Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

И редникът може да стане офицер

[post-views]
[post-views]
И редникът може да стане офицер
Favicon_File

Венцислав Жеков

Армията предлага изключително атрактивни възможности за служба.

„Доста дълъг и доста труден е пътят от редник до офицер. Започнах през 2007 г. службата си в Хасково. Бях кадрови войник. След това завърших първото си висше образование в Пловдивския университет и след това завърших магистратура в Националния военен университет (НВУ) във Велико Търново. През 2019 г. бях приета за редовно обучение в НВУ „В. Левски“, сподели пред военния вестник старши лейтенант Даниела Георгиева, която е рекламното лице на Българската армия. Именно тя е на плакатите, с които се рекламира и срочната служба в доброволния резерв.

„Очевидната причина старши лейтенант Георгиева да бъде определена за лице на рекламната кампания са привлекателността и харизмата, но под внимание са взети и нейните професионални и личностни качества. Биографията й е показателна за това, че с упоритост и непрестанен стремеж за придобиване на нови знания и умения съществуват големи възможности за реализация на младите хора във Въоръжените сили“, писа неотдавна вестник „Българска армия“.

Младата дама офицер е родена в Ямбол. През 2005 г. завършва СОУ „Добри Чинтулов” в Бургас със специалност „Фолклор – народно пеене”. След дипломирането си постъпва като солист в Държавния ансамбъл за народни песни и танци в Сливен. По-късно се мести в Стара Загора и продължава като солист в Общинския фолклорен ансамбъл до 2007 г. Именно в Стара Загора тя решава да продължи развитието си в редовете на Българската армия.

Когато споделя желанието с родителите си, те са изненадани, но я подкрепят. В рода й няма други военнослужещи, тя е първата. „Прецених, че искам да покажа и на себе си, а и на детето си, че един човек винаги може да се развива, ако е упорит. Станах пример за това, че един обикновен кадрови войник с много труд може да постигне много и да стане офицер. В момента уча магистратура в Националния военен университет във Велико Търново. Надявам се това да ми даде шанс да продължа образованието си след това и във Военната академия“, споделя още старши лейтенант Даниела Георгиева.

„Именно тук идват кандидатите и това е тяхната първа връзка и досег с армията. Там ги посреща старши лейтенант Георгиева и тя е пряко отговорна, предвид разпределението на задачите ни вътре в самото военно окръжие, за набирането на кандидати за срочната служба в доброволния резерв и по конкурсите, обявени от министъра на отбраната за набиране на войници за военните формирования в Българската армия.“ Това каза майор Димитър Топалски, който ръководи новия сектор в организационната структура на Военно окръжие – първа степен, в Стара Загора и който отговаря за набирането и на кандидатите за срочна служба в доброволния резерв.

Близо 35% отпадат на медицинските прегледи

„Преди да дойда в състава на Военното окръжие в Стара Загора, четири години и половина бях във Военното окръжие в Хасково. Практиката показва, че между 25% и 35% от кандидатите отпадат на медицинските прегледи по медицински или по психологически причини. Това го показва практиката, така е и в другите военни окръжия“, споделя майор Топалски.

Това е един от начините, при които пада броят на кандидатите и изборът става по-стеснен.

Този проблем може да се преодолее според експерти с множество комплексни мерки на управленско и държавно ниво. В окръжието хората идват да кандидатстват, тук те биват запознати с възможностите, които предоставя Българската армия за професионална реализация, но тук няма как да се реши проблемът със заболяванията на младите хора.

„Превенцията на този проблем трябва да бъде още от ранна детска възраст – детските градини и училищата. Още на първите медицински комисии в осми клас бяха откривани преди години заболяванията. Вземаха се и адекватни мерки те да се лекуват. Когато едно заболяване се открие навреме, то е по-лесно лечимо. Понякога кандидатите, които идват при нас, дори не знаят, че имат дадено заболяване и го разбират едва тук, при нас, когато тръгне процедурата по класиране и се преминат специализираните медицински прегледи“, споделя и полковник Димитър Матев – началник на Военното окръжие – първа степен, в Стара Загора.

В армията има силови физически натоварвания и хората трябва да са устойчиви, включително и при различни метеорологични условия. Болестите намаляват реално трудоспособността. Тук нямат вина военните лекари, защото те просто констатират здравословните проблеми на младите хора.

Спортът като катализатор за здраве

Един от начините младите хора да са по-здрави, за да няма неприятни изненади на военнолекарските комисии, е именно спортната подготовка. Спортът е не просто част от военната подготовка, спортът е и съществено важен за здравословното състояние на младите хора.

„Трудно върви спортната подготовка в основните и в средните училища. Децата днес „спортуват“ на таблетите, компютрите и телефоните си. Така много трудно те излизат навън. Те вече дори нямат и интерес към това. Самите часове за спортна подготовка са много малко също“, категоричен е началникът на военното окръжие в Стара Загора полковник Матев.

Храненето също е едно от нещата, което е от особено значение за здравето на младите хора. Все по-често наблюдаваме млади момчета и момичета с наднормено тегло, което е резултат именно от неправилното хранене с неподходящи храни и в неподходящи количества. Констатираните заболявания не са от вчера за днес, те си имат история и причинно-следствени връзки.

Доброволците може и да се конкурират

Интересът към професионална реализация в армията е висок през последните една-две години. „Преди няколко години по някои конкурси имаше пренебрежимо малък брой кандидати. Има значение обаче за къде са тези конкурси, защото кандидатите искат да служат близо до родните си места, където живеят и където са и семействата им“, обясни майор Топалски.

Армията обаче дава възможност военнослужещите да бъдат компенсирани в бъдещ период, ако те бъдат приети на служба на друго място, различно от това, където живеят, и им се полага обезщетение. Въпреки това обаче някои кандидати са инертни.

Този въпрос не е актуален при кандидати за срочна служба в доброволния резерв. Те служат в НВУ във Велико Търново, където се настаняват. След първия етап и полагането на клетва те са на свободен режим и имат избор дали да пътуват в петък, събота и неделя, или не. „Квотите, които са заповядани за набор за срочна служба в доброволния резерв, ще бъдат изпълнени, но смятам, че за следващите смени интересът ще е по-голям. Хората, които преминат през това обучение сега, ще споделят впечатленията си на свои приятели и вероятно ще има много повече хора, отколкото ще са определените квоти“, допълни майор Топалски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани