Сашка Александрова

Офицери от три армии наблюдаваха традиционните демонстративни стрелби на обучаемите от факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново, базиран в Шумен. Занятието се проведе на артилерийския полигон „Марково“, който е четвъртият по големина в България. Началникът на Военния университет бригаден генерал Иван Маламов прие строя на курсантите и даде начало на демонстрацията, която беше финалът на едноседмично занятие, в което участва почти целият офицерски състав и всички обучаеми във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“.
„Провеждаме тези стрелби всяка година. Те са бойни и бележат края на курс лекции за нашите обучаеми. Те са и демонстративни, защото целта ни е да покажем на курсантите от първи и втори курс с какво разполага факултетът, какво представляват занятията, в които им предстои да се включат, и да ги мотивираме да бъдат усърдни в обучението си“, коментира деканът на факултета полковник доц. д-р инж. Дилян Димитров. След това той уточни, че в демонстративното занятие са участвали курсанти от четвърти и пети курс от специализациите „Полева артилерия“, „Артилерийско и зенитно-ракетно въоръжение, оптика и бойни припаси“ и „Противовъздушна отбрана на войските“ на факултет „Артилерия, ПВО и КИС“.

„Първите стрелби бяха с леко стрелково оръжие – от пистолет „Макаров“ и пистолет „Зиг Зауер“ до фамилията „Калашников“. След това курсантите стреляха със зенитна установка ЗУ-23 и с тежка противотанкова гранатохвъргачка СПГ-9, която е предназначена за унищожаване на бронирани цели на противника. Продължиха с батальонната артилерия, а именно 120-мм минохвъргачка „Тунджа“ и със самоходните артилерийски системи, с които беше изпълнен залповият огън. Кулминацията винаги са стрелбите със 152-мм оръдие гаубица Д-20 и 122-мм реактивна система за залпов огън БМ-21 „Град“, обяснява ръководителят на демонстративното занятие полковник доц. д-р инж. Станчо Станчев, който е началник на катедра „Артилерия и геодезия“ във факултета.

Демонстративните стрелби наблюдаваха ученици от училищата в областта, както и офицери от армиите на Румъния, Латвия и Полша. Военнослужещите бяха гости на факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ и за да участват в Международната научна конференция на тема „Отбранителни технологии“.
Повече от 70 доклада бяха представени във форума, в който се включиха и преподаватели от Военния университет и Военна академия „Г. С. Раковски“, от Военнотехническата академия „Фердинанд I“ в Букурещ и Военновъздушната академия „Хенри Коанда“ в Брашов – Румъния, от Университет по военни науки и Военния университет по технологии във Варшава – Полша, Академията по технологии в Латвия, Хърватската академия по отбраната „Д-р Франьо Туджман“ в Загреб, Гръцката сухопътна академия в Атина и университета „Спиру Харет“ в Румъния. Сред участниците имаше представители на Министерството на отбраната, на военни поделения и военни заводи в страната. Всички те представяха и дискутираха новите технологии в сферата на отбраната.

Началото беше дадено с черешово топче
По традиция стрелбите започнаха с празничен водосвет за здраве и благополучие, отслужен от отец Иван и с кратка възстановка и изстрел на черешово топче, направена от представители на комитет „Крум Страшни“, чийто председател е полк. Марин Казаков.
Сред гостите на занятието беше и заместник-областният управител на Шумен Сашо Евлогиев, който е възпитаник и дългогодишен преподавател в Националния военен университет „Васил Левски“, бил е и декан на факултет „Артилерия, ПВО и КИС“. Той подари на факултета книгата на полк. о.р. доц. д-р Петър Пашов „В служба на Родината“.