Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Орденоносец спасява царя през 1934 г.

[post-views]
[post-views]
Орденоносец спасява царя през 1934 г.
Favicon_File

Венцислав Жеков

Георги Паприков е от род на военни, бил е и военен лекар, общественик, писател, историк и журналист.

Д-р Георги Паприков е председател на Съюза за противовъздушна и химическа отбрана, основател и ръководител на Българския национален фронт (БНФ), редактор на сп. „Борба“, автор на най-подробната библиография за положението на българската емиграция, притежател на богата колекция от книги и други материали за българската история. Роден е на 25 февруари 1912 г. в гр. Ямбол, починал на 29 март 1984 г. в Чикаго. Като студент става лидер на обединените млади легионери в столицата. Оглавявайки Студентската корпорация, той е член на управата на Националния студентски съюз, а по-късно влиза и в Централното ръководство на националните легиони. При преврата през 1934 г. той спасява царя от принудителна абдикация.

Когато звенарите поемат властта с преврата на 19 май 1934 г. и се опитват да принудят цар Борис III да абдикира, Паприков хитро използва честването на студентския празник, за да демонстрира решителната подкрепа на младите хора за монарха. Когато след официалното тържество в Народния театър, на което присъства и правителството начело с Кимон Георгиев, царят уж мимоходом, но по предварителна уговорка поздравява строените отвън студенти – запасни офицери. По даден от водача им знак те вдигат на ръце височайшата особа и с гръмовно „Ура!“ я носят до входа на двореца. Този смел акт ознаменува съвземането на опозицията и само два месеца по-късно звенарите предават властта.

Георги Паприков завършва медицина в Софийския университет, специализира хирургия и от 1938 г. до началото на войната е асистент на световноизвестния проф. Александър Станишев. След това е мобилизиран във военен лазарет. Награден е с орден „За храброст“. По време на деветосептемврийските събития успява да избяга в Германия, където през 1947 г. защитава докторат в реномирания Хайделбергски университет. Там среща своя колежка Станка, българка от Оряхово, която става негова вярна съпруга през 1949 г. През 1948 г. в Мюнхен участва в основаването на БНФ. Пътят му към родината е отрязан завинаги. Там го заплашват две задочни смъртни присъди. Затова със съпругата му избират Америка за своя втора родина и през 1951 г. се установяват в Чикаго, Илинойс. Полага необходимите приравнителни изпити и отново започва работа като лекар. Специализира рентгенология и от 1956 г. се отдава изцяло на тази специалност. Заема поста заместник-председател на БНФ дълги години, като през 1981 г. оглавява организацията. В продължение на 20 години е бил главен редактор на печатния орган на БНФ – сп. „Борба“, превръщайки го в пламенна трибуна на свободното патриотично слово, даващо обществена гласност на нечовешките своеволия, с които българските комунисти потискат сънародниците си.

Д-р Паприков е личност с разностранни интереси. Притежаваше богати колекции от редки книги, някои от които сигурно липсват в нашата Народна библиотека, географски карти отпреди 5–6 века, на които България фигурира като част от Османската империя, ордени, монети, пощенски марки – изобщо всичко, което можеше да има допирни точки с Родината.

Успоредно с обществено-политическите си изяви като лидер на БНФ и дългогодишен редактор на печатния му орган докторът отделя много време и усилия за създаване на Емигрантска библиография. Внезапната му смърт попречи лично да довърши нейния първи том. В чест на светлата памет на този патриот и родолюбец неговата съпруга, анестезиоложката д-р Станка Паприкова, положи голям труд, за да оформи и издаде ценната книга. Едва ли друг наш емигрант е бил изпращан с подобен почетен, незабравим ритуал. Приятели и съратници на покойника идват от всички краища на САЩ и Канада. Ковчегът му е носен от д-р Иван Дочев, д-р Ангел Тодоров, Николай Янакиев, Цоню Градинаров, Миро Гергов и Крум Радев. Стотина автомобила следват катафалката. Получени са десетки съболезнователни телеграми, включително и от цар Симеон II и княгиня Мария Луиза.

При възстановения конституционен порядък между 1926 и 1934 г. правителствата здраво държат в ръцете си управлението на страната, но постепенно расте царският авторитет вътре и особено извън страната. Цар Борис III се включва в усилията на българската дипломация. От 1926 г. нататък той започва да прави ежегодни обиколки из столиците на Европа. Качествата му се оказват подходящи за трудната политика, която България е принудена да провежда в стеснения периметър на външната си дейност. За разлика от баща си, цар Борис III се държи без пози и снобизъм, естествено, скромно и умерено. Тактично той се опитва да разсее представата за България като войнствена, реваншистка държава и до голяма степен успява в тези свои начинания, както извън страната, така и във вътрешнополитически план, когато става дума за лавиране между различните политически фракции.

Дом крепост на българския дух

Паприков превръща дома си в Чикаго в истинска крепост на българския дух. Още във входното антре впечатление правят оригинални портрети на стария полковник Паприков, на неговия брат – генерал, на членове на царското семейство с автографи – дело на прочутия дворцов фотограф Карастоянов,  картини от най-известните български художници. Кабинетът му е изпълнен със стотици томове, папки с първите български вестници, алманаси, енциклопедии, дипляни, грамоти. И бюрото му никога не е свободно. От едната му страна са разтворени книги и списания, а от другата – куп писма, които чакат отговор. В средата е любимата пишеща машина на доктора с неизменните „ерове“. Бившият легионер бе върл противник на коригирания правопис.

Българското изложение в Чикаго

Заедно с инж. Симеон Овчаров – Харизан, д-р Паприков има особена заслуга за организиране на прочутото българско изложение в Чикаго на З март 1961 г., почетено от президента Хари Труман и от кмета Ричард Дейли. За първи път България е представена в Америка така пълно и запомнящо се, с ярка представа за богатите й история, култура, музика и етнография. Колекциите на д-р Паприков от български медали, пощенски марки, народни носии и др. са важна част от общото внушение, още повече че са отличавани със златни медали на известни международни изложби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани