Броят на жертвите на коронавирусната пандемия надхвърля вече 6,1 милиона. Това сочат последни данни на правителствата по света, обобщени снощи от Световната здравна организация (СЗО).
Потвърдените случаи на КОВИД-19 до момента са 474 659 674, а 6 103 355 от заразените са починали.
Според изчисления на Франс прес трите страни с най-много смъртни случаи са Съединените щати (971 087), Бразилия (657 102) и Индия (516 479). Следват Русия, Мексико, Перу, Великобритания, Италия, Индонезия и Франция. Сред държавите в тази десетка Бразилия, Индия, Русия, Мексико, Италия и Индонезия отчитат спад в смъртността на седмична база, останалите – увеличение с изключение на Великобритания, където този показател остава на същото ниво.
* * *
Миналата седмица повече от 12 милиона души се заразиха с коронавирусната инфекция, а повече от 32 000 починаха, съобщи в сряда СЗО.
Броят на откритите случаи се е увеличил със 7 на сто в сравнение с предходните седем дни, а броят на смъртните случаи е намалял с 23 процента.
След значителен спад от края на януари броят на новите случаи на КОВИД-19 се увеличава за втора поредна седмица, като от 14 до 20 март е нараснал със 7 процента, се казва в седмичния бюлетин. В същото време смъртните случаи намаляват. На седмична база смъртните случаи са с 23 на сто по-малко, отколкото през предходната седмица.
В сравнение с предходната седмица (7-13 март) в западната част на Тихия океан се регистрира 21-процентно увеличение на инфекциите. Европа, на която се падат 42 на сто от новите инфекции в световен мащаб през седмицата, остава стабилна, а в останалите четири региона на СЗО заболеваемостта е намаляла. Особено значителен спад е регистриран в Източното Средиземноморие (41 на сто). Смъртните случаи се увеличиха в Западно-Тихоокеанския регион (5 на сто). В останалите региони те намаляват, особено в Северна и Южна Америка (с 42 процента) и Източното Средиземноморие (с 38 процента). В Африка е регистриран спад с 19 на сто, а в Европа – с 15 процента.
* * *
Британски и италиански учени представиха теория, според която човечеството ще се сблъска скоро с нов щам на коронавируса, който ще заобикаля имунната система и ще предизвиква по-тежко заболяване.
„Смятаме, че лекото протичане на КОВИД-19, предизвикан от щама Омикрон, е просто съвпадение и антигенната еволюция най-вероятно ще доведе до появата на нови коронавирусни варианти, които ще могат да избягват имунитета и ще предизвикват тежки симптоми“, заявиха те в специализираното издание „Нейчър ривюз майкробайолъджи“.
Подкрепиха ги и експерти от Русия. Наистина няма гаранции, че вирусът няма да стане по-опасен, заяви Михаил Болков, специалист по имунохимия от руския Уралски федерален университет.
ЕВРОПА
Няколко европейски държави, включително ГЕРМАНИЯ, ФРАНЦИЯ, ИТАЛИЯ и ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, отмениха своите антиковидни мерки твърде внезапно и са изправени пред рязко нарастване на случаите под въздействието на подварианта BA.2 на варианта Омикрон, заяви високопоставен представител на СЗО.
При посещение в Молдова директорът на СЗО за Европа Ханс Клуге каза, че настоящата епидемична ситуация на континента изисква бдителност, но добави, че остава „оптимист“.
Сега броят на случаите на КОВИД-19 расте в 18 от 53-те страни, за които отговаря европейският клон на здравната агенция на ООН.
„Държавите, в които виждаме особено голям ръст, са ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, ИРЛАНДИЯ, ГЪРЦИЯ, КИПЪР, ФРАНЦИЯ, ИТАЛИЯ и ГЕРМАНИЯ„, каза Клуге. Той отбеляза, че „тези страни внезапно“ са преминали от „прекалено строги“ към „недостатъчни“ мерки.
