Красимир МИТОВ
Внедряват световен опит в обучението по авиационен мениджмънт

„След закриването на ВВВУ постепенно спадна нивото на практическата подготовка на курсантите. Докато тогава випускниците, отивайки в авиационните бази, имаха доста добра практическа подготовка и се вписваха в колектива в рамките на няколко месеца, сега при рязко намалената по обективни причини практическа подготовка и стаж този процес отнема между 6 месеца и 1 година“, това коментира в интервю за вестник „Българска армия“ началникът на Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Г. Бенковски“ в Долна Митрополия бригаден генерал Юлиян Радойски. По думите му създаването на катедра „Техническа експлоатация на летателни апарати” цели именно да покрие този пропуск в обучението както на курсанти, така и на студенти чрез увеличаване на практическата подготовка и стаж в новите учебни планове.
През пролетта на 2021 г. във факултет „Авиационен” се учреди, а от миналата есен и пълноценно функционира нова катедра „Авиационен мениджмънт” за обучение на курсантите от специализации „Летец-пилот” и „Логистика на ВВС” в гражданската специалност „Авиационен мениджмънт”, която не само е нова за самото образование в училището, но е и уникална в системата на висшето образование в България в областта „Транспорт, корабоплаване и авиация”.

„С тази нова уникална специалност се запълва една област от дефицит на националното образование както във военните компетенции и лидерство за надеждна защита на националното въздушно пространство, така и във формирането на управленски компетенции, необходими на различни нива в съответните отрасли на гражданската авиация“, коментира бригаден генерал Радойски.
За изпълнението на тази национална образователна цел допринасят съществено новите способности на ВВВУ „Г. Бенковски”, доразвити с условия за усвояването на нови бойни и учебни самолети и чрез създаването на нови структурни обучаващи звена, осигурени от съвременна учебно-материална база и нов студентски кампус в гр. Плевен.
За разработването на учебното съдържание на новите учебни дисциплини преподавателите от катедра „Авиационен мениджмънт” са проучили и заложили за внедряване значителен световен опит в обучението по авиационен мениджмънт, като е заложен стремеж за еквивалентност и сравнимост на компетенциите при постигането на националните образователни критерии с международните стандарти и добри практики.
„По отношение на дейността на Професионалния сержантски колеж – ВВС, първата самостоятелна учебна година след преместването му от НВУ „Васил Левски” започна на пръв поглед слабо натоварена. Приети са за обучение кадети дневна и задочна форма по специалностите „Експлоатация и ремонт на авиационна и навигационна техника”, „Обща и специализирана администрация”, „Логистика”, „Експлоатация и ремонт на зенитно въоръжение и радио-локационни станции”. Въпреки многото фактори, оказали влияние върху учебния процес, обучаемите и инструкторите се справиха успешно. Плавният преход всъщност се оказва доста динамичен и натоварен“, каза още началникът на ВВВУ.
Дистанционното обучение наложи и оборудване с нова компютърна техника, което се отрази благоприятно на учебния процес. „Усъвършенстваме учебно-материалната база и учебните програми за пилотните курсове за дневна и задочна форма на обучение. Изграждането на добри взаимоотношения и взаимно доверие между инструктор и обучаем е важно за по-нататашните развитие, надграждане, осъвременяване и утвърждаване на колежа като образователна институция“, подчерта бригаден генерал Радойски.