Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Стъпка по стъпка” – пиеса за нещата от живота

[post-views]
[post-views]
„Стъпка по стъпка” – пиеса за нещата от живота

Премиерата отново доказва силна женска трупа във Военния театър

Премиерата в Театър Българска армия „Стъпка по стъпка” на Питър Куилтър под режисурата на Лиза Шопова е цветно, многопластово представление, което блика от хумор. Но сюжетът докосва и женската чувствителност (която е винаги сложна) на трите героини на Анастасия Ингилизова, Гергана Плетньова и Евелин Костова. За да усетим какво слепява приятелството на Паула, Софи и Моника, които изпълняват обещанието, дадено на починалата си приятелка – да отбележат рождения й ден на поход в планината. Различни като слънцето и сянката, емоционални и променливи като уважаващите себе си жени, на този специален излет те ревизират отношенията си „от а до я”. И като на кино се търкулват пред очите им преживените заедно години.

И разбираме, че става дума за любов, за преплитащи се връзки, за истинските неща в живота, когато искаш дете от обичания човек на всяка и на всякаква цена, дори ако залогът е приятелството. Спектакъл, в който с всяка реплика отношенията се разпадат. И всеки минава през своя си катарзис. За да се обърне след преживяното отново към другия.

Динамичен диалог, с усещането, че си подслушал разговор днес, на улицата. В който става дума за истинското приятелство и за прошката. Героините стъпка по стъпка вървят към върха, с по-силна привързаност „отпреди” този поход.

Военният театър отново има силна женска трупа. А мъжкото присъствие на студентите от класа на проф. Атанас Атанасов в НАТФИЗ Даниел Върбанов, Денислав Маринчев и Стефан Роглев създават жизнерадостния фон, на който съпреживяваме една пиеса за нещата от живота. Пиеса, сякаш за камерна сцена, която само печели от голямата. Можем да я гледаме тази събота, 12 март.

„Био Център” – картини в сърцето на София

Галерия Little Bird Place („11-и август” 7, до катедралата „Ал. Невски”) по традиция отваря врата на млади художници. И през пандемията, и в нейния, надяваме се, край отново виждаме картини на Калия Калъчева. Възпитаник на проф. Андрей Даниел, тя спазва заръката му – срещу подражанието на учителя. Но цветовете в картините й завихрят такива съчетания, че си спомняш и неговото жълто-зелено-синьо.

Калия извървява творческите си пътища в търсене на стил, техника и послания. Тръгнала с подкрепата на „Ракурси”, галерия с еднакво уважение към млади и към утвърдени творци, тя има зад себе си забележителни участия в общи, но и в много самостоятелни изложби.

Тази се нарича „Био Център”: като живот, като природа и средоточието й – Земята, Слънцето – като зараждаща се сила. Но и като вдвоените: жизнено-трептящ свят и измислен собствен космос… „Това са парчета от всекидневието, вълните на живота, реални форми и абстрактни реалии”, казва Калия за общото в картините от изложбата.

А общото е, че от тях искрят жизненост и светлина. Един художник, който преди 11 години тръгна с наградата за млад живописец с обещаващо развитие на фондация „Едмонд Дермиджиян”. Днес нейни картини има в Центъра за изкуство „Хуго Вутен”, Imago Mundi – колекция Лучано Бенетон в Италия, в Националната художествена галерия – София, и в Софийската градска художествена галерия. Тези, които можем да видим сега, са още в галерията Little Bird Place.

Двеста речи – слова, творили история

Двеста речи, подбрани от около 200 000, е събрал сборникът „Великите речи накратко” на издателство „Книгомания”. Произнесени са от политици, лидери, пълководци, водачи на народите с големи каузи, а друга част – от хора в много по-скромен мащаб, говорили по важни теми, които след време са завладели умовете на следващи поколения – така те също са творили историята. Събрал ги е Джейкъб Ф. Фийлд, преподавател по икономическа и военна история. Такива сборници могат да се четат по различен начин в различно време, казва преводачът им проф. Илия Илиев от Института за исторически изследвания на БАН. Речите са илюстрирани само с най-впечатляващото в тях.

Ако ти трябват силни думи за патриотична реч например в книгата намираш такива от Перикъл, от Ганди или от Ейбрахам Линкълн с прочутото му определение за демокрация: властта на народа, от народа и за народа. В книгата има думи, творили история, въздействали на умовете и сърцата на милиони хора.

„Великите речи” дават шанс да четем историята като поука, когато преценяваме нашето време. „Имам една мечта”, „Жената е домът, а домовете са обществото”, „Съборете тази стена!”, „Дай ми свобода или нека умра!”, „Най-сетне свободни!” са сред  посланията, променили света от античността до наши дни. Включени са текстове от речи на Сократ, Цезар, Жана д’Арк, Елизабет І, Джордж Вашингтон, Ейбрахам Линкълн, Махатма Ганди, Хитлер, Чърчил, Джон Ф. Кенеди, Мартин Лутър Кинг, Мандела, Горбачов, Обама и много други. „Не е важно колко сме направили, а колко любов сме вложили в това, което сме направили” – мисълта илюстрира книгата.

И днес професионалните политици си учат уроците по красноречие, по риторика. Защото хората винаги са имали нужда от силни думи. Както след Първата световна война гражданството тръгва към Вазовата къща. Да чуе неговата дума – за утеха и надежда. А темите в тези текстове са теми на всички времена.

НАКРАТКО

Анжел Вагенщайн получава Наградата на София на открития 26-и София Филм Фест (до 30 март) за принос към изкуството на киното. Тази година той навършва 100 години „Анжел Вагенщайн: един живот, 3 революции, 52 филма, 4 романа, 1000 страници „драскулки”. С тези надписи започва американскиат документален филм Art Is A Weapon. Бурният му и наситен със събития живот е сред най-значимите неразказани истории на световното кино: със смъртна присъда по време на Втората световна война за участие в Съпротивата, после изтъкнат филмов сценарист, режисьор, писател, народен представител и бунтар през целия си живот. Казва, че принадлежи към народ, който никога не губи чувството си за хумор.

По екраните в 60 кина в страната върви игралният филм на режисьора Максим Генчев „Ботев”. Проследяват се събитията от 1876 г. След пет робски столетия българите са изправени пред съдбоносен избор – свобода или смърт, когато Христо Ботев, поет, вестникар и учител, захвърля перото и повежда двеста юнаци на помощ на своите въстанали братя. В ролите са Деян Жеков, актьор от театър „Сфумато” в София, Ники Илиев, Неда Спасова. Копродуцент е БНТ.

Най-известното пиано дуо в света, Катя и Мариел Любек, гостува в Софийската филхармония под диригентството на маестро Найден Тодоров на 7 април. Те придобиват световна известност още в детска възраст със съвременното изпълнение на „Рапсодия в синьо” на Гершуин. А по покана на „Филхармония” в Париж представят новия си проект за 2 китари и 2 пиана със специален гост Том Йорк от „Рейдиохед”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани