Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Да възпееш титаните на Розовата долина

[post-views]
Да възпееш титаните на Розовата долина
Favicon_File

Цончо Драгански

Полковникът от запаса Петър Ненков описа развитието на Българската армия и нейните победи

Полковник от запаса Петър Ненков е роден в Пловдив на 27 септември 1958 г. Завършил е ВНВУ „Васил Левски” през 1981 г., Военната академия през 1990 г. и „Право” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Напуска армията през 2001 г. Защитил е докторска степен в Института за перспективни изследвания за отбраната във ВА „Георги С. Раковски”. Носител е на Наградата на Карлово за 2014 г. Сега е доцент във Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив.

                             Издал е 22 книги

с разнообразна тематика – поезия, романи, очерци, есета, исторически изследвания и статии. Определя се като карловец, макар да е роден в Пловдив, а и сега да живее в града под тепетата. Баща му Йордан Ненков е бил офицер от Българската армия и службата го довежда в Карлово, където се установява със семейството си, когато Петър още не е тръгнал на училище. Остават тук близо 20 години. Вече като офицер Петър Ненков е назначен за началник на Военния клуб в Карлово. Той събира очерци за бележити военачалници, народни будители, революционери и творци от карловския край и през 1995 г. издава „Воинската слава на Стремската долина” – сборник с очерци за прославени пълководци от Карловския регион. Има и още една силна връзка с този град, тъй като съпругата му е карловка.

И след време той пак ще се завърне към

                    героите от Стремската долина

През 2000 г. от печат излиза сборникът с военноисторически очерци „Потомци на Ботев и Левски”, последвана от „Долината на българските титани “. Години по-късно са публикувани монографията „Калоферци във войните за национално освобождение и обединение” и сборникът „Ботев и неговите братя”.

Излиза и монографията му „Със стремци в мир и бой”, в която изследва формирането, организационното развитие и бойния път на войсковите части от Карловския регион през периода 1878–1945 г. След това продължава тази тематика, като включва военните учреждения и военнопромишлени предприятия от този регион от 1878 до 2015 г.

„Със стремци в мир и бой“ е свързана докторската  дисертация на Петър Ненков във Военна академия. Това е научен труд, посветен на

             военната история на Карловския край

В тази книга съм дал част от душата си. В селищата на Стрямската долина са родени цяла плеяда от блестящи пълководци, които оставят ярка следа в живота на Българската армия. Описал съм всички войскови части, разположени в Карловския регион, тяхното участие във войните за национално обединение и освобождение и във Втората световна война. Няма да е прекалено, ако кажа, че това е военната енциклопедия на Карловския край, заявява със самочувствие полковникът от запаса.

Наскоро той представи в Карлово „Военнополитическа история на България“. В около 450 страници са проследени развитието на Българската армия и нейните победи

от хан Аспарух до наши дни

Книгата е богато илюстрирана с батални картини на известни български художници, карти на сражения, снимки на прочути военачалници.

Карлово е моето вдъхновение, споделя Петър Ненков. Когато е бил началник на Военния клуб в града, многократно се среща с учителя по история Антон Настев и с бившия карловски кмет Христо Войняговски – един от най-добрите познавачи на карловската история. „Тогава попаднах на една интересна и неизвестна за мен история за Али Рефик. Той е единственият турчин, участвал в българското опълчение, сражавал се е като опълченец за свободата на България срещу своите сънародници от армията на Сюлейман паша на Шипка. Роден е в карловското село Богдан. В центъра на селото има паметна плоча на този опълченец. Малка информация за него ми даде бившият учител по история Антон Настев. Поразрових се в архивите и успях да събера още данни за него, за да напиша кратък очерк за този човек“, разказва офицерът от запаса.

