Красимир Митов
За полковник доцент д-р инж. Стефан Билидеров техниката е страст
Техниката е страст и попаднеш ли един път в нейния лабиринт, трудно намираш изход за излизане оттам. Това смята полковник доцент д-р инж. Стефан Билидеров, началник на катедра „Електротехника, автоматика и информационни технологии” във ВВВУ „Г. Бенковски” – Долна Митрополия.
Роден е през 1972 г. в Кърджали.

Любовта му към авиацията
се ражда още от ученическите му години в кърджалийския авиоклуб с ръководител майстора по парашутизъм Васил Вълчев. От този момент се отдава на своето хоби – безпилотните летателни апарати и роботите в това направление. Първите знания получава в Техникума по електротехника и електроника, където завършва средното си образование по специалността „Промишлена електроника”.
През 1996 г. завършва ВВВУ „Г. Бенковски” и започва офицерската си служба в авиобаза „Граф Игнатиево” като старши техник в група „Авиационно обслужване” и началник на тренажорния комплекс. През 2006 г. защитава докторантура, а от 2015 г. е доцент. Автор и съавтор е на над 40 научни публикации. Научните му интереси са в областта на едночиповите контролери, едноплатковите компютри, компютърните системи за управление и мехатронните системи. Член е на обществото на IEEE по роботика и автоматика, както и на съюза на учените в България – клон Плевен, секция „Авиация”. От 2016 г. е началник на катедрата към факултет „Авиационен” на НВУ „В. Левски”, а от 2020 г. е началник на катедрата към ВВВУ „Г. Бенковски”.
Според доцент Билидеров катедрата, съхранявайки
традициите и приемствеността
на поколения специалисти, създава съвременен облик на редица специализации както за нуждите на военното дело, така и за гражданските специалности. Специализацията с гражданска специалност „Автоматика, информационна и управляваща техника” е една от водещите в техническо отношение за авиацията поради всеобхватността на знанията, които дава за цялото оборудване на самолета (вертолета), както и на безпилотните летателни системи. В катедрата се обучават и специализанти в няколко курса за повишаване на квалификацията. Поради високата акредитационна оценка от НАОА в катедрата се обучават и докторанти по докторска програма „Автоматизирани системи за обработка на информация и управление”. Визията за развитие на катедрата е насочена към разработването и осъществяването на нови магистърски програми и осъвременяване на съществуващите, както и разработване на нови квалификационни курсове, казва полковник Билидеров.
Електротехниката означава всичко, което е свързано със силнотоковата техника на борда на летателните апарати както и извън тях, а автоматиката е свързана с
управлението на различни системи
които без информационни технологии не могат да минат, изтъква офицерът. И пояснява: „Поради тази причина симбиозата или синергията между електротехниката, автоматиката и информационните технологии ни дава право да кажем, че сме стъпили на пътя на бъдещето ни, което всъщност трябва да ни отведе вече към съвременни системи за управление като изкуствен интелект. Нашата основна цел са безпилотните летателни апарати (БЛА) – роботи, тяхното управление и изпълнението на поставените им различни задачи”.
Нашата специалност, споделя полковник Билидеров, е доста интересна от гледна точка на симбиозата между различни техники. Към нея влизат във военна специализация авиационни електроприборни автоматични системи, електроенергийни системи на борда, преобразувателите на енергия, акумулаторните батерии, а също приборното оборудване към тази специалност и автопилотите към този сектор. „Цялото механизирано управление на различни електромеханични установки и управлението на двигателя до неговото запалване можем да кажем, че е
една от най-отговорните дейности
и по тази причина нашата работа е съвместна с останалите колеги от другите катедри с цел качествено обучение на курсантите”, обяснява началникът на катедрата.
Редовни са контактите с техническите университети от София и Варна. „Извоювали сме си правото всяка година да участваме в работата на конференцията на катедра „Автоматизация на дискретното производство”. Катедрата започва да развива отношения с университета в Русе, който се оказа на ниво и в това професионално направление сме разпознаваеми сред повечето колеги. Опитахме работа по няколко проекта и на този етап спечелихме един, който е проект „Сигурност и отбрана” между различните вузове. Работим и по друг проект, който е спуснат по програма „Сигурност” на Министерството на отбраната. По него сме в топ 5 на класиралите се и чакаме финансиране. Той е за научноизследователска дейност и става въпрос за апарати безпилотници, с които да правим мониторинг на различни обстановки”, казва офицерът.
В научно направление се работи по възстановяване на потенциала на катедрата. „Повечето доценти са към изхода на своята 65-годишнина и поради тази причина ни е необходим потенциалът на младите. Това обаче ще отнеме до 7–8 години, което е дълъг период. Явно пред нас стоят изключителни предизвикателства”, споделя полковник Билидеров. А за отношението на младите кадри към научната дейност посочва: „Младите хора искат всичко да става бързо, а процесът на една докторантура е в рамките на 3–4 години. До доцентурата минават още 7–8 години и по тази причина те странят, защото са свикнали
всичко да получават сега и веднага
а тук се изискват постоянство и усилия. Опитваме се да ги научим, като дойдат при нас, след известно време да придобият опит и след това да пристъпят към своята научна дейност”, смята началникът на катедрата.
„Следим процеса на развитие на завършилите училището колеги по авиобазите и сме в постоянен контакт с инженерите там. Лично аз ги проследявам 3–4 години, след като започнат работа. Това е необходимо, за да можем в следващите учебни планове да отразим онези неща, които намираме като проблемни. Считам, че в скоро време ще предложим една тотално нова система за обучение на бакалавърските специалисти най-вече във военната сфера повече като опитност, отколкото теория. Тя ще отиде в по-голямата си част в магистърските програми. Без теория не може, но практиката трябва да излезе на преден план. Очакваме това да даде резултат след 4–5 години”, посочва полковник Билидеров.
По думите му повечето дисциплини ще преминават под формата на курсове за конкретни летателни апарати. „Това ни е замисълът и смятам, че ще успеем да достигнем нивото за 45 дни випускът да заеме мястото си в строя”, изтъква доцентът.
За себе си в личен план офицерът споделя с усмивка, че се чувства като
принц в женско царство:
„Свободното време прекарвам с трите си дъщери, като караме колело, играем с топки, разхождаме се из парковете. Голямата ми дъщеря Савина е на 12 години и е запалена по авиомоделизма. Посещава Центъра за работа с деца при Васил Драганов, който има интересна концепция за разработка на хибриден дрон и това го прави потенциален наш колега. Средната дъщеря Никол е на 8 години и е запалена по балета. Посещава школата на госпожа Валя Козловска в града, а най-малката Стефани е на 3 години и е „на тати глезлата”, която следва неотклонно каките. Грижата за тяхното отглеждане и възпитание е изцяло на нашите плещи със съпругата. Не можем да разчитаме на така важните за всяко семейство баби и дядовци”.
Намира време и за четене. Любимата му книга е „Параграф 22” на Джоузеф Хелър, защото тя е преди всичко поучителна критика на бюрократичната система, в която невинаги владее разумът.