Има едно място у нас, където със сигурност човек може да се докосне, буквално да „пипне“ легендарния византийски император Юстиниан I Велики, чийто велик генерал е Велизарий от Сапарева Баня. Става дума за запазени златни монети от онова време, които са изложени във витрина в комплекса Цари Мали град – късноантична римска крепост и укрепено селище на хълма Св. Спас в планината Верила над с. Белчин. Археологически проучена в периода 2007–2010 г.
Най-ранни следи от човешка дейност на хълма Св. Спас се датират към ранножелязната епоха (VIII–VI век пр. Хр.). Открити са множество ями с култов характер, което показва, че мястото е използвано от местното тракийско население като светилище.
След завладяването на областта от римляните, хълмът продължава на функционира като оживено място. През III в. е обграден със стена, изградена от дървени колове, плет и глина. В средата на IV в. е опожарена.
Изграждането на каменна крепостна стена се датира към края на 60-те г. на IV в., като заградената площ е около 1 хектар. В това време Римската империя се управлява от император Валент (364–378). При управлението на император Юстиниан I Велики (527–565) укреплението е реконструирано, а при неговия наследник Юстин I (565–574) на северната стена е изградена порта с две правоъгълни фланкиращи отбранителни кули. Археологическите проучвания показват, че Цари Мали град престава да изпълнява отбранителни функции след 578 г.
Археологическите проучвания на хълма Св. Спас започват през август 2007 г. и са ръководени от археолога Веселин Хаджиангелов. Добре е проучена фортификацията с нейните кули, крепостни стени и порта, както и сгради, долепени до крепостната стена. При сондиране във вътрешността на терена се установяват културни пластове от селищен живот. От падналата фасадна стена (със запазена височина над 8 м) на североизточната кула се разбира какъв е бил типът градеж. Строителството е изпълнено с техниката opus mixtum от четири пояса триредови тухлени ивици, разделящи каменна зидария с височина около 1,30 м. На северната стена на крепостта е разположена единствената порта, оформена като отвор с широчина 3 м. Тя е отбранявана от две фланкиращи правоъгълни кули (северозападна и североизточна).
Културноисторическият комплекс „Цари Мали град“ е открит официално на 18 юли 2013 г. Той включва късноантична крепост, църковен ансамбъл и зони за отдих и спорт на хълма Св. Спас. Консервирани и реставрирани са южната, северната и източната крепостна стена. Реконструирани са кула №5 (на южната стена), както и двете кули на северната стена, фланкиращи портата. Църковният ансамбъл е консервиран и реставриран, като църквата от XV в. е реконструирана.
В реконструираните до покрив две кули на северната стена са поместени музейните експозиции – „Праистория“, „Бит и поминък през късната античност“, „Керамика“, „Нумизматика“ и „Военен живот“.
До обекта са изградени две туристически пътеки, които тръгват от с. Белчин, както и релсово пасажерно транспортно съоръжение с въжено задвижване. Наистина малко са местата, където човек може да се докосне до живата история от онова време. Освен ризници и военни приспособления тук могат да се видят макети на стенобитни машини, както и парадни военни колесници и други макети на оръжия.