Мобилните телефони на десетки журналисти и защитници на човешките права в Салвадор през последната година и половина са били хакнати с усъвършенствания шпионски софтуер „Пегас“, предаде Асошиейтед прес, като се позова на експерти от изследователския институт „Гражданска лаборатория“ към Университета в Торонто.
В доклад за последните си открития за използването на „Пегас“ на израелската фирма „НСО Груп“, „Гражданската лаборатория“ съобщава, че в началото на 2020 г. оператор на „Пегас“ е работил почти изцяло в Салвадор.
Въпреки че изследователите не могат да свържат хакерските атаки с правителството на Салвадор, в доклада се казва, че „силната насоченост на атаките към специфична държава предполага, че това е много вероятно“.
София Медина, говорителката на президента на Салвадор Наиб Букеле, каза, че страната „по никакъв начин не е свързана с „Пегас“ и не е клиент на „НСО Груп““. Тя допълни, че правителството няма лиценз за употребата на подобен тип софтуер и че тече правителствено разследване за използването на „Пегас“ в Салвадор.
„НСО Груп“, която миналата година беше включена в черния списък на правителството на САЩ, твърди, че продава шпионския си софтуер само за легитимно използване от правителства и разузнавателни служби, които са проверени от израелското министерство на отбраната. Целта е софтуерът да се използва за борба с терористи и криминални престъпници.
В своя позиция „НСО Груп“ каза, че не упражнява контрол върху технологията след предаването й на клиент и няма как да знае кой може да бъде взет на прицел чрез софтуера й.
Израелската фирма заяви още, че използването на нейните инструменти за следене на активисти, дисиденти и журналисти „е тежка злоупотреба с всяка технология и противоречи на желаното използване на такива критични инструменти“. „НСО Груп“ отбеляза, че в миналото няколко договора с нейни клиенти са били прекратени поради злоупотреби от тяхна страна.
Източник: bta.bg