Тази седмица ГЕРМАНИЯ за първи път регистрира над 300 хиляди случая на заразяване с коронавирус за един ден.
* * *
Четвърта доза ваксина срещу КОВИД-19 започнаха да предлагат властите в ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО на милиони жители на Англия – хора на 75 години и повече и такива с нисък имунитет, навършили 12 години. Общо около 5 милиона души ще могат да си поставят четвърта доза.
В Обединеното кралство Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия определят сами здравната си политика. Броят на заразените в страната напоследък се увеличи, а в Шотландия е на рекордно равнище.
Към средата на годината ИРЛАНДИЯ може да одобри втора реваксинация на населението, заяви вицепремиерът Лио Варадкар. Кабинетът разглежда въпроса за четвърта доза, особено за по-възрастните хора, и очаква препоръки от специалисти, каза той. В ирландските болници се лекуват над хиляда пациенти с коронавируса, посочи Варадкар. Според него това е „причина за безпокойство, но не и повод за паника“.
ФРАНЦИЯ съобщи, че отчита средно по близо 90 000 нови случая на коронавирус на седмична база. Това е с 36 процента повече в сравнение с предходния седемдневен период, когато правителството в навечерието на президентските избори през април отмени по-голямата част от противоепидемичните мерки.
Среднодневният брой на новите инфекции на седмична база стана 89 002, при положение че само седмица по-рано беше малко над 60 000. Показателят заболеваемост на 100 000 души население също се покачи и достигна най-високите си стойности от 18 февруари.
Епидемиологичната ситуация в РУСИЯ се подобрява и на този фон редица региони на федерацията започнаха да анулират различни антиковидни рестрикции, след като Москва и Подмосковието отмениха задължителното носене на маски на обществени места от 15 март.
В сравнение със средата на февруари броят на новите случаи в страната рязко е намалял, с което изглежда приключва вълната, предизвикана от варианта Омикрон, заяви РИА Новости. Молекулярният биолог Пьотр Чумаков обаче предупреди, че Русия ще бъде връхлетяна от „остатъчни вълни“ на КОВИД-19.
ПОЛША ще отмени на практика всички антиковидни ограничения идната седмица, информира министърът на здравеопазването Адам Неджелски. От понеделник вече няма да е задължително например носенето на маска на закрити публични места. Единственото изключение ще са здравните заведения,
НИДЕРЛАНДИЯ отмени и последните мерки срещу разпространението на коронавируса. Пътниците в градския транспорт вече не са длъжни да носят маска. Отпадат и задължителните тестове за посетителите на нощни клубове и големи събития без фиксирани места. Хората ще трябва да продължат да бъдат с маска на летищата и в самолетите заради международни споразумения. Авиопревозвачи обаче казаха, че няма да правят активни проверки за спазване на това изискване.
Ситуацията около лечението на пациенти с ковид в нидерландските болници е стабилна. През последната седмица новите случаи на дневна база бяха средно около 45 000.
АВСТРИЯ въведе нови мерки за предпазване от коронавируса, които ще действат до 16 април. Маските тип ФФП 2 остават задължителни във всички закрити помещения и обществения транспорт. В заведенията за хранене маската може да се свали. Маските не са задължителни у дома и при репетиции на постоянни театрални трупи, хорове и оркестри. Мерките за карантина се разхлабват.
Премиерът на УНГАРИЯ Виктор Орбан призова Европейската комисия да размрази средствата, предназначени за Будапеща, от фонда на ЕС за борба с коронавируса. Будапеща се нуждае от парите за отбрана, защита на границите и управление на хуманитарни кризи, каза премиерът.
ЕС отдели общо 800 млрд. евро за възстановяване от коронавируса в 27-те държави членки. Но Еврокомисията блокира средствата за Унгария и поиска допълнителни гаранции от кабинета на Орбан, че с парите няма да бъде злоупотребено. В миналото Будапеща бе обвинявана, че отклонява средства от ЕС в джобовете на приятелски настроени към правителството олигарси.
