Новите кораби ще бъдат спуснати на вода през 2025 г. и 2026 г., казва командирът на Военноморските сили (ВМС)
Атанас ПАНАЙОТОВ
– Г-н контраадмирал, какво показа годишният анализ на подготовката и войсковата дисциплина във Флота през 2021 г., към какво бяха насочени основните усилия на ВМС?
– През изминалата 2021 г. ВМС насочиха усилията си към изграждане и развитие на способности, адекватни на новите рискове и заплахи. Акцентът беше поставен върху развитието, поддържането и използването на наличните способности на ВМС за гарантиране на морския суверенитет на Република България чрез изпълнение на пълния спектър от задачи по мисиите на Въоръжените сили, усъвършенстване на способностите за осъществяване на непрекъснато наблюдение, оповестяване и поддържане на информационна осведоменост за обстановката в морските пространства, контрол на корабоплаването, защита на морските комуникации и стопанската дейност на море. В съответствие с утвърдените планове и осигурените ресурси подготовката беше насочена към поддържане на способности за водене на морски операции и за участие в съвместни операции и учения в национален и/или съюзен формат, както и за своевременните идентифициране, оценка и отговор на асиметрични, хибридни и терористични заплахи. През 2021 г. във ВМС бяха извършени и организационно-щатните промени по нови и по действащи длъжностни разписания в съответствие с първи етап от приетия „План за развитие на Въоръжените сили до 2026 г.”. Реорганизирани бяха Командването на ВМС и голяма част от подчинените формирования.
– Как през 2021 г. ВМС изпълняваха поетите ангажименти към ЕС и НАТО?
– Съгласно поетите ангажименти към ЕС и НАТО ВМС организираха подготовката и изпратиха за участие кораби и военнослужещи в мисии и операции, провеждани под егидата на НАТО или ЕС. През изминалата календарна година подготвени офицери от Флота участваха в щабовете на постоянните военноморски групи на НАТО. На ротационен принцип ВМС участваха и с офицери в щабовете на постоянните групи на НАТО: двама офицери в щабa на SNMG2 и един офицер в щабa на SNMCMG1. Офицерите изпълняваха задачи като част от силите на НАТО с много висока степен на готовност. Получените положителни атестационни оценки на военнослужещите за периода на тяхната командировка сочат за тяхната добра теоретична и практическа подготовка, както и за способността им да работят успешно в многонационална среда. В изпълнение на плана за дейността на ВМС за 2021 г. фрегатите „Смели” и „Дръзки” взеха участие в състава на Втората постоянна военноморска група на НАТО (SNMG2), а противоминните кораби през пролетта и есента на 2021 г. активно се включиха в състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2), като през изминалата година минният ловец „Цибър” и базовият миночистач „Шквал” бяха част от тази група. Освен вече упоменатите по-горе участия ВМС се включиха с личен състав в операция на НАТО „Решителна подкрепа” в Афганистан и в операцията по морска сигурност на НАТО SEA GUARDIAN с фрегатата „Дръзки”. В операциите на ЕС ATALANTA и EUNAVFORMED/Op IRINI ВМС взеха участие с личен състав. Също така ВМС продължиха изпълнението на ангажиментите, поети от страната ни към колективната отбрана, като носеха дежурство с един патрулен и един противоминен кораб в състава на усилените сили за отговор на НАТО (eNRF). Корабните екипажи поддържаха своето високо ниво на подготовка и готовност с активно участие в националните учения през годината и в международните – от типа PASSEX, със сили на Алианса. Всички мероприятия съгласно отдадените заповеди от Командването на ВМС, свързани с провеждането на подготовката на корабите за задграничните им плавания, бяха изпълнени в срок. Получените добри отзиви от участието на ВМС в състава на постоянните групи показва, че подготовката на екипажите е достатъчна, добре планирана и съобразена с предстоящите задачи.
– 2021 г. премина под знака на пандемията от COVID-19, което наложи и някои ограничения в подготовката. Попречи ли това на ВМС да проведат всички основни мероприятия?
– В изпълнение на заповедите за въвеждане на противоепидемични мерки през календарната година част от мероприятията като курсове, специална и общовойскова подготовка на формированието бяха отменени или проведени в намален личен състав. Планираното участие на базовия миночистач „Прибой” в състава на SNMCMG 2 за времето от 25.02 до 17.03.2021 г. беше отменено поради заразяване с COVID-19 на част от екипажа по време на предварителната карантина. Причина за непровеждането на част от планираните учения е заболяването от COVID-19 на членове на екипажите, което доведе до отлагане на участието на минния ловец „Цибър” в българско-румънското противоминно учение POSEIDON 2021. Въпреки тези факти, като цяло, подготовката и участието в съвместни учения и мероприятия се проведе по план. Вследствие на въведените противоепидемични мерки, заседания на работни групи и комисии по различни направления и тематики, конференции за учения, международни семинари на национално и международно ниво се осъществяваха по видеоконферентна връзка (VTC). Тази практика се утвърди като изключително добро решение за справяне с криза от подобен характер и продължава да се прилага.
– Какви са основните изводи, които направи командването на ВМС след годишния анализ за дейността през 2021 г.?
– Подготовката на ВМС през 2021 г. осигури запазването на съществуващите и развитието на нови способности въпреки ограниченията вследствие на остаряващите въоръжение и техника, както и недостатъчните материални средства. Това наложи приоритетно да се осигурява подготовката на корабите, определени за участие в международни учения, операции и мисии. Нивото на подготовката и създадената организация от командирите и щабовете от всички степени към настоящия момент осигуряват своевременно привеждане на силите и средствата в по-високи степени на бойна готовност в съответствие с плановете за нарастване на готовността и за изпълнение на бойни задачи. Въпреки че противоепидемичните мерки доведоха до някои ограничения, отрицателното въздействие беше минимизирано посредством предприети организационни мерки и командирска работа. В резултат формированията от състава на ВМС са подготвени да изпълняват свойствените си задачи. През 2021 г. ВМС участваха успешно в планираните мисии и операции, като изпълниха поставените задачи и потвърдиха изградения имидж сред партньорите от НАТО и ЕС. Военноморските учения с международни участия, на които България е домакин, допринасят за поддържане на оперативната съвместимост и за повишаване на подготовката на силите и средствата от ВМС в многонационален формат. Проведената подготовка повиши способностите на щабовете за работа в различни условия. За съжаление, независимо че некомплектът във ВМС (16,4%) в сравнение с другите видове Въоръжени сили е един от най-ниските, дефицитът на личен състав оказва негативно влияние върху поддържането на способностите и затруднява изпълнението на ежедневните задачи. Приетите през 2021 г. „Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили до 2032 г.” и „План за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г.” осигуряват дългосрочен хоризонт за изграждане и поддържане на способностите на ВМС. Разработването и приемането на „Инвестиционен план-програма на Министерство на отбраната до 2032 г.” ще гарантира финансовото осигуряване на изпълнението на дейностите.
– Какви ще бъдат основните направления за работа във ВМС през 2022 г.?
– Основните направления за работа през 2022 г. ще бъдат насочени към поддържане и развитие на необходимите отбранителни способности за изпълнение на пълния спектър от задачи по трите мисии на Въоръжените сили в рамките на предоставените ресурси. Приоритет за текущата година е оценката на бойните възможности на фрегатата „Верни” и базовия миночистач „Шквал” с цел сертифициране за участие в поетите международни ангажименти. Друг приоритет е утвърждаването на Военноморския координационен елемент като работеща структура, разпознаваема от НАТО, цивилните организации и морския бизнес. Подготовката на екипажите и личния състав ще бъде насочена към участието в операция на НАТО SEA GUARDIAN, постоянните корабни групи на НАТО, както и във всички планирани международни и национални учения, които са залегнали в „План за дейността на ВМС през 2022 г.”.
– Кога да очакваме първите новини по изпълнението на проекта за строителството на двата многофункционални модулни патрулни кораба?
– На 03.12.2021 г. беше изпълнен ритуал по „Начало на разкроя на стоманата за първия кораб” и стартиране на построяването на двата многофункционални модулни патрулни кораба (ММПК) в изпълнение на сключения на 12.11.2020 г. договор между Министерството на отбраната и NVL B.V. & Co. KG за придобиване на два ММПК. Проектът се изпълнява съгласно графика, заложен в договора, и в края на пролетта на тази година се очаква да бъде положен кила на корпуса на първия от двата кораба. Съгласно договора се очаква корабите да бъдат спуснати на вода, съответно през 2025 г. и 2026 г.