Атанас ПАНАЙОТОВ
Представителите от САЩ и Румъния подкрепиха идеята учението да се утвърди като ежегодно.
От 13 до 24 септември 2021 г. Флотилията бойни и спомагателни кораби (ФБСК) и гр. Варна бяха домакини на водолазното учение на ВМС на България с международно участие „Тритон 2021”. Учението се проведе за първи път и е резултат на доброто сътрудничество между България и Румъния в областта на подготовката на водолазните сили. Освен специалисти от двете страни в учението „Тритон 2021” участва и екип за обследване под вода със специално оборудване от ВМС на САЩ.
Учението премина в наши териториални води и бе насочено към усъвършенстване на взаимодействието между държавите – членки на НАТО, при прилагане на съюзните стандарти във водолазната дейност и подводното обследване.
В периода 13–19 септември премина подготвителната фаза на учението, която имаше за цел формиране на тактическите единици и предварителното обследване на районите, а от 20 до 24 септември бяха действията на море. Директор на учението бе заместник-командирът на ФБСК капитан І ранг Ваньо Мусински, а непосредственото управление на тактическото съединение, състоящо се от две групи, бе възложено на капитан I ранг Даниел Тодоров – командир на дивизиона кораби със спомагателно назначение (ДКСН), Варна. Офицер с първостепенна отговорност бе капитан ІІ ранг Теодор Кабаков – началник на отделението за подготовка и използване на силите в щаба на ФБСК.
Необходима предистория
През 2019 г. нашата страна стартира европроектът Dive Pact. България е координатор, Франция и Гърция – участници, а Полша и Италия – наблюдатели. През 2020 г. ни подкрепи и Румъния. Това стана на реципрочен принцип, като България подкрепи румънския проект „Попеску“ като мрежа от водолазни центрове на ЕС. Концепцията за водолазното учение „Тритон 2021“ е следващата стъпка, необходима за изграждането и поддържането на определени способности, отнасящи се до отбранителната част на водолазните дейности без силите за специални операции. По време на подготовката му от ВМС на Италия е получена подробна презентация за техния опит в тази насока.
Включването на специалисти от ВМС на САЩ стимулира и отработването на съответните процедури на НАТО за унищожаване на невзривени боеприпаси под вода. На 20 септември се проведоха предпоходната конференция и предварителният инструктаж по мерките за безопасност при извършване на съвместна водолазна дейност. Учението продължи с обследване на подводни обекти с водолази и с дистанционно управляеми подводни апарати. Подводните обекти, разделени в два отделни района, се намират в акваторията на Варненския залив.
Българските участници

бяха от ДКСН – Варна: аварийно-спасителният кораб „Протео“, водолазният катер „Капитан І ранг Никола Фурнаджиев“, Центърът за подготовка на водолази и бордни спасители, както и от Морския специален разузнавателен отряд. Специално за учението бяха изработени помощно плавателно съоръжение и учебна дънна мина.
Според капитан І ранг Мусински „Тритон 2021“ е апогей на подготовката на водолазите от българските ВМС за тази учебна година. Това учение е доказало възможността за съвместна работа на специалистите от три държави, членуващи в Алианса, и на практика са проверени различни варианти за взаимодействие под вода. За нашите водолази се създава възможност не само да сравнят равнището на своята подготовка, но и да черпят опита на партньорите от другите две държави. Излишно е да припомняме, че водолазите на САЩ са сред най-добрите в света. А в съседна Румъния на този вид дейност се отделя изключително голямо внимание. Техният център за водолазна подготовка, открит преди време от самия Жак Ив Кусто, постоянно модернизира своята база. Законодателно е решена водещата роля на този център в страната и интегрирането му „под една шапка“ с техния хидрографски офис и с Центъра за противоминна война.
Българските ВМС от своя страна разполагат с кораб – уникална платформа за подобен вид дейности. „Протео“ не е в първата си младост, но след модернизацията му през 2005 г. разполага с модерен дълбоководен водолазен комплекс. Нашите водолази са разширили своя хоризонт и правят всичко според възможностите си, за да бъдат в крак с постиженията на ХХІ век, и са с най-добрата експертиза в тази насока у нас.
Постигнатото по време на „Тритон 2021“

дава основание на щаба на ФБСК да предложи на командването на ВМС да се планират разширяването на учението и включването в него и на други държави от НАТО, а така също и свързването му с другите основни учения на нашия флот. Основание за това дава и епизодът от миналогодишното учение „Посейдон“, на което България бе домакин, когато в Бургаския залив бяха открити 5 бойни мини от военни времена, по-късно унищожени от водолазите ни. Така освен постигането на набелязаните цели на учението се гарантира чистотата на нашите води както за корабоплаването, така и за нуждите на подводния спорт и на подводния туризъм. На разбора на „Тритон 2021“ представителите от ВМС на САЩ и на Румъния подкрепиха идеята учението да се утвърди като ежегодно. Може би това е достатъчно, за да се даде висока оценка на всички, които планираха, организираха и осъществиха този апогей в бойната подготовка на водолазите от българските ВМС.
Препратка към древногръцката митология
Тритон е син на Посейдон. А „Посейдон“ е вече традиционно българско-румънско противоминно учение, което е отворено за страни – членки на НАТО. В „Тритон“ се отработват някои специфични части от тази противоминна дейност. Но тенденцията е да се планира и осъществява целият спектър на аварийно-спасителните водолазни дейности от спасяване на „аварирала“ подводница“ до действия в плитководни райони. В тази насока опит е натрупан в учението на румънските ВМС European Partnership MCM Dive. Там всяка година участват и български водолази. Но това учение е отворено и за държави партньори. То може да остане като едно базово равнище, но без да се навлиза в секретната част на процедурите на НАТО. А „Тритон“ може да остане само за държави – членки на НАТО.
36 водолази от трите държави
Участваха 36 водолази от трите държави, които направиха 45 водолазни спускания, отработени са 60 ч под вода. В назначените райони на учението беше извършена подробна (трикратна!) идентификация на повече от 30 минoподобни обекта. Те бяха открити по време на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2021“ от специализиран белгийско-български екип за действия в плитководни райони. Слава Богу, нито един от тези миноподобни обекта не се оказа невзривена мина или друг опасен боеприпас от минали времена.