Китайски изтребители прелетяха над остров Пинтан в Тайванския проток в поредната демонстрация на сила от Пекин през последните дни.
Снимки с увеличение показват, че самолетите са въоръжени с ракети. Туристи на плажа можеха да наблюдават полетите с бинокли.
Китай изстреля вчера и ракети с висока точност в протока.
Премиерът на Япония Фумио Кишида настоя за „незабавно прекратяване“ на китайските маневри и ги определи като „сериозен проблем за националната сигурност и безопасността на японските граждани“. Кишида разговаря в Токио с председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси.
Американският държавен секретар Антъни Блинкън коментира, че Китай се опитва да сплаши не само Тайван, но и други съседни страни.
Китайските власти извикаха японския посланик в Пекин, както и европейски дипломатически представители, за да протестират по повод критичните изявления от Г-7 и Европейския съюз, предизвикани от военните маневри край Тайван, които е планирано да продължат до неделя.
Източник: БНР