От ръководството на Военна академия „Г. С. Раковски“ съобщиха, че годишната научна конференция ще бъде, посветена на 110 години от създаването на Академията. Тема е „110 години традиции, качество, престиж, а времето на провеждане – 12 – 13.04.2022 г. Целта на конференцията е да предостави възможности за обсъждане на основни проблеми в областта на образованието и подготовката в сферата на националната и коалиционната сигурност, отбраната и военното дело, за свободен обмен на мнения и споделяне на натрупания научно-изследователски и практически опит, както и насърчаване на международното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната.
Докладите от конференцията ще бъдат публикувани в сборник с доклади посветен на 110-та годишнина на Военна академия „Г. С. Раковски”. Научните тематични кръгове са следните: „Сигурността и общественото развитие – баланс на амбиции и възможности“, „Новите войни и развитието на военното изкуство – теории, тенденции“, „Трансформация, превъоръжаване, способности“, „Социални, стопански, правни и хуманитарни науки“ и „Природни и технически науки, математика и информатика“.
***
На 11 декември 1911 г. министърът на войната генерал-майор Никифор Никифоров представя пред цар Фердинанд І законопроект за създаване на военна академия. Той е внесен в ХV Обикновено Народно събрание и приет на 1 март 1912 г като „Закон за създаване на Българска военна академия“. Законът влиза в сила от 8 май 1912 г., но последвалите Балкански войни (1912 – 1913) отлагат съществуването на новото учебно заведение. На 4 януари 1915 г. Военната академия е тържествено открита и в нея започва обучението на първия випуск слушатели. След включването на България в Първата световна война (1915 – 1918) занятията са прекратени, а преподавателите и слушателите получават назначения в щабовете и войските. По силата на наложените ограничения от Ньойския договор (1919) на България е забранено да има Военна академия. През периода 1922 – 1938 г. тя функционира скрито на територията на Военното училище под името Преподавателски курс, предназначението на който е да дава академично военно образование. До 1944 г. в нея се обучават 16 офицерски випуска, а след Втората световна война се подготвят кадри за тактическите и оперативните звена на българската армия. С Регентски указ № 6 от 5 март 1946 г. за патрон на Академията е определен първият военен теоретик Георги Стойков Раковски. Днес Военна академия „Г.С. Раковски“ е основната образователна институция в България по въпросите на сигурността и отбраната, военното изкуство и оперативната съвместимост със съюзническите армии от НАТО.
Източник: Otbrana.com