Артилерийско командване на 56-та армия на САЩ: старо име и нови мисии
Емблема на 56-то командване, въведена през 1971 г. и върната през 2021 г. В центъра на емблемата схематично е изобразена ракета Pershing – основното оръжие на командването в миналото.
В обозримо бъдеще американската армия планира да получи и приведе в бойна готовност първите си наземни хиперзвукови ракетни системи. При подготовката за приемане и разработване на такива оръжия се предприемат различни мерки, вкл. от организационен характер. И така, 56-то артилерийско командване на сухопътните войски е възстановено – подразделенията под негов контрол ще управляват перспективни комплекси.
Ракетно минало
Новосъздаденото 56-то артилерийско командване е изцяло нова структура. В същото време то наследява името и символиката на формацията, съществувала в миналото. В тази връзка настоящите събития се представят като „реактивиране” на разформираното по-ранно командване.
Историята на старото артилерийско командване започва през 1963 г., когато на територията на Федерална република Германия е създадено подразделение, наречено 56-та артилерийска група. Няколко години по-късно тя е разширена до бригада, а през 1986 г. придобива окончателен статут на командване на полевата артилерия. По това време на командването бяха подчинени четири ракетни батальона (дивизии), пехотен батальон и спомагателни части.
Ракетните батальони бяха въоръжени с балистични ракети Pershing. Благодарение на това 56-то командване беше ключов елемент в системата за противодействие на СССР и управлението на вътрешните работи в европейското направление. Въпреки това, през 1988 г. е подписан Договорът INF, според който всички Pershing са унищожени. Малко след това, през 1991 г., вече ненужното командване е разпуснато.
Втора формация
В близкото минало Съединените щати започнаха да разработват редица наземни ракетни и артилерийски системи. Паралелно с проектирането на оръжията се разработваха организационни въпроси. По-специално, въпросът за разполагането на нови комплекси в Европа и съответната промяна в организационната и щабната структура на войските стана спешен.
Първите новини за реални мерки в тази посока идват през април 2021 г. Тогава министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обяви, че ще бъде създадено артилерийско командване с „нов облик“ в източноевропейското направление. По това време обаче точните дати и характеристики на организацията не бяха посочени.
Хиперзвуков комплекс LRHW Dark Eagle
През август се появи нова информация. Стана известно, че новото формирование ще бъде създадено през октомври и ще бъде подчинено на обединеното европейско и африканско командване на армията на USAREUR-AF. Структурата ще се нарича 56-то артилерийско командване, щабът му е разположен в Германия, в района на Майнц-Кастел във Висбаден. Командващ стана генерал-майор Стивън Дж. Маранян.
На 8 ноември във Висбаден се състоя церемониалното „повторно активиране“ на командването. По време на това събитие генерал Маранян заяви, че последните разработки са от голямо значение за USAREUR-AF. Възстановяването на артилерийското командване увеличава потенциала на армията по време на операции. Така че ще бъде възможно да се комбинират усилията на различни огневи оръжия под юрисдикцията на регионалното командване.
Приблизителен потенциал
По известни данни новосформираното 56-о артилерийско командване все още е само щаб и няма подчинени части и подразделения. В същото време вече е извършена необходимата подготовка, а новото командване е включено в състава на командването и управлението в Европа и Африка. Съответно тя е готова да вземе под свой контрол определени сили и средства.
Един от първите LRHW в армията и нейните оператори, октомври 2021 г
Може да се очаква, че в близко бъдеще 56-то командване ще контролира съществуващите артилерийски батальони, оборудвани със сегашните цевни и ракетни системи. Такава реорганизация значително ще опрости управлението на артилерията и ще увеличи ефективността на нейното използване, както самостоятелно, така и заедно с други средства.
В близкото минало многократно се казваше, че новото командване в бъдеще ще включва перспективни ракетни системи, които все още са на етап разработка. Вероятно ще се формират или „реактивират“ нови подразделения с оптимален състав, за да ги оперират. Съответно 56-то командване ще осигури пълното интегриране на тези части в структурата на USAREUR-AF.
На ниво версии и предположения се изразяват най-смелите идеи досега. Така че в чуждестранните медии се обмисля възможността 56-то командване да се превърне в основен орган за управление на всички ракетни сили и артилерия на САЩ в Европа и Африка. Подобни версии обаче все още не са потвърдени или опровергани.
В очакване на новите оръжия
От всички оръжия, които може да попаднат под юрисдикцията на новото 56-то командване, най-интересните, по очевидни причини, са хиперзвуковите ракетни системи. В момента се разработват няколко такива модела за ракетните сили и артилерията на САЩ, като през 2023 г. първият от тях трябва да бъде в бойна готовност. Много е вероятно разполагането на такива оръжия да започне именно от Европа – от подразделения, подчинени на 56-то артилерийско командване.
На първо място се очаква хиперзвукова ракетна система със среден обсег LRHW или Dark Eagle. Това ще бъде теглена пускова установка за две ракети. Боеприпасите за LRHW са базирани на ракетата AUR и получават хиперзвукова бойна глава C-HGB. По време на полет такава единица ще развие скорост най-малко 5M, а обхватът на стрелба ще достигне 2775 км. LRHW вече се проучва от войските, а летните изпитания ще започнат в близко бъдеще.
Друг обещаващ проект е известен под кода на Typhon. Това ще бъде мобилен комплекс с пускови установки на полуремаркета, носещ четири контейнера за вертикално изстрелване. Основният боеприпас ще бъде зенитната ракета SM-6, преработена в балистична ракета. Експлоатационните характеристики на такъв комплекс все още не са докладвани.
Също така през 2023 г. ракетната система PrSM може да поеме бойно дежурство. Нейната основа е едноименната балистична ракета с обхват на полета над 500 км, съвместима с пускови установки на MLRS M142. Не е хиперзвукова, но има своите предимства и ще трябва да допълни новото поколение оръжия.
Нарастваща заплаха
Така САЩ продължават да укрепват армейския си контингент в Европа, за да се противопоставят на „руската заплаха“. Следващата стъпка в тази посока е възстановяването на разформированото по-рано 56-о артилерийско командване. В обозримо бъдеще трябва да очакваме нови промени в организационната и щабната структура на войските, както и доставката на перспективно оръжие, в т.ч. принципно нови класове.
Последиците от подобни мерки за военнополитическата обстановка в Европа са очевидни. САЩ и НАТО открито се противопоставят и сдържат Русия.
Съответно руската армия ще бъде принудена да предприеме военни ответни мерки, а западните политици отново ще я обявят за агресия.
Източник: pan.bg