Заради пандемията смъртността в ЧЕХИЯ миналата година е била най-високата за последните 77 години, информира Прага. Броят на починалите в Чехия през 2021 г. е 139 900 души – това е най-високата годишна смъртност от края на Втората световна война насам, посочи чешката статистика.
АЗИЯ
Континентален КИТАЙ съобщи за първите смъртни случаи от КОВИД-19 от повече от година. Двама души са починали в североизточния регион Цзилин.
Новината дойде в момент, когато страната се бори с най-голямото си огнище до момента, като поддържа подход на нулева толерантност, използвайки „динамично изчистване“ – кратки затваряния и бързо тестване, щом се открият случаи.
Цзилин, граничещ със Северна Корея и Русия, е в сърцето на сегашната вълна. Новите жертви привлякоха вниманието в социалните мрежи. Администрацията на шанхайския „Дисниленд“ обяви, че увеселителният парк спира работа за неопределен срок.
Китайските власти наложиха карантина на деветмилионния град Шънян, където има много заводи, включително на германския автомобилен гигант Бе Ем Ве.
Хонконг ще отмени от 1 април забраната за полети от 9 страни – САЩ, Канада, Франция, Великобритания, Австралия, Филипините, Непал, Пакистан и Индия. Това съобщи ръководителката на изпълнителната власт в китайския специален административен район Кари Лам. Забраната бе наложена през януари. Броят на новозаразените в Хонконг обаче продължи да нараства. В града с население от над 7 милиона души са регистрирани общо над 1 милион случая на коронавирус. Починали са около 6000 души, повечето – през последния месец.
Новите коронавирусни вълни няма да се отразят сериозно на ИНДИЯ, прогнозира в. „Икономик таймс“. Изданието цитира индийски експерти, според които правителството трябва да обмисли премахване на задължението да се носят маски, тъй като дневният брой на новозаразените и на смъртните случаи вследствие на КОВИД-19 остава нисък.
По думите на епидемиолога Чандраканта Лахария вероятността от ново силно избухване на епидемията в Индия след опустошителната втора вълна през 2021 г. не е голяма, дори ако се появи нов вирусен щам.
ИЗРАЕЛ вдига много от ограниченията, забавяли досега разпространението на КОВИД-19, разказа Илана Михаели от градската управа на Тел Авив. Остава обаче задължението да се носят маски на закрито – до средата на април. Решението е взето във връзка с нарастващата заболеваемост в редица страни и откриването на вируса у двама израелски граждани, пристигнали от чужбина.
Израел разреши от 1 март влизането на чужденци в страната, ако представят отрицателен тест за КОВИД-19 преди качването си в самолета и се подложат на нов тест на летище Бен Гурион в еврейската държава. Докато получат нов негативен резултат, те трябва да останат в изолация.
Във връзка с подобряване на епидемичната обстановка в ГРУЗИЯ правителството реши да отмени от 28 март задължението да се носят маски навън. Според шефа на националния оперативен щаб за борба с коронавируса Гиорги Гибрадзе маските обаче остават задължителни на закрито и в обществения транспорт. Кабинетът реши още да премахне ограниченията за броя на участниците в масови прояви и разреши на работещите дистанционно държавни служители да се върнат от 28 март на работните си места. Властите ще отменят и задължителната карантина за грузински граждани, които се връщат от чужбина без отрицателен писиар тест за КОВИД-19.
СЕВЕРНА И ЮЖНА АМЕРИКА
Организацията с нестопанска цел Ю Ес Травъл ( U.S. Travel), която представлява туристическата индустрия, призова властите на СЪЕДИНЕНИТЕ ЩАТИ да отменят ограниченията заради КОВИД-19 за пътуванията, както и заповедта, изискваща маски в самолетите и в други видове транспорт до 18 април. „Няма смисъл да се запазва изискването за тестване преди заминаване за пристигащите пътници, щом САЩ не изискват отрицателни тестове на наземните гранични пунктове САЩ-Канада и САЩ-Мексико“, пише в писмото на главния изпълнителен директор на Ю Ес Травъл Роджър Дау.
Туристическият бранш иска също Центровете за контрол и превенция на болестите (ЦКПБ) да прекратят препоръките за избягване на пътувания за всички ваксинирани лица и призова администрацията на Джо Байдън да избягва в бъдеще „използването на забрани за пътуване от конкретни държави.“
Като цяло ЦКПБ призовават американците да избягват пътувания до около 120 държави и територии.
В МЕКСИКО започна широка дискусия да се запази ли задължителното носене на маски, след като по темата говори президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор, съобщи Пренса латина. Държавният глава, използващ маски само в изключителни случаи, призова да се анализира нуждата от запазване на маските на обществени места. По време на пандемията маските се превърнаха в част от всекидневието и гардероба на мксиканците. Жените използват маски с различни цветове, нюанси и форми, като ги съчетават със стила на тоалетите си. Децата пък виждат в тях поредната игра.
Редица експерти препоръчват Мексико да запази засега маските, тъй като коронавирусът мутира и може да стане още по-смъртоносен.
АФРИКА
Свързаните с КОВИД-19 смъртни случаи в ЕГИПЕТ са намалели с 48 процента между 14 и 21 март в сравнение с предишната седмица, обяви и. д. министър на здравеопазването и населението Халед Абдел Гафар, цитиран от в. „Ал Ахрам“. По думите му с 50 процента по-малко са също така приетите в болница и настанените в интензивни отделения. Абдел Гафар информира още, че напълно ваксинирани срещу Ковид-19 вече са над 31,7 милиона души. Повече от 1.8 милиона са получили ваксина по време на 10-дневна кампания „от врата на врата“ на здравното министерство.
УГАНДА получи от Съединените щати над 1,7 милиона дози ваксина на компанията „Пфайзер“ срещу коронавируса. Това съобщи в Туитър президентът на африканската страна Йовери Мусевени. „САЩ дариха (. . .) 1 765 530 дози ваксина „Пфайзер“ допълнително след предоставените вече от тях над 9 милиона дози (и „Пфайзер“, и „Модерна“). Благодаря им“, написа угандийският лидер.
АВСТРАЛИЯ И ОКЕАНИЯ
АВСТРАЛИЯ ще започне да поставя четвърта доза ваксина срещу КОВИД от следващия месец, съобщиха властите. Целта е да бъде ограничено разпространението на заразата преди започването на зимния сезон. Втора бустерна доза ще бъде поставяна от 4 април на хора, на които вече е поставен бустер преди поне четири месеца и които са навършили 65 години. Втори бустер ще бъде поставян също на представители на туземните общности, навършили 50 години, на хора с увреждания и на лица, страдащи от проблеми с имунната система.
До две седмици НОВА ЗЕЛАНДИЯ смята да премахне много от мерките, свързани с КОВИД-19, тъй като епидемията започва да отслабва. Министър-председателката Джасинда Ардърн заяви, че от 4 април вече няма да е необходимо хората да бъдат ваксинирани, за да посещават магазини, ресторанти и барове. Задължението за ваксиниране ще отпадне например за учителите, полицаите и сервитьорите, но все така ще важи за работещите в сферата на здравеопазването, граничните служители и персонала в затворите.
Отпада и ограничението за събирания на открито до 100 души. Това ще позволи да се възобнови концертната и спортната дейност. Остава в сила изискването за носене на маски в редица затворени помещения. Очаква се туристите да започнат да се връщат в Нова Зеландия. В миналото международният туризъм осигуряваше около 20 на сто от чуждестранните приходи на страната и над 5 процента от БВП.
Източник: БТА