Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

По последна дума на техниката: Дигитално „Ало” направо от полето

[post-views]
[post-views]
По последна дума на техниката: Дигитално „Ало” направо от полето

Нови армейски апаратни осигуряват цифров пренос и криптиране на данни, глас и видео

Нов комплекс полеви комуникационни апаратни за Българската армия, който осигурява дигитален пренос и криптиране на данни, глас и видео в полеви условия, беше представен в района на в. ф. 28610 в столичния квартал „Горна баня”. Демонстрациите на способности бяха извършени с реални кореспонденти от отдалечени точки на територията на страната, съобщиха от МО.

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов, заместник-началниците на отбраната, командири на видовете въоръжени сили и командвания, както и директори от Министерството на отбраната присъстваха на демонстрацията на функционалните възможности на новата техника. Адмирал Ефтимов поясни, че презентацията на шестте типа мобилни комуникационни апаратни е етап от развитието на проекта „Странджа 2”. „Те осигуряват много широк обхват от обмен на комуникационни и информационни услуги и повишават възможностите на Българската армия най-вече в мобилно отношение, за да се осигурят действията на Въоръжените сили по трите мисии на територията на страната и връзка с контингентите зад граница”, заяви той и изказа благодарност към всички специалисти, участвали в реализацията на проекта.

„Развитието и модернизацията на комуникационно-информационните системи (КИС) на Българската армия е непрекъснат процес, който изисква много внимание, експертиза и работа от нашите комуникационни специалисти, тъй като технологиите се развиват”, подчерта началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов допълни, че не само трябва да се внедряват нови технологии, но и да се осигури работата на съществуващите системи, за да има плавен преход и непрекъснатост на услугите. „Да следваме посоката, за да може Българската армия да действа в условията на технологиите на 21-ви век”, категоричен бе той. След анализ колко радиостанции от съответните типове апаратни ще бъдат необходими за Въоръжените сили ще бъде разработен и представен проект съгласно ведомственото ръководство за проектно управление, за да бъде той ресурсно осигурен. „Това е новост, последно поколение средства и апаратура, което е IP базирано и с цифровизация, което е дигиталното предаване на информацията. Последно поколение техника за Българската армия. Напълно приложима за Българската армия, на базата на което ще можем да привържем полето със Стационарната КИС, по която върви информацията по различните опорни комуникационни възли”, посочи директорът на дирекция КИС в Министерството на отбраната бригаден генерал инж. д-р Емил Шошев. Той поясни, че тези апаратни позволяват да се изградят команден и запасен команден пункт в полеви условия, които осигуряват свръзка за IP базирано и цифрово предаване на данни, глас и видео с възможност за криптиране на информацията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани