Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Русия иска писмени гаранции за отбранителния характер на противоракетния щит, заяви руският посланик в Букурещ

[post-views]
Русия обяви за замразен диалога със САЩ по стратегическата стабилност

Посланикът на Русия в Букурещ Валерий Кузмин заяви, че „няма големи ползи“ от посещаване на базата в Девеселу, където са разположени елементи на американски противоракетен щит, като добави, че Москва предпочита „писмени договори“, които да гарантират отбранителния характер на съоръжението, предаде Аджерпрес.

„В Девеселу беше представен моделът, наречен МК 41. Не съм военен експерт, но той може лесно и бързо да бъде адаптиран за стратегически оръжия, например крилати ракети Томахоук, а тези крилати ракети може да имат всякаква бойна глава, конвенционална или не. Това е основната идея. Чуваме в Румъния, че американците са ви дали гаранции. Аз мога да ви кажа, че базата в Девеселу, от това, което знам, е посещавана от един представител на Русия, само веднъж, в началната фаза, когато се виждаше само, че ще има американско съоръжение на това място“, заяви Кузмин на онлайн пресконференция.

Той говори за необходимостта от писмени гаранции.

„До момента можем да кажем, от информациите, с които разполагаме, че няма големи ползи от посещаване на мястото, защото ние знаем за тези установки. Конструкцията и способностите не са голяма тайна в момента за цялата военна общност. И бих добавил, никаква устна американска гаранция. . . Ако имате писмени гаранции, поздравяваме ви, но ние нямаме от американците, а говорим за американска база. Устните гаранции са само предположения и объркващи изявления (. . .), слушаме ги от години, от десетилетия, а сега лека-полека разбираме, че нямат нищо общо с действителността“, посочи посланикът.

Коментарът на Кузмин идва, след като редица румънски и натовски представители заявиха, че Русия може да инспектира и да се увери сама в дефанзивния характер на противоракетния щит в Девеселу, но на базата на реципрочност.

Той добави, че „доверието към Вашингтон и НАТО приключи“. „Предлагаме да приемем писмени договори с юридическа стойност. Това няма да промени нивото ни на доверие, но ще бъде стъпка напред“, каза още руският дипломат.

По думите му разполагането на още военни в Румъния може да доведе до нарастване на напрежението в региона.

„Ако има сили, които не са от Черноморския регион, разположени на хиляди или десетки хиляди километри от своя регион, как можем да ги смятаме за мирни? (. . .) В контекста, в който това дислоциране се случва под димната завеса на истеричната пропагандна кампания срещу Русия, с призиви към Русия за деескалация на границата с Украйна, всъщност САЩ и Франция ще допринесат за ескалация на напрежението“, подчерта още Кузмин.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани