Финландия избра изтребителите F-35 на американския военнопромишлен гигант Lockheed Martin да замени остарелите изтребители F/A-18 и планира да поръча 64 самолета с оръжейни системи в сделка за 9,4 млрд. долара. Това съобщи правителството, предаде „Ройтерс“.
Lockheed Martin участва в търг за сделката с шведската Saab, американския конкурент Boeing, френската Dassault и британската BAE Systems.
Поръчката от Lockheed, включително оръжия, както и обслужване и поддръжка до 2030 г., се оценява на 8,378 млрд. евро (9,44 милиарда долара), уточниха от правителството.
Изграждането на хангари и друго оборудване ще добави още 777 млн. евро, а 824 млн. евро ще бъдат запазени за окончателния оптимизиран пакет от оръжия и за контрол на бъдещи изменения на договорите.
„Когато се сравняват военните характеристики, F-35 най-добре отговори на нашите нужди“, подчерта министърът на отбраната Анти Кайконен на пресконференция.
Военните производители на самолети се бореха за сделката от края на 2015 г., когато финландското министерство на отбраната започна търсенето на нов самолет, който да замени стария финландски изтребител Hornet, закупен през 1992 г. от McDonnell Douglas, сега част от Boeing.
Финландия е 14-ата страна, избрала F-35. Тя ще започне поетапно въвеждане на F-35 от 2027 г. нататък, каза командирът на ВВС Паси Йокинен.
Изборът укрепва сътрудничеството в отбраната на малката скандинавска нация с нейните съюзници, най-вече Съединените щати и Норвегия, каза изследователят Чарли Салониус-Пастернак от Финландския институт по международни отношения.
„Финландия и Норвегия вече тренират заедно на север, така че ще бъде политическо решение да се определи какви разузнавателни данни се споделят и кога“, каза той пред Ройтерс, визирайки потенциала на самолетите да споделят данни в реално време.
За разлика от Норвегия, Финландия не е член на Северноатлантическия договор (НАТО), но изгради по-силни връзки с организацията през последните години и избра военно оборудване, съвместимо с членовете на НАТО.
През 2014 г. Финландия и Швеция, която също не е член на НАТО, подписаха споразумение за съвместно обучение и предоставяне на помощ от НАТО в кризисни ситуации.
„F-35 ще предостави на финландската индустрия уникални цифрови възможности, които използват 5-то поколение инженеринг и производство“, каза Бриджит Лодърдейл, вицепрезидент на Lockheed Martin и генерален мениджър на програмата F-35.
„Производствената работа ще продължи повече от 20 години, а работата по поддръжката на F-35 ще продължи през 70-те години на миналия век“, каза Лодърдейл в изявление.
Конкурентният производител на самолети Boeing заяви, че е разочарован от решението на Финландия, като добави, че компанията все още вижда значителен международен интерес към своите F/A-18 Block III Super Hornet и EA-18G Growler.
Швеция, съсед на Финландия и дом на производителя на Gripen Saab, заяви, че съжалява за резултата, като същевременно уважава решението.
„Нашето отлично сътрудничество в областта на отбраната, разбира се, ще продължи. Финландия ще продължи да бъде нашият най-близък партньор в политиката за сигурност и отбрана“, се казва в изявление на Министерството на отбраната на Швеция.
Ройтерс съобщи по-рано в петък, че Lockheed Martin е готов да спечели договора.
Източник: news.bg