Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Полк. доц. Дилян ДИМИТРОВ: Най-много са местата за обучение при нас

[post-views]
Полк. доц. Дилян ДИМИТРОВ: Най-много са местата за обучение при нас
Favicon_File

Венцислав Жеков

Високата заявка е добра оценка за това, което правим през годините, твърди деканът на факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ в Шумен

  • Г-н полковник, Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ „В. Левски“ много често попада в новинарския обмен с най-различни и значими научни постижения и иновации. Каква е за Вас 2022 г., какви нововъведения имате в образователния процес и какво сте планирали?

  • 2022 г. няма да е толкова тежка по отношение на ограниченията заради пандемията от COVID-19, поне такива са моите надежди и очаквания. НВУ „В. Левски“, и в частност факултетът в Шумен, участват в три международни проекта, на които имам честта да съм ръководител. По тях имаме няколко събития. Едното от тях ще бъде проведено по време на нашата традиционна научна конференция в края на септември и началото на октомври. Тогава провеждаме и демонстрационните стрелби. Очакваме на това мероприятие да имаме много гости и повече от 50 чужденци. Освен три международни проекта участваме и в проекти с два национални университета, в сферата на дигитализацията на висшето образование, където също имаме значителни международни партньорства и разработваме нови учебни програми. През последните години наблюдаваме една тенденция, която лежи на съответните указания да се въведе секторна квалификационна рамка за обучение на офицери в Европа. И тези проекти, за които Ви споменах вече, са насочени в посоката да създадем възможност за уеднаквяване, доколкото това е възможно, на учебните програми. Най-активно работим с военни училища от източноевропейските държави. През есента очакваме и първите резултати от тези общи проекти. Надявам се пандемията да не ни попречи, защото това събитие беше планирано за миналата година, но се наложи да бъде отложено по обясними причини.
  • Какво е новото в образователния процес?

  • Още през миналата година за първи път изцяло водим обучението по новата специалност „Артилерийско инструментално разузнаване“, като в момента – и гражданската, и военната част, се водят в нашия факултет. Получихме акредитация в това професионално направление – „Архитектура, строителство, геодезия“, което ни дава възможност ние да си провеждаме и гражданската част от плана. За първи път сме обявили и прием за студенти по „Геодезия“ от тази учебна година, която предстои – 2022–2023 г. Надявам се да успеем да развърнем това обучение и да го възстановим така, както то си беше преди много години. Предстои и откриването на новия учебно-битов корпус и киберцентъра ни.
  • Как се развива кампанията по популяризиране на военната професия?
  • Имах среща с директорите на училища от града, за да видим какъв подход да предприемем за агитация и обясняване на специалностите. Заради пандемията не ни допускат да влизаме в часовете. Излязоха някои добри предложения от страна на директорите, от които възнамеряваме да се възползваме активно. Това няма да е традиционната кампания да обикаляме по училищата, но се надявам да успеем да стигне с информация до заинтересованите. Ползваме клипове и рекламни материали, някои от които ние сме си разработвали. Надявам се да изпълним заявката на Министерството на отбраната.
  • А каква всъщност е тази заявка?
  • Най-голямата обявена заявка за прием на курсанти във военнообразователната система за тази година е именно за нашия факултет „Артилерия, ПВО и КИС“. Нашите места са определени на 149.
  • Какъв е интересът за обучение във Вашия факултет, след като има такава висока заявка?

  • Тази заявка за нас е висока оценка за това, което правим през годините. По специалността „Компютърни системи и киберсигурност“ имаме обявени 34 места, което показва, че именно мястото на обучението на такива специалисти е при нас. И традициите, а и преподавателският капитал, който притежаваме, е наистина впечатляващ. За артилеристите са обявени 47 места, което показва, че има голяма нужда от кадри и при нас нещата вървят добре и в правилната посока.
  • Как Ви се отрази пандемията, наложи ли се отлагане във времето на форуми или практически упражнения, които са били предвидени по учебните програми?
  • Пандемията не ни се отрази добре, особено спрямо обучението на курсантите. Няма как да се провеждат дистанционно някои видове обучения, най-вече по отношение на военноспециалната подготовка. Няма как да се стреля дистанционно. Ритъмът беше значително нарушен. Дистанционната форма не е добра за никоя категория обучаеми – нито в училища, нито при нас за студенти и курсанти. Това образование някак се възприема по-лежерно и няма такава висока мобилизация, като по този начин се губят навици за учене. Всички практически занятия сме ги препланирали и сме ги взели, но има известни проблеми при лекционния фонд. Затова се надявам вече да нямаме такива ограничения.
  • Вие поддържате активна международна дейност, как се отрази пандемията на този тип контакти и активности?
  • Миналата година имахме планирано мероприятие по време на традиционната ни международна конференция. Отменихме някои мероприятия и голяма част от колегите ни не можаха да присъстват. И тук имахме известни проблеми, защото този тип форуми изисква голямо струпване на хора и се наложиха ограничения. Някои от срещите ни се провеждаха и се провеждат в малки групи по обмяна на опит за подготовката на курсантите, дигитализация, нови методи за добавена реалност също.

Доброволци искат да продължат службата си

„На 10 януари при нас дойдоха 27 кандидати за срочна служба в доброволния резерв, само едно момиче се отказа заради специфичен хранителен режим. Обучението е успешно. Основните преподаватели на тези войници са наши курсанти, под надзора на техните командири. По този начин осъществяваме обмяна на опит и даваме възможност за трениране на командирските и лидерските умения“, казва полковник Димитров.

Две трети от резервистите са изявили желание да продължат службата си като кадрови войници или в някакви други форми, след като завършат това обучение от половин година. Някои са проявили желание да се запишат и като курсанти. „Учебните програми са единни. Има разписано и утвърдено разписание. Провеждат се часове по всички дисциплини по начална военна подготовка. Всички са високомотивирани и искат това да стане тяхната професия.  Битовите условия са като при курсантите. Това са съвсем нормални войскови условия – по двама души в стая, със собствен санитарен възел. В дясното крило, където е езиковият център, настаняваме езиковите курсове. В момента няма такива и те са настанени именно там. Имат на разположение и спортната база на факултета. Басейнът в момента не се използва, но по-късно и той ще може да се експлоатира активно“, каза още деканът на шуменския факултет на НВУ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани