Съединените щати ще продължат диалога с Турция с цел преодоляване на разногласията помежду им, заяви говорителят на Държавния департамент Нед Прайс, цитиран от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че той е казал това след деескалацията на дипломатическата криза между Анкара и Запада, предизвикана от призива на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да бъдат изгонени посланиците на 10 държави, включително на САЩ, заради призива им да бъде освободен от затвора в Турция филантропът Осман Кавала. Вчера Ердоган обяви, че дипломатите са направили крачка назад, и се отказа да иска тяхното експулсиране.
„Администрацията на (президента Джо) Байдън се стреми към сътрудничество с Турция по общите приоритети и, както с всеки съюзник от НАТО, ще продължим да водим диалог за преодоляване на всякакви разногласия. Смятаме, че най-добрият път напред е чрез сътрудничество по въпросите от взаимен интерес“, каза пред репортери говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс.
В същото време той заяви още, цитиран от Франс прес, че Съединените щати остават твърди в своя ангажимент да насърчават правовата държава и спазването на човешките права в Турция.
В събота турският президент обяви, че е наредил да бъдат експулсирани посланиците на 10 западни държави, сред които САЩ, Франция и Германия. Причина за това стана техният призив от 18 октомври да бъде освободен известният бизнесмен и меценат Осман Кавала.
Той е задържан в ареста от четири години за финансиране на протести и участие в неуспешния опит за преврат в Турция през 2016 г. Кавала отхвърля обвиненията.
Според наблюдатели целта на турския президент е да отклони вниманието от икономическата криза – инфлацията в страната гони 20 процента, а лирата загуби една четвърт от стойността си спрямо долара от началото на годината, отбелязва АФП.
Успокояването на напрежението вчера доведе до повишаване на курса на турската лира, която по-рано през деня поевтиня до най-ниското си равнище спрямо долара.
Източник: bta.bg