Спирдон СПИРДОНОВ
Правителството одобри проектите на две технически споразумения.
Инициативата за военна мобилност се развива като ключов приоритет в сътрудничеството между Европейския съюз (ЕС) и НАТО. На 2 март правителството одобри проектите на две технически споразумения в тази област. Тогава министърът на отбраната Драгомир Заков припомня, че началото е поставено през 2018 г. със съвместно съобщение до Европейския парламент и Съвета на ЕС относно Плана за действие по военната мобилност. Като цяло, посочва той, целта е да се създадат възможности държавите от ЕС да реагират по-бързо както при мисии и операции в рамките на Общата политика за сигурност и отбраната (ОПСО), така и при национални и многонационални действия например в рамките на НАТО.
На срещата на министрите на отбраната на Европейската агенция по отбрана (ЕАО) през 2018 г. е изтъкната необходимостта от облекчаване на всички тези процедури. Една от мерките е подписаното през 2019 г. програмно споразумение за облекчаване на процедурите за издаване на разрешения. Това споразумение е одобрено от Министерския съвет на 22 април 2019 г., с което България чрез Министерството на отбраната се присъединява към програмата за облекчаване на процедурите по издаване на разрешения за преминаване на границите в Европа. Следващият етап са именно тези технически споразумения, които поставят нещата на практическа основа, посочва министърът. Става дума за мерки, които целят облекчаване и стандартизиране на процедурите за превоз на военни товари и личен състав в Европа и подобряване на условията за бързо и безпроблемно придвижване на силите при необходимост.

България е поела национална отговорност в рамките на ЕС, свързана с облекчаване на процедурите по тези превози. На правителственото заседание е подчертано от министъра, че с приемането на решението България ще бъде в състояние да изпълнява ангажиментите си по ОПСО на ЕС и ще бъдат повишени отбранителните способности за гарантиране на националната сигурност и интегриране към колективната отбрана в рамките на НАТО.
През февруари на заседание на Комисията по отбрана инициативата за военна мобилност бе представена от Валери Василев, началник на отдел „ЕС и международни организации” в МО. Посочено бе, че целта е подобряване на мобилността на военните сили на територията на ЕС и извън него чрез всички видове транспорт – сухоземен, въздушен и морски. Търси се по-бързо придвижване на войски и техника в контекста на ОПСО. През миналата година МС добри Национален план за действия за повишаване на военната мобилност, разработен с участието на МО и някои други ведомства. В него са намерили място действията, които страната ни трябва да предприеме в тази област. Наред с това наши представители участват в съответните групи, където се разработват крайните цели, които трябва да бъдат постигнати на ниво ЕС. Има планирани 1,5 млрд. евро за подобряване на инфраструктурата в различните държави, но все още не е ясен механизмът за тяхното усвояване. През 2021 г. участвахме в учение на ЕС, свързано с военната мобилност. Следващото се планира за 2023 г.
България участва в няколко европейски проекта и програми, насочени към подобряване на военната мобилност и свързани с поемането на конкретни ангажименти от страните в тази област: проект „Военна мобилност” и проект „Мрежа от логистични хъбове в Европа и поддръжка на операциите” в рамките на ПСС; програми под егидата на ЕАО: „Облекчаване на процедурите за издаване на разрешения за преминаване на границите в Европа” (с подписано от българска страна програмно споразумение) и „Хармонизиране на военните изисквания, свързани с митническите режими” (програмното споразумение е в процес на разработване); Програмата „Европейски флот за въздушен транспорт” (EATF), съответно Техническо споразумение за дипломатически разрешения (DIC TA)6; проект „Мрежа от мултимодални транспортни хъбове в Европа”.
В националния план категорично се отбелязва, че подобряването на военната мобилност на територията на България е от ключово значение за отбраната и сигурността на страната в условията на колективната отбрана на съюзниците от НАТО и в рамките на ОПСО на ЕС с оглед осигуряване на навременното развръщане на съюзните сили на територията на страната за защита на нейния суверенитет.