите пълководци в Руската империя, не е залагал толкова много“, обясниха от дружеството.
Към върха продължават да прииждат хора. Част от тях са от трите туристически похода, преминали пеша през историческите места от двете страни на Балкана до легендарния връх.
„Ученици, деца има. Много деца. 50 на сто са хора около 25-50-годишна възраст. Този ден е отреден за тази почит“.
Венци и цветя ще бъдат положени на паметника на свободата, който този път не е обграден със строително скеле, тъй като е приключило обследването преди належащата реставрация на монумента.
Източник: bnr.bg/