Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
„Дългата ръка“ на пехотата
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Михаил Григоров

Ракета за армията на САЩ изминава разстояние от 6000 км за около 30 мин.

Още през май 2019 г. ръководителят на управлението за ускорено развитие и критически технологии към Армията на САЩ генерал-лейтенант Нийл Тургуд, на конференция в Хонолулу, щата Хаваи, спомена за създаването на нова система за хиперзвуково ракетно оръжие с наземно базиране за американската армия. Тази ракета трябва да повиши отбранителните способности на трите вида въоръжени сили – пехота, ВВС и ВМС, както и да добави енергия и технологии в процеса на модернизацията на армията.

Армията на САЩ в последните две години разкри някои сведения за новата хиперзвукова ракетна система, от които стана ясно, че първите изпитания, започнали през 2020 г., ще се провеждат на всеки шест месеца до финансовата 2023 г., когато системата трябва да стане напълно боеготова. Водещата компания в създаването на новото оръжие е „Локхийд Мартин“. Нашите читатели вече са запознати с някои факти от първоначалните изпитания на системата на Хаваите.

По думите на ген. Тургуд през 2022 г. на армията ще бъдат предоставени четири пускови наземни мобилни установки с по две ракети. Ракетните установки ще бъдат монтирани върху тежки транспортни платформи.

На практика новата хиперзвукова ракетна система представлява универсална балистична ракета с твърдо гориво със среден обсег, оборудвана с универсална планираща хиперзвукова бойна глава. Ракетата има диаметър 887 мм и се изстрелва от пусков контейнер с дължина 10 м. Монтирана е върху тежко ремарке на компанията „Ошкош“. Новата хиперзвукова установка ще използва стандартна за американската армия система за управление на огъня. 

Официално от Армията на САЩ не са разкрили точни данни за обхвата на ракетата, но според експерти той е между 6000 и 8000 км. Предполага се също така, че скоростта на хиперзвуковата бойна глава ще бъде около 6100 км/ч, което означава Мах 5, и нейното движение ще бъде по непредсказуема траектория за ПВО на противника. При тази скорост ракетата изминава разстояние от 6000 км за около 30 мин.

Доколкото е известно, договорът на „Локхийд Мартин“ с армията за разработването на новото хиперзвуково оръжие е на стойност около 350 млн. долара. Съгласно този договор в края на финансовата 2023 г. новата хиперзвукова ракетна система трябва да бъде развърната за бойно дежурство в състава на Сухопътните войски. Такива системи в бъдеще ще получат и Военноморските, и Военновъздушните сили.

В началото на октомври стана ясно, че в Армията на САЩ се доставят първите прототипи на хиперзвуковата система с далечен обсег (LRHW). Целта е бойните разчети от пехотата да започнат обучение по боравене с новата техника, както и да развиват тактически умения. С новата система засега се оборудват един механизиран батальон и един полеви артилерийски полк. По повод на първите доставки на новата система ген. Тургуд отбеляза, че  LRHW е създадена да възпира евентуалния противник. Системата е изключително точна, бърза, маневрена и може да поразява цели с критическа важност на огромни разстояния. Затова в армията я наричат вече „Дългата ръка“ на пехотата.

Нова бойна машина за полските сухопътни войски

Полският индустриален консорциум „Хута Сталова Вола“ пусна на пазара нова бойна машина на пехотата – амфибия, наречена „Борсук“. Куполът на машината на практика е дистанционно управляема оръжейна станция. Новата амфибия трябва да замени старите бойни машини на полския военноморски флот, останали от съветско време.

Разработването на новата бойна машина започва още през 2014 г.

Програмата стартира в резултат на договор, подписан между Националния център за научно-изследователска и развойна дейност на Полша и „Хута Сталова Вола“. За първи път през септември 2019 г. прототип на амфибията е показан на международното изложение за отбранителни технологии в Келце, Полша, оборудван с купол тип  zSSW-30. До края на тази година трябва да завършат предварителните изпитания по плаване и стрелба на машината. Квалификационните тестове са насрочени за 2022 г., като се очаква новата амфибия да влезе в серийно производство през 2024 г.

Системата „Borsuk IFV“ е с модерен дизайн и с гумени вериги за понижаване на вибрациите и шума. Корпусът може да се конфигурира по различни начини като бойна машина, команден пункт или превозно средство за медицинска евакуация. Двигателят е дизелов с мощност 720 к. с., оръдието е 30 мм, картечницата е 7, 62 мм. Има и противотанкова ракетна установка, модерна комуникация и сензори, както и широкоъгълен перископ.

Най-лекият самолет в света стига до стратосферата

Най-лекият самолет в света се казва „Зефир“. Създаден е за нуждите на британската армия като част от процеса на модернизация. „Зефир“ е новост в семейството на безпилотните летателни апарати.

За първи път е показан на авиошоу във Фарнбъро, Великобритания през 2018 г. Произведен е от „Еърбъс Дефанс Спейс“. Има размах на крилата 25 м и тегло 62 кг. Носи полезен товар 5 кг.

Предназначението на „Зефир“ е да предложи по-голяма оперативна гъвкавост и издръжливост във въздуха от предшественика си „Зефир 7“. На практика това е псевдосателит за комуникация и разузнаване, и се захранва със слънчева енергия. Лети в стратосферата.

Новият вариант на дрона трябва да предложи повече разнообразие в приложението си, както в сферата на отбраната и сигурността, така и в граждански мисии. С него може да се извършват и дейности като морско наблюдение, граничен патрул, навигация, спътникови комуникации, контрол върху околната среда, помощ при бедствия. Лети на височина над 20 000 м. Може да изпраща образи, гласове и сигнали към територии с площ 1 000 кв. км. Рекордът за издръжливост във въздуха на „Зефир“ до момента е 25 дни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани