Гръцката фирма Aerospace Management & Support (AMS) е избрана от комитета, управляващ програмата „Чисто небе“ на Европейския съюз, за разработване на контейнери за въздушни товари от ново поколение, които имат за цел да намалят теглото и съответно въглеродните емисии по време на полетите, както и да пренесат въздушните товари в цифровата ера, писа в. „Катимерини“.
Гръцкото дружество вече води преговори с Airbus за приемане на разработения от AMS модел на контейнер, който е избран сред десетки други кандидати от цяла Европа като основен елемент за тази услуга от френския авиокосмически гигант.
„Умният“ контейнер, разработен в Гърция, обещава да спести поне 200 кг на единица. Той е конструиран с помощта на специални леки материали и включва функции за обезопасяване, автономна мобилност, откриване и ограничаване на пожар и дим, както и капацитет за безжично проследяване и комуникация.
Като се има предвид, че в момента по света има около 700 милиона такива контейнери, може да се разбере значението и потенциалната печалба, която може да донесе изборът на тази гръцка компания. Повечето от съществуващите контейнери не разполагат с възможност за дистанционно онлайн проследяване от страна на превозвача, който ги притежава, тъй като те се разменят на летища по цялата планета, което създава доста хаотична ситуация.
Съществуващите контейнери обикновено са изработени от алуминий и пътниците могат да видят товаренето им от прозорците на самолетите си. Някои от тях съдържат багаж, други – различни стоки, а трети – товари. За товарните полети се използват малко по-големи контейнери, които лесно могат да бъдат заменени с гръцкия модел.
AMS е базирана в старите офиси на германската компания Hochtief на летището в Атина. Нейният ръководител и главен акционер е Илиас Кокотас, който е и ръководител и координатор на интелигентния лек контейнер за товари за самолети, или „Intellicont“, както се наричат тези интелигентни контейнери.
В проекта на стойност 4 млн. евро участват също Avionics Greece, Университетът в Патра, Националният технически университет в Атина, Prisma Electronics Hellas, както и различни международни организации, като Университета в Манчестър и испанската фирма Acciona Construccion, която се очаква да участва в масовото производство на новите контейнери.
Източник: news.bg