Кораби, потънали по време на битката при Иво Джима, една от най-епичните битки през Втората световна война и една от най-кървавите в историята на американските морски пехотинци, изплуваха от дъното на океана след трусове в един от най-опасните вулкани в Япония – планината Сурибачи, пише Daily Mail.
Сателитни снимки на японския канал All Nippon News показват остатъците от 24 японски транспортни кораба, пленени от САЩ в края на войната.
Те са били преместени в западната част на Иво Джима, за да образуват пристанище, тъй като по това време островът не е разполагал с подобни съоръжения.
Заради сеизмичната активност на Сурибачи морското дъно в западната част на острова започва да се покачва. В резултат на това потъналите кораби се издигат от вулканичната пепел.
Корабите са били използвани като вълнолом за защита на други кораби, които разтоварвали войници и материали.
На картата островът е известен като Браун Бийч. Той е бил използван за военноморска база в подкрепа на американската армия преди нападението над континентална Япония.
Въпреки че е окупиран от японската армия, след като е бил върнат от САЩ през 1968 г., на Браун Бийч не живеят хора.
Според учените е възможно огромно изригване на Иво Джима. Данни на Държавния университет в Орегон сочат, че той е изригвал поне 10 пъти, като последното е било през 1982 г.
От 1952 г. се регистрира десетметрово повдигане на острова поради сеизмична активност, установява университетът.
През месец август сателитни снимки заснеха момента, в който изригна подводният вулкан Фукутоку-Оканоба, на около 5 километра северно от остров Южен Иво Джима. Това доведе до появата на нов остров във веригата Огасавара.
Япония е разположена на тихоокеанския Огнен пръстен – дъга с интензивна сеизмична активност, която се простира през Югоизточна Азия и през тихоокеанския басейн.
Страната редовно е засягана от трусове, като има строги строителни разпоредби, предназначени да гарантират, че сградите могат да издържат на силни земетресения.
Източник: pan.bg