Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Китай и Русия пак настояват за премахване на санкциите на ООН срещу Северна Корея

[post-views]
Северна Корея е пратила тийнейджъри за 12 години в трудов лагер заради южнокорейски филми и музика, показва видеозапис

Китай и Русия настояват Съвета за сигурност на ООН да смекчи санкциите срещу Северна Корея, възобновявайки опита от 2019 г. за премахване на забраната за износ на скулптури, морски дарове и текстилни изделия от Пхенян и разширявайки я, за да включва вдигане на тавана за внос на рафиниран петрол, предаде „Ройтерс“.

В преработена проекторезолюция, видяна от „Ройтерс“, Китай и Русия искат 15-членният Съвет за сигурност да премахне тези санкции „с намерението за подобряване препитанието на цивилното население“ в изолираната комунистическа държава.

Северна Корея е обект на санкции на ООН от 2006 г. заради нейните програми за ядрени и балистични ракети.

Проекторезолюцията включва и други мерки, предложени за първи път от Русия и Китай преди близо две години, включително премахване на забраната за севернокорейците да работят в чужбина и освобождаване от санкции на междукорейските проекти за железопътно и пътно сътрудничество.

Няколко дипломати на ООН, пожелали да останат анонимни, казаха, че обновената проекторезолюция няма да намери голяма подкрепа. През 2019 г. Русия и Китай проведоха два неофициални кръга от преговори по проекторезолюцията, но никога не я внесоха официално за гласуване.

Дипломати заявиха в понеделник, че Китай и Русия все още не са насрочили никакви преговори по новата си проекторезолюция. За приемането на резолюция са необходими девет гласа „за“ и без вето от страна на САЩ, Франция, Великобритания, Русия или Китай.

Мисиите на ООН на Русия и Китай не отговориха незабавно на искане за коментар по новия текст, който дипломати казаха, че е разпространен до членовете на съвета в петък.

„Винаги е било волята на Китай да се справим и с хуманитарното измерение, причинено от санкциите, наложени от Съвета за сигурност“, каза китайският посланик в ООН Джан Джун пред репортери миналия месец, добавяйки отново, че проекторезолюцията от 2019 г. „остава на масата“.

Говорител на мисията на САЩ към ООН отказа да коментира дискусиите в частния съвет, но добави, че всички членове на ООН трябва да се съсредоточат върху справянето с онези, които нарушават вече въведените санкции.

„Съветът за сигурност многократно потвърждава, че е готов да промени, спре или отмени мерките, които може да са необходими в светлината на спазването на КНДР“, каза говорителят. „Все пак КНДР не е предприела стъпки, за да се съобрази с исканията на Съвета за сигурност по отношение на нейните забранени ядрени и балистични ракетни програми“.

Северна Корея официално е известна като Корейската народнодемократична република.

Съветът за сигурност на ООН вече допуска хуманитарни изключения. Миналия месец следовател на ООН по правата призова санкциите да бъдат облекчени като най-уязвимия риск от глад в Северна Корея, след като тя изпадна в по-дълбока изолация по време на пандемията COVID-19.

Санкциите срещу индустриите, които Русия и Китай предложиха да премахнат преди това, спечелиха на Северна Корея стотици милиони долари. Те бяха въведени през 2016 и 2017 г., за да се опитат да спрат финансирането за ядрените и ракетните програми на Пхенян.

Северна Корея продължи да развива своите програми за ядрени и балистични ракети през първата половина на 2021 г. в нарушение на санкциите на ООН и въпреки влошаващата се икономическа ситуация в страната, съобщиха през август наблюдателите на санкциите на ООН.

Страната отдавна страда от продоволствена несигурност, като наблюдатели твърдят, че лошото управление на икономиката се влошава от санкциите, а сега и от пандемията на COVID-19, която доведе до безпрецедентно блокиране на границите там.

Новата проекторезолюция ще накара Съвета да признае „трудното положение на икономиката и поминъка на КНДР през последните години, като подчертава необходимостта от зачитане на законните опасения за сигурността на КНДР и гарантиране на благосъстоянието, присъщото достойнство и правата на хората в КНДР“.

Източник: news.bg 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани