Изложба представя наборната военна служба като социален феномен.
Регионалният исторически музей и Военният клуб във Велико Търново организираха в музей „Възраждане и Учредително събрание“ изложбата „Когато момчето става мъж… Казармата през „ОНЕЗИ” 45 години”. Неин автор е уредникът от музея д-р Илия Вълев, който изследва наборната военна служба от няколко години насам. Изложбата е военноисторическа и етноложка и представя любопитни исторически факти, свързани с Българската армия през епохата на социализма, проследява вътрешноказармения всекидневен живот на войниците и обичаите и ритуалите, съпътстващи възмъжаването на момчетата.
”Изложбата е въз основа на моя книга, която е и дисертацията ми, с която придобих образователната и научната степен ”доктор по етнология”. Темата беше именно за наборната военна служба при социализма. Към книгата имаше голям интерес, реших да разширя темата и обхвата и да организираме и изложба”, сподели пред военния вестник д-р Илия Вълев.
Той е завършил Етнология във Великотърновския университет ”Св. св. Кирил и Методий”. Защитава докторантура и работи като етнолог уредник в регионалния исторически музей в града.
”Разговарял съм с немалко бивши и настоящи военнослужещи и от мнението на повечето от тях разбирам, че се уронва престижът на офицера, на военния пагон. Това наистина е проблем, на който трябва да се търси решение. Трябва да се работи върху това, да се върне доверието в армията и като цяло в тези институции, които изграждат държавността – армия, църква, училище”, твърди етнологът.
В момента във Велико Търново, във военния университет тече подготовката на кандидатите за срочна служба в доброволния резерв. Според автора на изложбата това със сигурност ще даде добра основа за попълване на резерва.
”Военните и строевите познания са полезни. Това няма как да замени изцяло наборната армия, но то не е и необходимо”, смята д-р Вълев.
Според него трябва да има военно-гражданско обучение за всички младежи и девойки. ”Те трябва да се обучават по строева подготовка, да имат по-висока физическа издръжливост, да оцеляват в полеви условия и да тренират действия при различни форсмажорни условия”, смята д-р Илия Вълев, чийто баща е бил военнослужещ. Изследва наборната военна служба, защото иска да си отговори на себе си какво толкова вълнува обществото, когато стане дума за казармата.
”Опитах се да обобщя максимално отговорите. Казармата е много митологизирана институция, която е описана с твърде много идеали. Хората си я представят наистина като ковачница за мъже. Аз като етнолог изследвам армията като общност с много вътрешни ритуали и обичаи – формални и неформални. Армията обаче е и олицетворение на държавността и на мощта на една държава. Затова хората искат да я виждат силна, респектираща и достойна”, твърди етнологът.
Д-р Илия Вълев не е служил в казарма. Според него през последните години се наблюдава повишен интерес към възможностите за професионална реализация във Въоръжените сили, и по-специално в Българската армия. ”Наблюдава се възвръщане на интереса към армията ни. Това е една строго йерархизирана и подредена институция, а в момента обществото ни е твърде разделено и много обеднено откъм идеали. Затова според мен интересът към армията се повишава, защото тя олицетворява националните ни ценности”, смята етнологът.
Експозиция в Конака
Във временната експозиция в Конака може да се види сбирка от автентични предмети от времето на социализма – униформи, знаци и емблеми на видове и родове войски, войнишко снаряжение и оръжие, лични вещи и др. Изложени са още информативни документи и интересни фотографии, експозиционни табла с преки спомени и разкази на отслужили наборна военна служба лица.
”Самата изложба е един разказ, който проследява ритуала по възмъжаването на момчетата, свързани с военномедицинската комисия, защото, ако едно момче не служи, не може да стане мъж според народната митология. Минава се през войнишкото изпращане, клетвата. Клетвата е празник не само за войника, но и за семейството, както и за селището, където се намира съответният гарнизон. Проследяваме и вътрешноказармения живот и уволнението”, посочва д-р Вълев.
Изложбата има превод на английски, както и включена забавно-развлекателна игрова част за посетителите деца.
Тя е под егидата и с финансовата подкрепа на Министерството на отбраната и Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело”. ”Изложбата няма за цел да пропагандира социализма или да коментира дали има, или няма полза от наборната военна служба. Тя представя само спомени и разкази, за да опише военната служба такава, каквато я помнят в нашето общество”, категоричен е д-р Илия Вълев.