Бившият министър-председател на Япония Шиндзо Абе, един от най-влиятелните съвременни японски политици, почина днес, след като бе прострелян по време на предизборна проява в град Нара. Стрелбата срещу Абе предизвика вълна от осъждане както в Япония, така и по целия свят.
Подобни смъртоносни атаки срещу обществени фигури са рядкост в съвременната история на Япония. Ройтерс припомня някои от тях.
– През 1960 г. тогавашният министър-председател Нобусуке Киши, който е и дядо на Шиндзо Абе, е атакуван с нож от нападател, свързан с крайнодесни групи. Не е става ясно какви са били мотивите на нападателя. Киши оцелява, защото при атаката ножът не засяга основни артерии.
През същата същата година лидерът на Японската социалистическа партия Инеджиро Асанума е намушкан на митинг смъртоносно от младеж, поддръжник на крайнодесни групи.
– През 1990 г. бившият социален министър Хьосуке Нива умира от раните си след нападение, извършено от психично болен мъж.
Кметът на Нагасаки Хитоши Мотошима е сериозно ранен, след като е прострелян от член на крайнодясна група. Друг кмет на Нагасаки – Ичо Ито, умира през 2007 година, след като е прострелян от член на организирана престъпна група.
– През 1992 г. крайно-десен нападател стреля по тогавашния заместник-председател на Либерално-демократическата партия Шин Канемару, докато той се приготвял да изнесе реч. Канемару остава невредим.
– През 1994 г. има опит за покушение срещу тогавашния премиер Морихиро Хосокава от крайнодесен екстремист. Хосокава остава невредим.
– През 1996 г. кметът на малкия град Митаке Йоширо Янагава е нападнат в своя дом и сериозно ранен. Полицията подозира, че зад тежкия побой на Янагава стои организирана престъпна група.
– През 2002 г. Коуки Ишии, част от Демократичната партия, е намушкан и убит пред своя дом от член на крайнодясна група.
– През 2006 г. домът и офисът на бившия генерален секретар на Либерално-демократическата партия Коичи Като са подпалени и изгорени.
Източник: bta.bg