Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Облекчават военната мобилност при мисии и операции

[post-views]
[post-views]
Облекчават военната мобилност при мисии и операции

Спирдон СПИРДОНОВ

Правителството одобри проектите на две технически споразумения.

Инициативата за военна мобилност се развива като ключов приоритет в сътрудничеството между Европейския съюз (ЕС) и НАТО. На 2 март правителството одобри проектите на две технически споразумения в тази област. Тогава министърът на отбраната Драгомир Заков припомня, че началото е поставено през 2018 г. със съвместно съобщение до Европейския парламент и Съвета на ЕС относно Плана за действие по военната мобилност. Като цяло, посочва той, целта е да се създадат възможности държавите от ЕС да реагират по-бързо както при мисии и операции в рамките на Общата политика за сигурност и отбраната (ОПСО), така и при национални и многонационални действия например в рамките на НАТО.

На срещата на министрите на отбраната на Европейската агенция по отбрана (ЕАО) през 2018 г. е изтъкната необходимостта от облекчаване на всички тези процедури. Една от мерките е подписаното през 2019 г. програмно споразумение за облекчаване на процедурите за издаване на разрешения. Това споразумение е одобрено от Министерския съвет на 22 април 2019 г., с което България чрез Министерството на отбраната се присъединява към програмата за облекчаване на процедурите по издаване на разрешения за преминаване на границите в Европа. Следващият етап са именно тези технически споразумения, които поставят нещата на практическа основа, посочва министърът. Става дума за мерки, които целят облекчаване и стандартизиране на процедурите за превоз на военни товари и личен състав в Европа и подобряване на условията за бързо и безпроблемно придвижване на силите при необходимост.

България е поела национална отговорност в рамките на ЕС, свързана с облекчаване на процедурите по тези превози. На правителственото заседание е подчертано от министъра, че с приемането на решението България ще бъде в състояние да изпълнява ангажиментите си по ОПСО на ЕС и ще бъдат повишени отбранителните способности за гарантиране на националната сигурност и интегриране към колективната отбрана в рамките на НАТО.

През февруари на заседание на Комисията по отбрана инициативата за военна мобилност бе представена от Валери Василев, началник на отдел „ЕС и международни организации” в МО. Посочено бе, че целта е подобряване на мобилността на военните сили на територията на ЕС и извън него чрез всички видове транспорт – сухоземен, въздушен и морски. Търси се по-бързо придвижване на войски и техника в контекста на ОПСО. През миналата година МС добри Национален план за действия за повишаване на военната мобилност, разработен с участието на МО и някои други ведомства. В него са намерили място действията, които страната ни трябва да предприеме в тази област. Наред с това наши представители участват в съответните групи, където се разработват крайните цели, които трябва да бъдат постигнати на ниво ЕС. Има планирани 1,5 млрд. евро за подобряване на инфраструктурата в различните държави, но все още не е ясен механизмът за тяхното усвояване. През 2021 г. участвахме в учение на ЕС, свързано с военната мобилност. Следващото се планира за 2023 г.

България участва в няколко европейски проекта и програми, насочени към подобряване на военната мобилност и свързани с поемането на конкретни ангажименти от страните в тази област: проект „Военна мобилност” и проект „Мрежа от логистични хъбове в Европа и поддръжка на операциите” в рамките на ПСС; програми под егидата на ЕАО: „Облекчаване на процедурите за издаване на разрешения за преминаване на границите в Европа” (с подписано от българска страна програмно споразумение) и „Хармонизиране на военните изисквания, свързани с митническите режими” (програмното споразумение е в процес на разработване); Програмата „Европейски флот за въздушен транспорт” (EATF), съответно Техническо споразумение за дипломатически разрешения (DIC TA)6; проект „Мрежа от мултимодални транспортни хъбове в Европа”.

В националния план категорично се отбелязва, че подобряването на военната мобилност на територията на България е от ключово значение за отбраната и сигурността на страната в условията на колективната отбрана на съюзниците от НАТО и в рамките на ОПСО на ЕС с оглед осигуряване на навременното развръщане на съюзните сили на територията на страната за защита на нейния суверенитет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани