Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Ода за Георги Йовчев – геният с ранимо сърце

[post-views]
[post-views]
Ода за Георги Йовчев – геният с ранимо сърце

Почетоха с документален филм и книга най-цветния български авиатор

Най-цветният, разностранен и гениален български авиатор, който си отива от живота едва на 37 години – Георги Йовчев, бе почетен с грандиозно тържество навръх Празника на космонавтиката – 12 април. Това е човекът, конструирал уникалния български парашут УП-9 и който заради едно свиване в повече на сърцето в центрофугата, пропуска шанса да бъде първият български космонавт. Той е трябвало да бъде българският първопроходец в Космоса – от всички 20 души в списъка за космонавти той единствен има силно развит афинитет към науката и е кандидат на техническите науки. Не остава и в СССР, където искат да развие аеродинамиката и да постави началото на компютърното моделиране на полетите и авиационния бой. „Сред съветските летци няма толкова интелигентен и подготвен човек като него”, казва пред о. з. полковник проф. Павел Пенев един от руснаците, готвещи се да полетят в Космоса. Заради изобретения парашут от Йовчев зам.-министърът на отбраната ген.-полковник Борис Тодоров, тогава на 57 години, прави първия си скок с войнишката му, най-опростена и трудна версия през 1980 г. на летището в Кондофрей.

Командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев взриви с аплодисменти препълнената зала, като заяви – „Гордейте се – вашият съпруг, баща и дядо е конструирал най-великия и модерен парашут за времето – УП-9, който ние използвахме до края”. В знак на признание той подари комплект от парашута на семейството на Георги Йовчев – съпругата Венета, сина Любен, дъщерята Йова, внучките Елена и Йоана и малкия правнук Теодор.

Съкурсникът на Георги Йовчев о.з. полковник Николай Калев не издържа и зарони сурови мъжки сълзи пред съпругата на летеца Венета Йовчева. „Всичко за Йовата ми е минало през сърцето. Много го обичах. Много истински човек”, казва той.

Предизикателството към емоционалното честване на паметта на Георги Йовчев хвърли документален филм на Симеон Идакиев и Военния телевизионен канал. Уникални черно-бели кадри от годините на Студената война през 60-те, 70-те и 80-те, интервюта с първия космонавт Георги Иванов и съкурсника на Георги Йовчев о.з. полковник Николай Калев се фокусират, за да покажат невероятния талант, с който Йовчев конструира десантно-военния парашут с кръгъл купол УП-9. Във филма пред Идакиев спомените си разказват о.з. полк. проф. Павел Пенев, ген.-лейтенант Иван Парапунов, генерал-майор Явор Матеев.

Майсторството на операторите от ВТК Борислав Василев и Кирил Бациев и брилянтният монтаж на Мариана Пенчева хвърлят залата в емоционални изблици. В основата на достоверния разказ на филма стоят откъси от майсторски продукт на Военната киностудия от 60-те години – филмът „Небе, хора, земя” с режисьор и сценарист Васил Мирчев, а сред имената на операторите блестят Иван Радков, Яцек Тодоров, Борислав Шарланджиев. Музиката е на Борис Карадимчев.

След това бе представена и книгата „Белег от небе и купол”, в която 28 роднини, съкурсници, парашутисти разказват спомените си за гениалния авиатор, летец изтребител, конструктор, учен, преподавател, математик Георги Йовчев. Много от тях завършват разказите си с фразата: „Чест е, че съм живял във времето на Георги Йовчев”. А преди това разказват как Йовчев е дарявал часовника си в знак на приятелство. Часовник, който отмерва времето, което за Йовата така и не стигна, за да се докосне до мечтите си. Защото бе гений с много увереност в собствените си сили, но и с много ранимост, когато го атакуват под кръста.

Командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров: Той е достоен пример за подражание

Постиженията са много хубаво нещо, но докато се стигне до тях, пътят е много труден и тежък, а хората, които извървят този път остават някак си в сянка. Днес сме се събрали да си припомним един велик българин, който е извървял много труден и героичен път. Ако погледнем за 37-те си години живот той е направил толкова много, че направо зашеметява. Нямам честта да познавам този човек, той е загинал, месец след като съм направил първия си скок в аероклуба. Но познавам хората, които са го познавали. Няма как да не ми направи впечатление възхищението и уважението, с което те говореха за майор Йовчев. Днес сутринта се чух с Георги Иванов, нашият пръв космонавт, за да му честитя празника. Поговорихме и за майор Йовчев. Георги Иванов има изключително уважение към него. Просто велик човек, всестранно развит, чудя се как е събрал този потенциал у себе си – и на учен, и на конструктор, и на пилот, и на поет, и на човек. Уникалното е, че курсант във ВНВВУ „Г. Бенковски” конструира парашут, който 10 години по-късно е приет на въоръжение в българските ВВС. Това е нещо, което не се е случвало преди това, както и след Георги Йовчев. Същият този курсант е и изпитател на своя парашут и участва в поставянето на рекорд с него, който не е надминат и досега – скок от 60 м без запасен парашут. Майор Йовчев е част от финалната четворка най-добри български летци и кандидати за полет в Космоса. Безкрайно съм впечатлен и удивен от това, как той е успявал да съвместява научната, преподавателската, летателната и парашутната си дейност с грижите към семейството, с това да бъде човек.

Георги Йовчев е достоен пример за подражание. Пример, който в днешното време е особено ценен за нас. Радвам се, че паметта за него е жива, и се надявам да бъде светла и вечна.”

Президентът Румен Радев: Имах привилегията да бъда негов обучаем

В годините на изпитания на военната авиация споменът за военния пилот Георги Йовчев – конструктор, изпитател и учен, ни дава сили да продължим напред. Неговите живот и дейност са пример за отдаденост на авиацията, науката и Космоса и са трептящ завет към идващите авиационни поколения. Майор Йовчев гореше в святото за него дело – изповядваше, че авиацията е територия на знаещите, смелите и отдадените, на рицарите на духа и предизвикателствата. Не пестеше сили да вдъхновява и обучава по-младите колеги. Жаждата му за знания го отведе до най-високите върхове на авиационната наука – от ВНВВУ „Г. Бенковски” през Военновъздушната инженерна академия „Жуковски” (Москва) до ВА „Г. С. Раковски” и научна степен „доктор на науките”. Незабравим спомен за него ще запазят курсантите летци в Долна Митрополия и слушателите във ВА „Г. С. Раковски”. Имах привилегията да бъда негов обучаем. Георги Йовчев остави трайна следа в нашата авиационна наука със задълбочените си научни изследвания и практически разработки в областта на динамиката на полета на летателните апарати и парашутните системи. Конструираният от него парашут УП-9 бе основно средство за парашутна подготовка на няколко поколения летци и парашутисти. Със своите разностранни интереси и познания, непримирим дух и постижения Георги Йовчев остава ярък пример в родната авиационна и научна общност. Отлетя от нас само на 37 години.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани