Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Т-34 влиза в историята на собствен ход

[post-views]
Симеон Идакиев закръгля 80 години
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Венцислав Жеков

Още преди години, когато все още се комплектуваше външната експозиция на Националния военноисторически музей (НВИМ) в София, журналисти и малка група посетители наблюдаваха нещо наистина феноменално. Става дума за емблематичния танк Т-34, за който казваха, че е спечелил Втората световна война. Той „застана“ на мястото си във външната експозиция на военния музей напълно самостоятелно. Тогава в. „Българска армия“ излезе със заглавие: „Т-34 влезе в историята на собствен ход“ и наистина беше невероятно да видиш този легендарен танк как да се движи напълно самостоятелно, сякаш все още е готов да изпълнява бойни задачи. Той е на въоръжение в БА от 1945 до 1982 г.

В НВИМ могат да бъдат видени и други емблематични прототипи на бронетанкова техника. Така например танк Т-55 АМ, който е на въоръжение в БА от 1985 г. и е един от акцентите във външната експозиция. Той има калибър на оръдието 110 мм, бойно тегло 41 500 кг и екипаж от 4 човека. Максималната му скорост на движение е 50 км/ч. Запасът му от ход е 290 км.

НВИМ представя и БМП-1ПК – командирска модификация на БМП-1П. Това е верижна бронирана машина, предназначена за огнева поддръжка на пехотните съединения. Тя е на въоръжение в БА от 1982 г. Има екипаж от 3 души и десант от 8 човека. Въоръжена е сът 73-мм гладкоцевно оръдие 2А38 „Гром“. По шосе развива 65 км/ч, а по вода – 7 км/ч, и има запас от ход 550–600 км.

Във външната експозиция е представена и 60-мм самоходна минохвъргачка FN 4 RM 62/ F.AB М 1962. Машината е произведена в Белгия на базата на товарен камион „Ардени“. На въоръжение в Белгийската армия е от 1962 г. Колесната й формула е 4х4 и има екипаж от трима души. Въоръжението й се състои от една 60-мм минохвъргачка „Хочкис-Бранд“ и две 7,62-мм картечници FN MAG. Скоростта на машината по шосе е 110 км/ч и има запас от ход 600 км.

Националният военноисторически музей представя още много видове и типове бронетанкови експонати, част от които не могат да бъдат видени никъде другаде. Те са поддържани в перфектно състояние и оставят осезателното усещане, че са напълно боеготови да водят битки дори и днес, години след като отдавна вече не са на въоръжение във войската.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани