Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров: Морското училище е водеща образователна институция

[post-views]
Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров: Морското училище е водеща образователна институция

Атанас ПАНАЙОТОВ

ВВМУ има партньорства с компании, които се занимават с морски бизнес из целия свят, казва началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ във Варна

Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров: Морското училище е водеща образователна институция
Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров

– Г-н флотилен адмирал, отшумяха тържествата по случай 140-ата годишнина на Морското училище. Но само историческите аргументи не са достатъчни за защитата на авторитета на Флотската Алма матер. Каква бе изминалата 2021 г. извън контекста на честванията?

– Нека да отбележим, че честванията бяха осъществени при необичайни обстоятелства в сравнение с предишни наши юбилеи, като успяхме да организираме тържествата при спазването на всички противоепидемични мерки. Това показва гъвкава организация и добра школа за кризисен мениджмънт. Не е случаен фактът, че през 2020 г., потвърдено през 2021 г., ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ е на водещи места (второ и четвърто) в ранглистата на Световната асоциация на морските университети. В периода 08.11. – 10.11.2021 г. бе извършена визита за подновяване на одобрението на Системата за управление на качеството на ВВМУ от „Лойдс Регистър“. Резултатите от тази визита са показателни: продължава съответствието на системата за управление на ВВМУ с изискванията на стандарта ISO 9001:2015, беше подновена сертификацията на Системата за управление на училището за следващия тригодишен период. Независими одитори, проверяващи спазването на конвенцията STCW (Международна конвенция за вахтената служба и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците) за корабоплаването на ЕС, инспектираха и оцениха положително организационната структура, линиите на комуникация, контролът на качеството, мениджмънта, обученията и квалификациите на персонала, тренажорите и симулаторите. Бе направен и мониторинг на приема на студентите, изпитите и оценяването в Морското училище.

– Важен показател за международния авторитет на ВВМУ е и този за реализацията на неговите кадри, кажете малко повече за тях!

– ВВМУ има партньорства с компании, които се занимават с морски бизнес из целия свят. Училището има сертификат и от японското министерство на транспорта, което ни предостави интересна статистика: 5% от чуждестранните офицери, които плават под японски флаг, са българи. В това отношение сме на трето място след Индия и Филипините, които „произвеждат“ морски кадри в несравнимо по-големи количества от нас. На практика няма водеща световна шипингова компания, в която да не работят наши възпитаници. Напълно закономерно навръх 24 май 2021 г. ВВМУ получи наградата „Питагор“ – отличие от Министерството на образованието за принос в науката, с което се удостояват български учени и научни колективи. Бяхме отличени в категорията „Научен колектив с успешна експлоатация и трансфер на научни резултати в полза на индустрията и/или обществото“.

– За да поддържате това високо равнище на подготовка, очевидно не е необходимо само постоянното обновление на учебно-материалната база, но и разкриването на нови хоризонти при израстването на бъдещите кадри. Бихте ли дали такива примери от изминалата година?

– Ще дам няколко примера от последните месеци, защото списъкът с такива прояви е много дълъг. От 29 ноември до 3 декември 2021 г. отбор на ВВМУ, сформиран от преподаватели, студенти и курсанти, взе участие в ежегодното европейско учение по киберсигурност Cyber Coalition – 2021, в което участваха отбори от повече от 20 държави. Седмица по-рано, в периода от 23 до 25 ноември отборът на ВВМУ се включи и в киберучението по проект ECHO – From theory to active cyber incident response on board modern ships. Три космически проекта на студенти и курсанти от ВВМУ и Медицинския университет – Варна, участват в конкурса на Европейската космическа агенция Student Aerospace Challenge. Те се представят успешно в това начинание за четвърта година. Те са и единствените български участници в този престижен и труден европейски космически студентски конкурс. В навечерието на Коледа шестима наши курсанти и студенти станаха носители на годишните поименни награди на Община Варна за постигнати високи резултати в учебната дейност за 2021 г. В края на годината Българската морска камара връчи диплом за изключителния принос на флотската Алма матер в сферата на морското ни образование…

– Може ли да се каже, че през 2021 г. наблюдавахме повишена динамика във взаимоотношенията на ВВМУ със сродните ВУЗ в Полша?

– При гостуването ми в полската Военноморска академия „Героите на Вестерплате“ в Гдиня сред дискутираните въпроси бяха участието на полски курсанти в летния лагер на ВВМУ за придобиване на основни морски умения, в компютърното обучение по тактическо маневриране, както и участие на курсанти от нашето Морско училище в обучение по лидерска подготовка на полския Учебен център „Черница“, в курса по метеорология и океанография и др. Срещнах се и с ръководството на Морския университет на Гдиня. Обсъдихме изпълнението на договора за сътрудничество между Морския университет на Гдиня и ВВМУ, а също и включването на наши курсанти в програмата на учебния ветроходен кораб „Дар млоджиежи“, който през септември 2022 г. ще бъде във Варна. Дискутирани бяха също участието на ВВМУ през юни–юли 2022 г. в Деня на Морския университет на Гдиня и отбелязването на 40-годишнината на ветроходния кораб „Дар млоджиежи“, както и развитието на сътрудничеството по линия на програма „Еразъм+“. Сред дискутираните теми бе и опитът на Морския университет на Гдиня от участия в полярни арктически и антарктически експедиции. Обсъдено бе и включването на двата университета в общ проект по линия на Международната асоциация на морските университети (IAMU), свързан с учебно плаване в Черно море, с участие и на Одеската морска академия – Украйна, Истанбулския технически университет – Турция, Морския университет на Констанца – Румъния, и Университета на Батуми – Грузия, по морска навигация. ВВМУ ще участва и в Международната конференция за морска навигация и безопасност на морския транспорт TransNav – 2023, която се организира от Морския университет на Гдиня през 2023 г.

– Как върви подготовката на изследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ за първата му експедиция към Антарктида?

– Подготовката на кораба върви по план. Приключи обществената поръчка за ремонта му, явиха се две фирми с голям опит в тази област. Предстои комисията, назначена от мен, да вземе решение и да подпише протокол с фирмата, спечелила търга. Междувременно командирът на кораба капитан ІІ ранг Николай Данаилов завърши специализиран курс в Аржентина и участва в пробно плаване с испанския полярен изследователски кораб BIO Hespérides (A-33). Командирът на А-33 капитан ІІ ранг Томас Кордон е предал на капитан ІІ ранг Данаилов подробен шестмесечен план за подготовката на такъв специализиран кораб за експедиция до Антарктида. Това е истинско ноу-хау и се споделя само с истински приятели. Заместник-командирът на ВМС на Аржентина по подготовката контраадмирал Марсело Тарапов, при когото бе на курс нашият командир на кораба, ни изпрати три от най-важните полярни навигационни карти, които ще бъдат в помощ на екипажа при това първо плаване в този регион. И това е приятелски жест, който оценяваме високо! Постепенно екипажът на „Св. св. Кирил и Методий“ се попълва с компетентни и мотивирани кадри, с доказани физически и психически качества на море.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани