Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Системата ни за ПВО е най-силната на Балканите

[post-views]
[post-views]
Системата ни за ПВО е най-силната на Балканите

Ивайло ПАШОВ

Навършват се 60 години от създаването на Първа зенитно-ракетна база.

На 1 октомври отбелязваме 60-годишнината на Първа зенитно-ракетна база (1-ва зрб) – приемник на някогашната Първа зенитно-ракетна бригада и съвременните Зенитно-ракетни войски (ЗРВ) на България. Летописът й започва година след формирането на войските през 1960 г., а датата на рождения им ден е приета и за неин празник. В края на 1960 г. е извършена реорганизация на ПВО и ВВС. На основание на Заповед № 00467/16.10.1961 г. на командира на 1-ви корпус ПВО и Разпореждане № 00969/16.10.1961 г. на началник-щаба ПВО и ВВС и в изпълнение на Министерска заповед № 00334/12.10.1961 г. и Разпореждане № 00267/30.09.1961 г. на началника на ГЩ дотогавашните 69-и зенитен полк и 72-ри зенитно-артилерийски полк са разформировани. На основата на командването и дивизионите им е създадена 1-ва зенитно-ракетна бригада с управление в София. Като част от системата за зенитноракетно прикритие на страната тя поема защитата на столицата, Пернишкия промишлен район и групировките на Сухопътни войски в зоната.

Първи командир на 1-ва зрб е подполковник Петър Мавров, заместник-командир – подполковник Георги Ковачев, началник на щаба – подполковник Владимир Владиславов, главен инженер – майор Арахангел Кузманов, а заместник-командир по тила – подполковник Христо Параскевов.

Първоначално 1-ва зрб е в състав от 8 зенитно-ракетни (по-късно са развърнати още 3) и два технически дивизиона и e на подчинение на 1-ви корпус ПВО (от 1968 г. – на 1-ва дивизия ПВО). Първите зенитно-ракетни дивизиони на бригадата са въоръжени със ЗРК СА-75/СА-75М „Двина“. След получаването им дивизионите дълго време остават на временни стартови позиции до завършване на строителството на основните позиционни райони (повечето в планински райони на голяма надморска височина). Независимо от отдалечеността, суровите природни и трудни битови условия се извършва усилена дейност за подготовка, сглобяване на бойните разчети и носенето на непрекъснато и бдително бойно дежурство.

През 70-те години се усъвършенства бойният ред на съединението. Част от формированията се превъоръжават с нова техника – ЗРК С-75М „Волхов“ и С-125 „Нева“ с повишени възможности за действие по цели на малки височини и в условия на смущения. Бригадата първа в ЗРВ приема на въоръжение автоматизирана система за управление на огъня. Създава се смесена зенитно-ракетна групировка с повишени бойни възможности и разположение, осигуряващи взаимното прикритие на дивизионите.

За повишаване на плътността на огъня и разширяване на обсега през 80-те години арсеналът на бригадата е попълнен с комплекси за далечно действие С-200 „Вега“ и с многоканалния С-300 с възможности за обстрел на много цели едновременно.

В края на 80-те и началото на 90-те години на века мощта и потенциалът за незабавна реакция на развърнатите зенитно-ракетни групировки на Първа, Втора и Трета зенитно-ракетни бригади, дават повод на съседи и съюзници да определят системата за ПВО на България за най-силната на Балканския полуостров. Сред тях с най-модерно и разнообразно въоръжение (5 типа ЗРК) е тази на 1-ва зрб.

Началото на демократичните промени у нас след 1989 г. бележи нов етап в структурното, кадровото и организационното изграждане на Първа зенитно-ракетна бригада. В периода 1990–1998 г. в 1-ва зрб се извършват реорганизации. Чувствително намаляват личният състав и бойната техника. Оптимизирано е носенето на бойното дежурство. Внесени са изменения в бойната подготовка в съответствие със стандартите на НАТО.

След включването на българските ВВС в единната система за ПВО на НАТО (2004 г.) в 1 зрб са проведени модернизации, чрез които се осигурява пълна радиолокационна информация в реално време във всеки дивизион. Въвежда се единна система за управление на активните средства.

През 2007 г. след организационно-щатни промени дотогавашните 2-ра и 3-та зрб са преподчинени на 1-ва зрб. От 2008 г. във формированията на бригадата в експлоатация влиза и най-модерната за момента система за определяне на принадлежността на въздушните цели, техните характеристики и параметри по стандартите на Алианса. Времето за реакция на огневите средства е сведено до минимум и е осигурена пълна съвместимост с изискванията на НАТО.

От 1 декември 2012 г. в изпълнение на плана за организационно изграждане на армията Първа зенитно-ракетна бригада се трансформира в Първа зенитно-ракетна база (1-ва зрб). Включените в състава й военни формирования (управление, огневи и смесен технически дивизион и Зенитният полигон на ВВС „Шабла“) представляват настоящите ЗРВ.

Въоръжението на Базата включва ЗРК за близко, средно и далечно действие от различни поколения – C-75М3 „Волхов”, C-125М „Нева“, 2К12 „Куб“, C-200 „Вега“ и C-300, но с високи маневрени и бойни възможности и в настоящия момент. Те са в състояние да унищожават въздушни цели на разстояние до над 250 км и височини от 20 до 40 000 м по всяко време на денонощието независимо от климатичните условия.

Личният състав и техниката от формированията на 1-ва зрб  носят непрекъснато бойно дежурство и поддържат готовност да реагират адекватно на въздушните заплахи в установените срокове. Доказателство за способностите и високото бойно майсторство са проверките на готовността в полигонни условия. В продължение на 30 години стрелбите на зенитно-ракетните формирования са провеждани като тактически учения зад граница, а от 1991 г. се пренасят на Зенитния полигон на ВВС „Шабла”. Над 90 % от произведените бойни пускове са с оценка отличен!

Първа зенитно-ракетна база посреща своята 60-годишнина на прага на модернизация и разрастване.С планираното закупуване на нови ЗРК и увеличаване на броя на формированията тя ще остане сигурен гарант за въздушния суверенитет на страната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани