Съединените щати работят с Полша, за да осигурят на Украйна изтребители. Това каза американският държавен секретар Антъни Блинкън, който днес е на посещение в Молдова.
Съединените щати ще се противопоставят на руска агресия където и когато да се прояви тя, каза категорично Антъни Блинкън в изявление рамо до рамо с молдовския президент Мая Санду в Кишинев.
Полша може да получи американски Ф-16 в замяна на руските изтребители, които ще изпрати на Украйна, съобщава „Файненшъл таймс“.
От Белия дом потвърдиха, че освен с Полша, се водят и консултации с други страни-членки на НАТО. Възникват обаче въпросите как може да бъде извършено самото прехвърляне и дали руският президент Владимир Путин няма да разтълкува това действие като фактическо влизане на НАТО в конфликта срещу Русия, заяви говорител на Белия дом.
При посещението си в Молдова Блинкън увери:
„Сега разглеждаме активно въпроса за самолетите, които Полша може да предостави на Украйна, и разглеждаме как бихме могли да осигурим попълнения, ако Полша реши да изпрати тези самолети.“
Блинкън заяви още, че Вашингтон подкрепя желанието на Молдова да се присъедини към Европейския съюз, но този процес е в ръцете на Европейския съюз.
На 3 март Кишинев подаде молба за членство в блока – ход, който няма да се хареса на Русия, която има разположени 1 500 свои военнослужещи в Приднестровието в източната част на Молдова. Вашингтон дава и 18 милиона долара на Кишинев през следващите няколко години за засилване и диверсификация на енергийния сектор, който е силно зависим от Москва.
Американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че Молдова заслужава благодарността на целия свят, затова че е приела и защитава украински граждани, търсещи спасение от военните действия в родината си.
Той подчерта, че страната може да разчита на подкрепата на Вашингтон:
„Съединените щати ще направим всичко, което е по силите ни, за да помогнем на Молдова, която се грижи за хората, преживели вече толкова много. Нашата администрация поиска от Конгреса 2 милиарда и 750 милиона долара спешна помощ, хуманитарна подкрепа, както за посрещане на нуждите на уязвимите хора и общности в Украйна, така и в полза на страни като Молдова за подкрепа за бежанците и в отговор на хуманитарната криза извън Украйна.“
Повече от 230 хиляди бежанци от Украйна са пресекли границата с Молдова от началото на руските военни действия на 24 февруари. Молдовският президент Мая Санду призова за спешна международна подкрепа за справяне с бежанската вълна.
Източник: bnr.bg