А за родения в Карлово Иван (Джон) Ночев – конструктор на двигателите на лунния модул „Орел” на „Аполо-11”, с който американците кацат на Луната на 20 юли 1969 г., първи му е разказал тогавашният кмет на Карлово и по-късно народен представител Христо Войняговски. Той ме ориентира към сестрата на Иван Ночев. Мария Ночева ми даде много снимки на брат си Иван и негови писма, от които черпех информация за живота му. В Карлово има дружество на запасните офицери, което носи името на този изтъкнат конструктор. Неговите членове много упорито издирват информация за патрона си чрез български и американски институции. Факт е обаче че след моя очерк за Иван Ночев, който съм публикувал в книгата си „Долината на българските титани”, тази информация не се е обогатила много, но пък вече доста хора знаят за този бележит карловец. В миналото някои карловци са ходили в САЩ и са се срещали с Иван Ночев. Разказвали са, че той работи в суперсекретна лаборатория, връща се назад във времето Петър Ненков.

Негова любимка сред карловските персонажи е Анка Ламбрева

                първата българка, обиколила света

с необикновена житейска история. Със самолет, с влак, с кола, с велосипед и пеш тя е обиколила света и е оставила стотици фотоси и хиляди страници за преживяното по време на своето пътешествие. Много са му помогнали с информация за нея бившата директорка на Държавен архив – Пловдив, Недялка Петрова, музейни работници от Карловския исторически музей, Петко Протопопов – Румънеца, учителят Антон Настев, Христо Войняговски и други.

Малцина у нас знаят, че Анка Ламбрева се запознава с легендарния шампион по борба Дан Колов по време на една негова схватка в Париж с френския шампион по кеч. След като Дан Колов го побеждава, Анна Ламбрева излиза на тепиха в национална българска носия и му поднася букет с рози. Според разказа на бай Петко Протопопов, който е племенник на Анка Ламбрева, те стават добри приятели. Тази жена наистина има невероятна съдба. Тя ту й изпраща тежки изпитания, ту я въздига до небесата. Запознава се и се омъжва за принц в Иран, попада в концлагер по време на Втората световна война, живее в Нова Зеландия и в Австралия, оцелява при среща с канибали. Когато се прибрала вече възрастна в Карлово, обичала да стои у дома с официални дрехи, с обувки с висок ток, поддържала се като дама от висшето общество, с прическа и грим. Никога не си е позволява да бъде неглиже нито на улица, нито вкъщи, отбелязва Петър Ненков.

През годините не се отказва и от първото си голямо увлечение – лириката. Издал е стихосбирките „С поглед през рамото”, „Родена от тъгата” и „Не си отивай, обич моя”.

Освен писател и историк Петър Ненков е

интересен лектор и завладяващ оратор

Канят го да изнася лекции и беседи в селищата от Карловския край, в Пловдив и в други градове. Една от последните му изяви бе при откриването на паметна плоча, където се е намирал щабът на 2-ра армия. В емоционално слово той проследи пътя през годините на това славно българско военно формирование. На 16 юни т.г. в Копривщица о.з. полковник Петър Ненков говори за автора на историческото кърваво писмо Тодор Каблешков.


О.з. полковник Петър Ненков произнася реч при откриването на паметната плоча, където се е намирал щабът на 2-ра армия               

„Аз преподавам на студентите от професионално направление „национална сигурност” във Висшето училище по сигурност и икономика – Пловдив. Въпреки служебната си ангажираност като преподавател използвам всяка свободна минута, за да чета и да пиша. Имам огромна библиотека със стотици томове разнообразна литература. Понякога оставам да работя до късно през нощта. Изследвайки историческите събития и личности от миналото, достигам до извода, че за разлика от днешните българи повечето от нашите предци са били родолюбци до мозъка на костите и са дали, без да се замислят, всичко от себе си и дори живота си за свободата и просперитета на България“, обобщава полковник о.з. Петър Ненков.


На тържество в с. Свежен – родното място на полковник Владимир Серафимов. За изтъкнатия пълководец говори о.з. Петър Ненков

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани