Автентичен подводничарски костюм от 50-те години на миналия век съхраняват водолази от клуба „Приятели на морето“ в Бургас. Водолазната екипировка вече е излязла от употреба, но по онова време, още преди въвеждането на кислородните бутилки, са я използвали водолази при дълбочинни дейности като огледи под вода, строителни работи на дъното на водоеми, изграждане на пристанища и други.
Запознати твърдят, че при изработката му са вложени най-високите постижения за времето си. Водолазната екипировка тежи цели 90 килограма и позволява слизане в дълбочина до 80 метра. Тя се състои се железен скафандър, оловен баласт – 32 кг, гащеризон – 15 кг, шлем-триболтовка с три илюминатора – 14 кг, тежки обувки – всяка по 15 кг.
Обувките са луксозен вариант, изработени от месинг и олово, а вътрешната им конструкция е от дърво, което изпълнява функцията да поддържа топлина на краката, разказа в интервю за БТА председателят на клуба „Приятели на морето“ Стоян Димитров. В миналото е имало и други – подметките им са били изцяло от чугун, но тези са по-добри защото тежестта е доста по-концентрирана, твърди познавачът.
В костюма човек може да се вмъкне само през един отвор в горната му част. Преди това обаче се обличат дрехи от истинска вълна. Костюмът е свързан със сушата с така наречената „пъпна връв“ – шланг, по който до гмуркача постъпва въздух от сушата. Към него е прикрепен и кабел за аудио комуникация.
Тази година водолазите от клуба „Приятели на морето“ – Бургас ще покажат пред жителите и гостите на града как са се екипирали колегите им в миналото и как се е използвала тежката подводничарска техника. Това ще се случи на 6 декември – Никулден, когато е празникът на Бургас. Атрактивните демонстрации по ретродайвинг от Моста на централния плаж ще започнат от 11.00 часа. Освен демонстрациите, всеки сертифициран водолаз в добро здраве, който има желание да пробва, ще може да се потопи с автентичния водолазен костюм на четири метра дълбочина и да разгледа отблизо морското дъно под Моста.
Във водата тежкият ретро костюм обаче става почти безтегловен. Трудното е на сушата, във водата – не, твърди Димитров.
Източник: bta.bg