Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Гл. ас. д-р Георги Баев мечтае да изстреля в Космоса конструиран в НВУ малък сателит.
„Философията е основа, тя е науката, която дава общият поглед към света, учи на любопитство, морал и критично мислене. Учи ни, как да наблюдаваме и изследваме света. Даже и разбирането на Господ като учение, е във философията. Често повтарям на курсантите, че от философията тръгват много други науки и ги предизвиквам като им задавам въпроси, на които зная, че е трудно да намерят категоричен отговор. Така заедно стигаме до знанието, че всъщност по-важни са въпросите, защото отговори не винаги има“. Така започва разговорът ни с гл. ас. д-р Георги Баев, преподавател по философия в катедра „Национална и регионална сигурност“ на Националния военен университет „Васил Левски“. След това признава, че често философства, усмихва се на израза „дървен философ“.
Главният асистент по философия вече мечтае някой ден той и курсантите да успеят да направят сателит и дори да го изстрелят в Космоса, както правят много западни университети.
„Гледал съм философски разговори, които могат да продължат 10 часа. За зрителите това е скучно „кино“. Пробвал съм да пускам такива записи на курсантите, надъхвам ги предварително, казвам им, че ще гледат истинска битка. И те гледат и чакат хората около масата да започнат да си разменят крошета. Когато това не стане, курсантите започват да шушукат, че всички са „дървени философи“, но самите философи не се обиждат от това определение“, признава д-р Георги Баев.
Философът в катедра „Национална и регионална сигурност“

е и страстен почитател на необятния Космос, занимава се с фотография, а много преди да започне работа в НВУ, д-р Баев е бил журналист. „Аз съм възпитаник на Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново, когато там имаше паралелка по журналистика и тя беше много престижна и желана. Беше ми много интересно и аз започнах да репортерствам първо в училищния вестник. Със съученици тръгнахме на обиколка в търновските медии, за да им обясним колко сме талантливи. Ударихме на камък, разбира се, още в първото радио. Отказаха ни и във второто, в което влязохме. И, докато преживявахме тези „не“-та, чухме реклама за тепърва прохождащото радио „Фаворит“. Тайфата каза: „Давай, обади се!“. Понеже моят глас мутираше, затова делегираха на мен правата да бъда говорител“, спомня си д-р Георги Баев. Тактиката на тийнейджърите се оказала правилна, защото шефът на радиото в старата столица Константин Колев веднага ги повикал. Когато видял, че в кабинета му връхлитат хлапета, се изненадал, но решил да им даде шанс.
„След един репортаж в села, за които не бях чувал, започнах да изследвам темата за хората, преживели различни строеве. Мислех за книга, но… започнах отново да уча“, усмихва се Георги Баев, който е бакалавър по социални дейности във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Има и две магистратури – по философия във ВТУ и по административно-информационна сигурност в НВУ. Във факултет „Артилерия, ПВО и КИС” е докторантурата му на тема „Изследване на възможностите на сателитния мониторинг за управление на екологичната сигурност“.
Освен преподавател в НВУ, д-р Баев е и ръководител на клуб за космически технологии „Space division”. Повече от 50 курсанти са преминали през клуба. Младите хора участват в състезания с тема „Космос“ и печелят отличия. Космосът занимава Георги още от годините, в които е бил журналист. За първи път се срещнал с тази тема като репортер в сайта „Фермер бг“. Екипът правил бутиково списание за трактори, но освен тясно специализираните статии, главният редактор искал да има и интересни текстове. Георги Баев отговарял именно за тези статии. Един
репортаж за космическото земеделие и трактори с джипиес

системи го отвела при шефа на Института за космически изследвания и технологии към БАН проф. Петър Гецов. От тогава Георги Баев е запален по темата „Космос“.
Така до 2015 г., когато го потърсили, за да го поканят на студентско състезание за изработване на малки куб-сателити – нано-сателити. Идеята за състезанието била на японски консорциум, който предизвиквал младите хора да предложат мисия на малък сателит. Но не просто сателит, а сателит с мисия, кубче, в което да има всички нужни платки, електроники, сензори. „Беше много голямо предизвикателство, но и твърде интересно, за да го подмина. Обаче аз тогава още работех в института и не познавах курсантите, затова помолих психолозите за съдействие и те ми дадоха имената на шестима любопитни и амбициозни курсанти. Звъннах им, обясних им, те казаха: „Защо не. Правим го“. Голямо четене падна, много неща не разбирахме, но подготвихме проект за вид сензори, които да наблюдават води и да бъдат използвани при разливи на реки и проливни дъждове. Пратихме проекта буквално в последната минута, защото бяхме абсолютни новаци и все нещо имаше да дочитаме и довършваме“, връща се назад Георги Баев.
Идеята на търновските курсанти преминала първата бариера, а после и следващата и младият отбор получил покана да участва във финалната среща – Седми световен симпозиум за малки сателити в Турция. Но тогава се случили сериозни политически сътресения в Турция и за да не пропадне форумът, организаторите решили да го проведат в България. Избрали базата в Камчия, където гл. ас. Георги Баев заминал с двама курсанти. Преди да тръгнат, момчетата и момичетата решили, че отборът ще се казва „Space division”.
След това първо състезание, Георги Баев е завел своите възпитаници на повече от 30 събития, свързани с темата „Космос“.
Имат спечелени куп награди,
но той е най-горд с отличието от състезание през 2019 г. в НДК. Там се събрали 50 отбора, а журито било съставено от 20 човека – бизнесмени, банкери, университетски преподаватели, учени. Отборът „Space division” спечелил второ място с макет на куб-сателит, предназначен за учебни цели и за това да разпалва у децата страстта към Космоса.И понеже апетитът идва с яденето, когато не мечтае за Космоса и не философства, Георги Баев снима. Фотографията е най-младото му хоби, но въпреки това той вече има награди от фотографски конкурси и участия в изложба.